Perioada de acomodare

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Comportamentul unui porcusor nou venit

Mesajde oprisandy » 12 Mar 2010, 21:03

:dance:
Buna!
De vreo 6 zile mi-am cumparat un porcusor de guineea.(e fetita si o cheama Cocolino)
e prima oara cam am un animal de genul asta.(si am 11 ani)
Cocolino sta asa si nu se misca cu ochii deschisi si daca ii fac cu mana in fata ochilor nu face nimic.
Asa doarme el?
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 12 Mar 2010, 21:19

cocolino este momentan speriat de tot ce il inconjoara
lasa-i putin spatiu iar de fiecare data cand mergi la el da-i ceva bun(in seara aceasta insa lasa-l in pace, cu mancarica)
mai multe despre nevoile porcusorului tau vei afla de pe www.gemon.ro
multa sanatate
:friends: shrekut si runty

guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde guineeapigs » 14 Mar 2010, 14:19

stai linistita.Si ai mei au fost asa la inceput nu ai motive sa te ingrijorezi.S-ar putea ssa doarma.Dar iti dau un mic sfat: daca ai ales sa iti cumperi un porcusor de guineea, nu il lasa singur.De la inceput cand ai cumparat-o trebuia ssa stii ca ori iti cumperi 2 porcusori ori nu iti cumperi nici unul.Nu vreau sa te ingrijorez dar daca nu ii mai cumperi un porcusor care sa stea langa ea, nu o sa fie mai bine dispusa.

oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde oprisandy » 14 Mar 2010, 21:26

Pai...nu stiam ca ii mai trebuie unul...si din pacate am aflat cam tarziu(acum) :noway: ...si chiar nu stiu cum as putea sa fac pentru ca pe cocolino lam cumparat cu mii si mii de rugaminte... :( si nu stiu cum as putea sa mai iau unul tinand cont ca tati ii uraste...dar poate o sa reusesc
multumesc ff mult :thanks:
:D
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde guineeapigs » 26 Mar 2010, 21:42

Nu o sa iti moara daca e singur. Ci doar o sa fie mai sperios decat daca ar avea un partener. Dar daca tatal tau chiar nu te lasa sa mai cumperi un porcusor....lasa-l asa...singur.Repet, nu va muri.Insa totusi incearca sa il rogi...poate...cine stie....se lasa induplecat.Succes! :D

Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Gold_Sorceress » 26 Mar 2010, 22:30

Eu zic si ca daca ai putintica rabdare vei reusi sa il convingi. Fa si tu in asa fel incat tatal tau sa observe cat de dragalasa si cumincioara este Cocolino. Arata-i si povesteste-i de fiecare data cand face cate un lucru care te bucura si in primul rand fii responsabil, demonstreaza ca ai mereu grija de ea (o hranesti, ii cureti cusca la timp).
Si eu am fost in aceeasi situatie si am reusit sa ii conving pe cei din jur ca aceste animalute merita sa fie apreciate si iubite. Incearca si varianta asta, eu cred ca vei reusi.
Ah, uitasem sa mentionez: daca iti vei mai cumpara un porcusor, neaparat sa fie tot fetita, pentru a evita alte probleme.

oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Porcusor de guineea

Mesajde oprisandy » 31 Mar 2010, 14:27

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 31 Mar 2010, 14:30

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 04 Apr 2010, 00:49

am o intrebare. pt cei care au numai unul.. cum se comporta? ca al meu cateodata e asa ''deprimat'' nu pot deocamdata sa mai iau unul.. cand il las liber prin camera se plimba putin si intra inapoi in cusca si sta cu botul pe labe.. plictisit..shi alta intrebare.,. voi daca il strigati pe nume reactioneaza?sau poate vine spre voi?

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 04 Apr 2010, 08:51

Buna,pentru inceput Hristos a inviat!
Betty,purcelusa mea,a stat 2 ani singurica,fara un partener de joaca.
Ce pot spune sincer este ca nu o vedeam ca facea des popcorn,nu manca cu pofta,se plimba si dupa putin timp se plictisea. :sad:
Imi imaginez ca i-a fost urat sa exploreze noile locuri singurica,poate chiar frica,nu avea cine sa ii manance din morcovel,asa ca il manca singura,se plictisea des si era blanduta.
Din proprie experienta pot spune ca un animal este foarte trist daca nu are cu cine sa vorbeasca,sa se joace,sa imparta mancarea,sa se ciondaneasca uneori.
Am incercat sa ma pun in locul ei,mi-am convins parintii si am luat inca o porcuta.De-atunci,s-a schimbat radical.
Sarituri,alergaturi,popcornuri,ciondaneli,guitaturi...se bucurau ca sunt impreuna.
Vad ca stai in...Canada.Daca nu ma insel,acolo gasesti gardulet din acesta.Ar fi minunat chiar si pentru un porcusor asa un loc de joaca.
Imagine
Ingrijirea a doi porcusori nu costa cu mult mai mult(nici nu vei mai arunca mancare,pentru ca probabil nu va mai ramane),nu necesita mai mult spatiu.Asa ca,daca ai ocazia sa mai iei un blanos,sa nu eziti.
Referitor la strigatul pe nume,fetele mele invatasera cum le cheama,deoarece la inceput se bateau si strigam usor la ele sa se potoleasca.Betty stia sigur cum o cheama :giggle: ,Furnicuta mai greu,dar recunoastea.Incearca sa il/o strigi pe nume atunci cand face ceva rau,sa vezi ca da inapoi :nodding: .
Gabriela

alex16mko
Initiat
Initiat

Porcuta mea

Mesajde alex16mko » 08 Mai 2010, 12:23

Buna ziua cam de 30 de minute am ajuns cu porcuta mea acasa am cumparato de la un shop din cluj are cam 7 luni (e femela cu am mai spus)iam cumparat fan,talaj si mancare iam cumpar si o adapotoare (sper ca am scris bine)in speranta ca o so pot invata sa bea am cumpar si o cusca (farfurioara portocalie in partea de jos la teral are plastic transparent si sus gratii care se pot scoate) porcuta mea este speriata deocamdata nam mancat nimic de cand este la mine sta doar intru colt

astept sfaturile voaste despre ce ar trebui sa fac in perioada ce urmeaza

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 08 Mai 2010, 12:56

Este normal sa fie asa o perioada. Gandeste-te ca e ceva nou pentru ea si trebuie sa se scomodeze . Incearca sa o hranesti cu ceva legume pentru ca sunt sigura ca in Pet Shop nu au parte de asa ceva . Poti sa ii dai o frunza de patrunjel , nu cred ca o sa te refuze :tease: Vreo 2-3 zile(desi stiu ca nu te poi abtine) nu o lua in brate.Vorbeste cu ea sa iti auda vocea si o mangai acolo in cusca. Se va obisnui cu tine . As vrea daca poti sa ne dai detalii despre dimensiunile custii(e foarte important spatiul pentru ei). Cat despre adapatoare o sa vezi ca va stii sa bea din ea. Pe site gasesti absolut toate informatiile daca le cauti si citesti cu grija. Daca nu gasesti ceva , suntem aici sa te ajutam . Cu totii am fost ajutati la un moment dat .

In concluzie : Sa iti traiasca minunea si sa te bucuri de ea cat mai mult timp. Va pupam ! :kiss:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 08 Mai 2010, 13:04

Nu am inteles prea bine ce fel de cusca ai.Sper sa fie cu gratii laterale si tavita jos.
In primele zile asigura-i tot ce are nevoie si cand o iei in brate incearca sa ii dai cate putin dintr-un aliment care ai observat ca ii place,sa asocieze intalnirile cu tine ca fiind ceva frumos si bun.
Nu o brusca si nu o forta sa stea intr-un anume mod.
Pune-i in cusca o casuta unde se poate ascunde cand ii este frica.
Sper ca te-ai gandit si la posibilitatea de a ii aduce o surioara.
Ce fel de mancare speciala ai cumparat?Dar adapatoare?Sa ma lamuresti in legatura cu cusca.
Sper ca ai citit pe gemon.ro despre ce are voie si ce nu,despre ce este bine si mai putin bine,trebuie sa te documentezi destul de bine,sa fii informat.
Preventiv,trage la imprimanta lista cu antibioticele interzise.
Sa iei si medicamentele necesare,Betadine,Smecta,Espumisan,Carbune medicinal,Viatmina C si picaturi Beres,etc.
Cauta la medici veterinari pe cei recomandati in orasul tau si noteaza undeva adresa,sa o ai la indemana.
Incearca sa cantaresti undeva porcuta si ar fi ideal un consult la medicul veterinar,sa fii sigur ca nu are vreo boala.
Cam atat pe moment,voi detalia daca imi vei cere.
Numai bine,
Gabriela

alex16mko
Initiat
Initiat

Mesajde alex16mko » 08 Mai 2010, 13:18

doamna de la magazinu din care am luato mio spun ca asta e cusca speciala pt porcusori http://www.animale.anunturi.aaz.ro/poze/94146.jpg nu arata asa dar seamana mancare iam luat niste seminte si porumb

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 08 Mai 2010, 13:20

din pacate aceea cusca nu este recomandata pentru ca nu se ventileaza bine
de asemenea porcusorul nu aude zgomotele din jur si seizoleaza, devine temator
vanzatorii ar cam spune orice pentru a-si vinde marfa...
:friends: shrekut si runty

Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”