Porcusor agitat

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

elenastonem
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 20 Iul 2012, 10:30
Localitate: Mizil

Este foarte agitat!

Mesajde elenastonem » 08 Dec 2012, 19:00

Astazi, porcusorul meu s-a purtat foarte ciudat, prima oara am crezut ca sare prin cusca pentru ca e binedispus, insa in seara aceasta a sarit atat de tare incat a cazut jos de pe masuta pe care se afla, cu cusca cu tot. Nu stiu ce sa ma fac cu el :( !

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Este foarte agitat!

Mesajde ramona_inka » 08 Dec 2012, 22:43

Si porcusorul cum se simte acum dupa cadere? A patit ceva, s-a lovit?

Posibil ca el sa fi avut mai multa energie si dorind sa o cosume a fost mai agitat fapt ce a dus la miscarea custii. S-au sa se fii speriat si de aceea.
Cat de mare este cusca? Pune o poza sa vedem cusca in ansamblu, cum este accesorizata, asa te putem ajuta direct.

elenastonem
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 20 Iul 2012, 10:30
Localitate: Mizil

Re: Este foarte agitat!

Mesajde elenastonem » 08 Dec 2012, 22:59

Momentan nu am niciun aparat de fotografiat. Cusca e mai micuta decat una normala, pana luni va sta acolo, pentru ca porcuta mea are puisori si a trebuit sa-l mut (mi s-a spus ca sunt doi masculi).
Uneori sta nemiscat, alteori se poarta normal (dupa cazatura si pana acum). Nu prezinta leziuni, la inceput a fost intr-un fel de stare de soc, banuiesc ca s-a speriat foarte tare, insa nu da semn ca ar avea ceva.
Cusca are adapatoare, suport pentru fan si cateva crengute de mar.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Este foarte agitat!

Mesajde ramona_inka » 08 Dec 2012, 23:25

In acest caz masoara cusca.
Ar fi bine sa ii asiguri o perioada si un loc in casa unde sa poata iesi si sa consume energia acumulata. Are mare nevoie.
De ce zici ca pana luni va mai sta acolo? De luni va avea o cusca mai mare sau se va intoarce langa porcuta?

elenastonem
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 20 Iul 2012, 10:30
Localitate: Mizil

Re: Este foarte agitat!

Mesajde elenastonem » 08 Dec 2012, 23:32


Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Este foarte agitat!

Mesajde khaos » 10 Dec 2012, 13:21

Bine ar fi sa nu-l mai pui din nou cu porcuta deoarece o va monta din nou, iar pentru ea poate fi fatal sa aiba 2 nasteri succesive (poate e si micuta de varsta , iar asta ar adauga periculozitatii). Sugestia mea ar fi sa pastrezi fie masculul si un puiut baiat, fie femela si un puiut fata, iar pe ceilalti sa ii dai. Este cel mai bine sa tii porcutii cate 2 de acelasi sex (asa cum ai crezut tu initial ca ai luat). Cei de la petshopuri nu sunt prea priceputi si se creaza de multe ori astfel de confuzii. Daca ai nevoie sa determini sexul puiutilor, le poti face poze si posta pe forum, iar noi te ajutam.

Ah si inca ceva - daca sunt si masculi printre puiuti, ei trebuie despartiti de mama si de surori la varsta de o luna, altfel pot monta femelele. Si nu cred ca vrei si mai multi puiuti :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

elenastonem
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 20 Iul 2012, 10:30
Localitate: Mizil

Re: Este foarte agitat!

Mesajde elenastonem » 14 Dec 2012, 20:44

Khaos, stiam de aceste lucruri, insa multumesc pentru sfaturi. Nu stiam ca masculul este de fapt femela, am porcutul de la cineva.

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Porcusor agitat

Mesajde Alexandra-Mihaela » 20 Aug 2013, 13:18

Buna,
De doua zile porcusoara mea e cam agitata. Azi dimineata chtaia,rodea gratiile. I-am schimbat apa si a baut fara probleme.Azi a mancat rosie, castravete si fan.Ieri cand a venit mama acasa a inceput sa chitaie si nu s-a orit pana nu i-a dat ceva de mancare. Are ceva cu mama? Simte ceva in neregula cu ea? Ii e prea cald? Nu ii plac bobitele? Nu stiu ce sa ii fac! ~X( Nu as putea sa imi imaginez viata fara ea! :cry:
Multumesc!
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor agitat

Mesajde Gemon » 24 Aug 2013, 08:55

Cere atentie, este animal social si are nevoie de stimuli proveniti de la specia proprie. Fiind tinuta singura reactioneaza mai intens la stimulii sociali veniti din exterior in lipsa celor mentionate anterior.

Andreeabadea111
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 11 Iul 2016, 08:55

Re: Porcusor agitat

Mesajde Andreeabadea111 » 11 Iul 2016, 09:07



Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori