Porcusorul meu a primit un partener, se alearga incontinuu

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

angelique95
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 09 Apr 2012, 15:14
Localitate: Constanta

Re: Noul congener

Mesajde angelique95 » 27 Mai 2012, 19:29

vai Delia ce frumusete ai :heart: muuultiii pupici :* :loving:

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Noul congener

Mesajde adelinatache » 27 Mai 2012, 19:33

tarate din acelea pentru bors. 1 lingura per porcut, le inmoi usor in apa, pana cand devin faramicioase asa. sa vezi ce le place.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Delia
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 48
Membru din: 29 Noi 2007, 10:53
Localitate: Bucuresti

Re: Noul congener

Mesajde Delia » 27 Mai 2012, 19:46

Multumeeessscccccc hihihihi :wasntme: . E o haioasa curioasa. :?:
Aha. am inteles. Incerc si eu cu porculinele mele sa le dau tarate.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Noul congener

Mesajde maria » 27 Mai 2012, 19:48

daca nu vor sa manance singure poti sa cerni taratele si apoi sa le amesteci cu ceai si sa le dai cu seringa
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Delia
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 48
Membru din: 29 Noi 2007, 10:53
Localitate: Bucuresti

Re: Noul congener

Mesajde Delia » 27 Mai 2012, 21:57

Si inca ceva poze tot aici.
Pupici si somn usor.

http://delia13.sunphoto.ro/Dory

:love:

Avatar utilizator
Delia
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 48
Membru din: 29 Noi 2007, 10:53
Localitate: Bucuresti

imagini

Mesajde Delia » 29 Mai 2012, 23:21

Dupa cum am promis am completat albumul cu poze.
Greu avand in vedere ca e foarte greu sa le prind potolite :giggle: . E o joaca permanenta. :love:

Pupici
Delia, Masha si Dory (alintata Puky)

http://delia13.sunphoto.ro/Dory

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: MAXI PET

Mesajde maria » 30 Mai 2012, 06:22

ce dinozaur pare masha pe langa dory! :lol:
daca se joaca continuu poti sa le faci filmulete, noua ne plac f mult , dar sa lasi si sonorul :smile:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Noul congener

Mesajde Gemon » 30 Mai 2012, 08:07

Draga Delia,

Sa ai parte de multe bucurii alaturi de ei! :heart:

Te sfatuiesc sa imbogatesti spatiul lor, punand accesorii, tuburi, chiar si un etaj unde sa poata avea acces la fan pe langa cel accesibil ce se pune de obicei in suportul atasat de gratii, la parter. In acest fel le vei incuraja comportamentul natural de cercetare-cautare si se vor simti foarte bine impreuna, interactionand si cu mediul bogat in stimuluri ce le indeamna la mai multa miscare. Foarte multe accesorii poti face tu, ai la indemana si o serie de obiecte in casa pentru a le folosi temporar si alternativ, periodic schimband aranjamentul in cusca. Este o aventura ce iti ofera si tie multe bucurii, vazand interesul lor marit si comportamentul lor specific ce se manifesta intr-un astfel de mediu, imbogatit.

Ca exemple te poti inspira din aceste poze unde gasesti multe idei:
- imagini foto ale membrilor forumului roman gemon.ro http://www.gemon.ro/galerie/custi_accesorii/index.html
- imagini foto ale membrilor forumului maghiar gemon.ro http://www.gemon.ro/galerie/ketrecek_ke ... index.html

Recent am postat si pe forumul maghiar cateva idei cu accesorii unde unele poti umple cu fan, spre bucuria porcusorilor tai, vezi http://www.tengerimalac.gemon.ro/index. ... 8#msg78861

Avatar utilizator
Alex.
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 09 Ian 2012, 14:54
Localitate: Bucuresti

Porcuta noua

Mesajde Alex. » 11 Aug 2012, 13:39

Hey! Nu sunt tocmai noua pe forum, dar aceasta ar fi prima data cand postez un mesaj :) Pana ieri am avut o singura porcuta, dar de-acum sunt doua. Am adoptat o a doua pentru a-i oferi porcutei mele o prietena si pentru a o vedea mai fericita. Problema ar fi ca nu o vad mai fericita pe a mea. Plange intruna in preajma celei noi care vad ca a cam preluat sefia. Cea noua vad ca n-are treaba, chiar daca si-a schimbat casuta si ma bucur ca macar ea se simte bine, dar a mea e tot incordata si se smiorcaie cand cealalta incepe sa toarca ( sau cum le zice sunetelor astora). Intrebarea mea e: se va obisnui porcuta mea cu nou venita? Va reusi sa se relaxeze? Stiu ca e inca devreme si totusi se inteleg ok, desi s-au luat si la bataie la un moment dat.
Am citit mai multe pe forum si stiu ca s-au mai discutat si acestea, dar indraznesc totusi sa intru si eu in discutie cu a mea problema. Vreau doar sa se simta bine amandoua una in preajma celeilalte.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Porcuta noua

Mesajde Allma » 12 Aug 2012, 13:36

Nu te grabi, unele lucruri se fac delicat si in timp. Asteapta sa se acomodeze una cu alta. O perioada se vor certa pana se stabileste ierarhia. Atata timp cat nu se bat serios( rani urate) nu are rost sa le separi. Nu iti face griji, ce se intampla e complet normal
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Alex.
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 09 Ian 2012, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: Porcuta noua

Mesajde Alex. » 23 Aug 2012, 22:55

Ms de raspuns! Iubirile mele mici se inteleg foarte bine, iar eu sunt extraordinar de incantata ca se au una pe alta :D Singura problema, acum, este legata de noua porcuta care ori are o burtica mare ori e gestanta.. are doua umflaturi in burtica, una fiind mai mare decat cealalta. Ea asa e slabuta, nu e chiar genul mai dolofana, dar burtica ei m-a pus pe gandit si cautat. Din pacate, nu m-am lamurit si tind sa cred ca numai un vet m-ar putea ajut.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Porcuta noua

Mesajde Allma » 23 Aug 2012, 23:02

Esti sigur ca sunt ambele femele? Ti-a confirmat cineva sau doar din ce crede cel ce ti le-a dat?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Alex.
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 09 Ian 2012, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: Porcuta noua

Mesajde Alex. » 23 Aug 2012, 23:14

In urma numeroaselor cercetari, sunt destul de sigura ca amandoua sunt fetite. Oricum pe cea noua o am de numai 10 zile. Si daca ar fi fost de sex opus, sa se fi vazut asa de repede rezultatele?

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Porcuta noua

Mesajde Allma » 24 Aug 2012, 00:04

Nu, in nici un caz, insa ma gandeam ca cele 2 umflaturi puteau fi de fapt testiculele unui mascul. Poate faci o poza cu acele "umflaturi" sa vedem ce e.
Old username: Andreea_Molly

iuldia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 11 Ian 2013, 14:26
Localitate: Bucuresti

Se bat, dar fara muscaturi.

Mesajde iuldia » 23 Feb 2013, 19:22

Am cumparat un porcusor de o luna pentru cel de un an si jumatate. Le-am facut cunostinta pe un teren neutru si la inceput pareau sa se inteleaga. Totusi, de 5-10 min incoace cel mare il fugareste pe cel mic, il baraie si "violeaza". Amandoi sunt baieti (sunt sigura). Apropo, nu pare sa il muste sau sa il zgarie ci doar il prinde intr-un colt si *ahem*. Cateodata cel mic vine langa cel mare, dar doar sta nu face ce face el. Ar trebui sa ii separ? Mi-e si frica sa plec de langa cusca ca poate cine stie...


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori