Porcusorul meu a primit un partener, se alearga incontinuu

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Porcusorul meu a primit un partener, se alearga inconti

Mesajde laura_st » 07 Mar 2013, 22:40

nu am reusit sa ii dau cu betadine inca, dar rana este mult mai mica acum si coaja e groasa. eu zic ca e ok.
le-am luat o casuta in plus si acum nu mai dorm impreuna e alegerea lor si e mult mai multa pace!

Avatar utilizator
Ruffy&Charlie
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 51
Membru din: 08 Dec 2012, 13:24
Localitate: Bilbor
Contact:

Membru nou

Mesajde Ruffy&Charlie » 24 Iun 2013, 17:43

Am o problemă cu "purcelele" mele :(
De când am bâgat-o pe cea nouă în cuşcă LouLou(cealaltă)o fugăre într-una şi o obligă parcă să intre in căsuţă.Nu o muşca doar fuge după ea.
De ce?Cum pot să le opresc?

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Membru nou

Mesajde khaos » 25 Iun 2013, 11:39

Cum le-ai facut cunostinta, le-ai pus pe un teren neutru, sau direct in cusca?
Procesul este destul de important si conteaza foarte mult in relatia lor viitoare.
Oricum, din ce povestesti, nu vad care ar fi motivul de ingrijorare. Nu se musca, nu curge sange, doar se alearga. Probabil porcuta veche incearca sa se impuna si sa o intimideze pe cea nou venita. Incearca sa le pui cat mai multe accesorii in cusca, bariere vizuale astfel incat cea mica sa se poata ascunde, arunca-le cate o mana de fan pe ici pe colo, eventual cand/daca se cearta, ca sa le distragi. Casutele e bine sa aiba, pe cat posibil, 2 iesiri, astfel incat daca cea mica intra acolo, sa nu ramana blocata in caz ca vine si cea mare.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Porcusorul meu a primit un partener, se alearga inconti

Mesajde anca » 01 Ian 2014, 19:59

Cum ziceam pe la alt topic, de curand am luat o porcuta sa ii tina companie fetitei mele. Weekend-ul trecut le-am fact cunostiinta, mai intai pe teren neutru apoi le-am pus in cusca pe amandoua (cusca spalata cu otet, toate accesoriile spalate etc.). Inca de la inceput porcuta cea mica (cea pe care o aveam initial) pe nume Pufa, a incercat sa se impuna. Ma asteptam oarecum sa fie asa pentru ca ii cunosc temperamentul. Nu s-a ajuns la muscaturi pana acum , lucrurile decurg cam asa : Pufa o alearga pe Bella si incearca sa o miroasa la fundulet, Bella plange si fuge dupa care o stropeste cu pipi pe cea mica. Cand o vede pe Bella ca manaca sau bea apa cea mica merge la ea si o da la o parte, cand o vede ca doarme pe locul ei, la fel o baraie, isi leagana fundul si chiar sare la ea - nu o musca totusi, parca mai mult o impinge cu capul, pieptul. De multe ori o vad ca sare la Bella cu gurita deschisa, nu am vazut insa urme de muscaturi pana acum. Bella plange si fuge de cea mica, nu a ripostat pana acum, nu pare stresata si manaca normal. Daca le iau pe amandoua in pat sau in brate e si mai rau :( .

Din cate am citit si pe aici si pe alte site-uri ar fi normal ce se intampla, isi stabilesc ierarhia etc. Ceea ce ma ingrijoreaza insa e faptul ca de cand le-am pus impreuna Pufa s-a schimbat foarte mult, in sensul ca e tot timpul nervoasa, baraie, nu mai vine la mine sa o iau in brate, sare sa ma muste. Ea inainte era foarte apropiata de mine si era mereu vesela, alerga in cusca, facea popcorn... acum de 4 zile nu am vazut-o deloc sa isi manifeste bucuria ci doar nervoasa. Bellutza plange mai mereu si mi-e asa mila de ea, intr-o seara am luat-o pe Pufa din cusca si saraca Bella a inceput sa alerge si sa faca popcorn. Ce sa inteleg din asta? Ca ar fi mai fericita fara Pufa?

Eu, cand am adus-o pe Bella, m-am gandit ca Pufa va fi mult mai fericita, se vor juca impreuna, vor dormi una langa alta, vor face popcoarne... pana acum nimic din astea nu se intampla, Pufa e mereu nervoasa, Bella plange cand o alearga cea mica, una doarme la etaj una sub etaj. Nu stiu ce sa zic, dar mi se pare ca Pufa s-a schimbat in rau de cand e cu Bella si nici Bella nu imi pare fericita. Situatia va fi asa mereu? Sau e o faza trecatoare pana se obisnuiesc una cu alta iar pe urma le voi vedea fericite impreuna? Nici nu vreau sa ma gandesc ca fetele vor fi asa mereu, pentru ca atunci, din pacate, cred ca le-ar fi mai bine separat!

Sper ca voi care aveti mai multa experienta sa imi puteti explica de ce se comporta fetele asa si la ce sa ma astept pe viitor...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusorul meu a primit un partener, se alearga inconti

Mesajde Gemon » 02 Ian 2014, 10:27

Este o schimbare majora in viata lor, au nevoie de timp pentru a se adapta la noile conditii, sunt bombardati de stimuli noi, dupa ce se vor obisnui cu acestea si se va instala rutina zilnica, vor fi bune prietene.
Este bine sa reamenajezi mai des cusca, accesoriile sa asezi in asa fel, incat sa aiba doi cai de acces, cand una intra, alta sa poata iesi in alta parte, asa nu va fi nevoita cea nou venita sa se confrunte cu cealalta, e o strategie benefica atat pentru reducerea agresiunii, cat si pentru linistea celei de rang inferior care asa va simti ca poate avea un oarecare control asupra situatiei. La fel procedeaza si cu locul de odihna, sa aiba fiecare un loc unde sa stea pe ceva moale din material fleece, ingreuneaza contactul vizual intre ei, pe langa fanul aflat in suportul de la marginea custii sa aiba fan si in alte locuri, peste sau langa unele accesorii, intr-un suport tacam, in tub PVC fixat undeva etc., vezi cateva idei ) si sau idei in galeria noastra la http://www.gemon.ro/galerie/fan-szena/index.html

Daca ai timp, odata pe zi o jumatate ora sau cel putin un sfert de ora scoate-le din cusca in care pui cateva cutii de carton cu doua iesiri (la ambele capete decupezi o gaura drept "usita") sau accesorii in care pot intra intr-un loc si iesi in alt loc, ascunde acolo cateva bucati mici de legume sau verdeturi, pune si o mana de fan intre ele, impreuna vor putea cerceta locul, gasind bunatati, stimulii placuti vor fi asociati cu inspectarea in doi, ajutand si stimuland cohabitatia pasnica.

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Porcusorul meu a primit un partener, se alearga inconti

Mesajde anca » 02 Ian 2014, 21:08

Ok, deci o sa avem si vremuri mai bune dupa ce se obisnuiesc printesele :) Atunci nu imi ramane decat sa iti urmez sfaturile si sa am muuuuulta rabdare.

Desi azi dimineata a fost razboi de la 6 pana pe la 1 (Pufa a barait intr-una iar Bella plangea de mama focului) pe seara le-am scos in tarc asa cum m-ai sfatuit si s-au jucat impreuna pe urma le-am luat in pat si au dormit la mine in brate lipite :D

Mersi mult de sfaturi! Sper sa fie din ce in ce mai bine!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusorul meu a primit un partener, se alearga inconti

Mesajde Gemon » 03 Ian 2014, 17:48


Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Porcusorul meu a primit un partener, se alearga inconti

Mesajde anca » 03 Ian 2014, 18:25

Pozele in care apare cusca erau din prima seara cand am adus-o pe Bellutza acasa, de aceea nu era amenajata :)
Am unit doua custi pentru fete una de 100/55 si una de 80/45 asa ca au apartament cu doua camere :lol:
Cam asa am amenajat deocamdata, o sa mai schimb pe parcurs sa nu se plictiseasca. Intre timp deasupra etajului din cusca mare am facut un fel de acoperis din paturica fleece si vad ca Pufei ii place sa doarma acolo :)
Fişiere ataşate
rsz_dscn2199.jpg
rsz_dscn2202.jpg
rsz_dscn2204.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusorul meu a primit un partener, se alearga inconti

Mesajde Gemon » 03 Ian 2014, 19:04

Bravo, poti pune si un tub PVC fixat la marginea custii, cu functii multiple:
- la una din amenajari legi de marginea custii in interior, pentru a intra in ea (mareste spatiul si ofera un loc in plus)
Imagine
- alta data folosesti ca suport pentru fan, pe langa suportul care au in exterior, stimuland astfel consumul de fan
- poti pune pe asternut in mijlocul custii, folosind ca bariera vizuala etc.
Imagine
Poti de asemenea agata rola de la prosopul de hartie la marginea custii in interior, reduce agresivitatea, le stimuleaza mental
Imagine
vezi aici la cusca porcusorilor mei cum e pus http://www.gemon.ro/galerie/fan-szena/s ... nger2.html

Din material fleece poti confectiona pentru ambele cate un hamac viewtopic.php?p=20837#p20837
Ideea e sa aduci mici schimbari ce ei observa si recompeneseaza cu un comportament adecvat, interactionand cu mediul.

Membri nostri pot veni si ei cu idei ce te ajuta.
Succes.

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Porcusorul meu a primit un partener, se alearga inconti

Mesajde anca » 03 Ian 2014, 19:15

Mersi frumos de idei, chiar imi doresc un tub din acela PVC pentru fete, o sa caut weekend-ul asta unul, de asemenea ideea cu rola de bucatarie folosita pe post de fanar mi se pare interesanta, i-am mai pus Pufei fan in rola inainte, dar nu am agatat-o niciodata de gratii. Cu siguranta o sa incercam toate ideile :love:


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori