Porcusorul meu a primit un partener, se alearga incontinuu

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 14 Apr 2010, 22:34

I don't have one .

sabinutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 27 Iul 2010, 21:36
Localitate: pitesti

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde sabinutza » 10 Noi 2010, 22:59

salutare,
am si eu de intrebat ceva: eu am 2 porcusoare de varste dif dar nu stiu ce varste au (una are 900g iar cealalta are 600-700g) de vreo 4 luni. ele tot se alearga si nici nu stiu daka se musca sau nu dar eu sper ca nu. As vrea sa stiu cand se va stabili ierarhia(in caz ca nu sa stabilit ) si daka sa stabilit de ce se mai cearta.
Multumesc anticipat!!!! :smile:
Humans must love Guinea Pigs

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde Lili » 11 Noi 2010, 13:29

Poate pentru ca cea dominata nu s-a impacat cu ideea si tot testeaza terenul sperand ca totusi va prelua sefia :lol:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

sabinutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 27 Iul 2010, 21:36
Localitate: pitesti

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde sabinutza » 11 Noi 2010, 22:29

multumesc
Humans must love Guinea Pigs

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde true_fan_66 » 12 Noi 2010, 00:48

Nu cred ca exista vre-o data cand sa se stabileasca sefia definitiv. Chiar daca unul din porcutzi e "Alfa" grupului, certuri tot o sa mai fie, pe mancare, pe locul de dormit sau pe jucarii.

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde AndreeaC » 12 Noi 2010, 16:30

sabinutza ,
Eu cred totusi sa fetele tale se joaca ...
Noi patim acelasi lucru , se alearga de zici ca vine al-III-lea Razboi Mondial . Zarra cand nu mai are chef incepe si tipa , ca vezi doamne e chinuita de fete insa ele inteleg treaba asta si continua joaca in 3.
Eu , spre exemplu , nu pot spune ca Furnica e sefa , sau Betty , Mati ori Zarra. Astfel ca am ajuns sa ma gandesc la doua variante : Ori s-au hotarat sa traiasca in armonie ori ,,sefa" e foarte buna si restul cotofenelor isi fac de cap.
Ma asteptam ca Zarra sa fie tare pe pozitii pentru ca atunci cand am luat`o ,,promitea" multe :giggle: . Acum insa traieste in umbra Matildei si nu stiu ce s-ar face fara ea . :)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde Lili » 12 Noi 2010, 20:12

Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

sabinutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 27 Iul 2010, 21:36
Localitate: pitesti

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde sabinutza » 12 Noi 2010, 21:30

mie imi spui. si pupezele mele fac exact la fel. multumesc pt tot :heart: :D
Humans must love Guinea Pigs

Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde Viviana » 01 Dec 2010, 13:45

eu l-am tinut pe rufus singur aproape un an,apoi am adoptat inca un scumpic-tero.dupa o luna eram fericita ca s-a stabilit ierahia,rufus fiind seful,il gonea de la locul preferat,ii lua mancare,etc.apoi am luat un porcusor in grija-doris pt perioada verii,urmand in toamna sa fie dat spre adoptie.am incercat sa-i imprietenim pe toti trei,pt a nu sta separat.am repetat procedurile:intalniri pe un teren neutru,gustari,plimbari.....doi s-au imprietenit ff repede(doris si tero),iar celalalt-rufus a inceput sa fie batut de cei doi,el care era seful cel rau si neindurator.cei doi erau in stare sa-l omoare,nu-l suportau nici in preajma.am renuntat si i-am tinut separat pana la sfarsitul verii,apoi dupa ce doris a fost dat spre adoptie,cei doi nu s-au mai suportat.nu m-ai intelegeam cine uraste pe cine :surprised: am renuntat si acum sa mai insist pt ca rufus suferise destul de pe urma celor doi:ureche rupta,buza sparta,fire din blana scoasa din piele :noway: :cry: mai are cineva mai multi de 2 porcutzi?cu ce am gresit? :suicide:
poze cu printisorii:
http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus
-----------
Old username: VIVIEN

Avatar utilizator
Gurita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 124
Membru din: 24 Feb 2010, 16:37
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde Gurita » 02 Dec 2010, 11:11

Eu cred ca neintelegerea s-a datorat personalitatilor lui si alierii celor doi impotriva sefului Rufus. Probabil ca au simtit ca impreuna il pot detrona. Iar dupa ce a plecat celalalt porcusor, Tero a ramas cu ideea incetatenita ca Rufus este un fel de inamic din postrura de sef, nu un prieten. Altfel nu-mi explic, pentru ca ei singuri stiu in lumea lor porceasca cum se stabilesc si cum se gestioneaza relatiile.
Tu ai avut cele mai bune intentii, sa socializeze, dar vezi ca nu ai de unde sa stii ce se intampla intre ei, mai ales ca pe Doris nu-l cunosteai asa de bine si nu stiai ce temperament are, mai ales in relatii cu altii.
Si eu cand l-am avut "in vizita" pe Pufuletz, pentru cateva zile, ma gandeam sa-i scot impreuna sa cunoasca si ai mei alti porcusori. Dar am fost inspirata, pentru ca inainte am pus cusca lui Pufuletz langa cusca alor mei si cand am vazut ca si Pufuletz si Gigel (seful la noi) rod gratiile si baraie unul la altul cu tendinte de cearta, am renuntat la idee. I-am tinut separati doar se auzeau si vorbeau ei acolo.
Poate in timp vor reveni si ai tai la sentimente mai bune.
Bucuria vine din lucrurile marunte.

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde true_fan_66 » 09 Dec 2010, 20:29

La mine stiu ca Miley este seful si el comanda...dar aseara s-a purtat extrem de urat cu Caro, nu inteleg din ce cauza. L-a alergat non-stop in toata cusca si cand il prindea il calarea fara incetare. Bineinteles ca blondul tzipa de nu mai putea si, cu toate ca stiu ca nu e bine sa intervin, l-am dat jos de pe Caro de cateva ori. Am incercat sa-l cert dar problema este ca nu ma stie deloc de frica. Se oprea putin, se dadea cativa pasi in spate si astepta sa plec ca sa-l alerge din nou, sau pur si simplu se culca si ma bombanea pana ma retrageam. Apoi iar il alerga pe Caro. A tinut-o asa o ora, tot calarindu-l. Apoi, azi cand i-am scos sa le fac curat, Caro avea in parul de pe cap o chestie alba intarita, destul de multa, incat a trebuit sa-i tai firele alea pentru ca nu am putut sa i le descurc. :(

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde ozzie&spy » 10 Dec 2010, 15:22

Cunoastem si noi lichidul cel alb care se intareste repede :lol:
La noi in 2 ani am avut 3 astfel de "incidente", ce iti pot spune este ca trec repede, porcusorul dominant se calmeaza apoi si revine situatia la normal. Ultima data eu l-am scos pe Ozzie din cusca cand il necajea pe Spy si acel lichid nu a mai ajuns pe blanita celui subordonat, ci pe patura...si partial pe Ozzie...Insa la noi nu a fost niciodata vorba de violenta sau bataie si mi-am permis sa intervin. Din pacate nu stiu ce l-a provocat, insa de aproape un an nu am mai avut asemenea incidente.
MadalinaImagine

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde true_fan_66 » 10 Dec 2010, 21:23

Da, am vazut ca dupa aceea s-a purtat absolut normal, dar chiar ma cam pusese pe ganduri ca pana acum il mai alerga el pe Caro, dar niciodata atat de insistent incat sa iasa cu scandal. :( Si partea proasta era ca il apucase si la 1 noaptea de imi venea sa-l scot pe Caro efectiv si sa dorm cu el in pat doar ca sa am parte de liniste. :speachless: Si Miley e genul de porcutz care, cu cat i se interzice sa faca ceva, cu atat face mai tare. :( Si cosuletzul care apare in unele poze i-am interzis sa-l roada....a inteles cand i-am spus ca nu are voie, dar cand il pun in cusca si il urc in el atunci incepe sa muste cu nervi din marginea lui pentru ca stie ca oricum e pe punctul de a se intoarce in cusca si nu am ce sa-i mai fac. :( Greu e cu porcii astiai incapatanati. :giggle:

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Re: Cand stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde ozzie&spy » 11 Dec 2010, 23:24

:lol: Pai nu noi educam porcii, ei de educa pe noi...Crezi ca poti sa interzici ceva unui porc? Mai bine scoti tu cosul si gata :lol:
MadalinaImagine

Avatar utilizator
Delia
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 48
Membru din: 29 Noi 2007, 10:53
Localitate: Bucuresti

Noul congener

Mesajde Delia » 26 Mai 2012, 20:18

Buna,

Dupa cum stiti acum 2 zile am pierdut un ingeras, Mimi.
Astazi am primit o noua companioana pentru Masha, de la cineva care are porcusori.
E o frumusete roscata cu par scurt in varsta de 1 luna si jumatate pe nume Dory :giggle:
Are cusca ei pana se linisteste si ea si maine planuim intalnirea cu Masha respectand toate regulile si sfaturile primite.
Suntem foarte fericiti.


Va pupicim
:heart:


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori