Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

macrisa_sis
Nou venit
Nou venit

Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde macrisa_sis » 06 Feb 2010, 15:38

Buna,

Am si eu nevoie de cateva sfaturi. Am doi porcusori de guineea, amandoi masculi, de 2 ani, respectiv un an si jumatate. Desi se inteleg bine, in ultima vreme au inceput sa se ciondaneasca, fara vreun motiv anume. As vrea sa le iau doua fetite si sa ii separ in doua custi. O sa va ganditi ca le merge bine si asa ce rost are sa ii separ. Motivul este pentru ca imi doresc sa le faca pe toate in scurta lor viata, si asta inseamna sa se si imperecheze.
In acest sens va solicit sprijinul. As vrea sa iau spre adoptie doua fetite, indiferent de varsta. As mai avea nevoie si de o cusca, cat mai mare si cat mai ieftina, preferabil nu cu gratii ci din geam sau plastic transparent, pentru ca ii tin in casa si sar bucatele de talas pe covor.
Ce vreau sa stiu.
Este ok sa procedez asa?
Va avea vreun efect asupra porcusorilor (atat asupra fetelor cat si asupra baietilor)?
Exista posibilitatea ca fetele sa nu se inteleaga cu baietii?
As potea, in cazul in care cusca e destul de mare sa ii tin pe toti in aceeasi cusca?
Cand puii sunt mici, este ok sa imparta cusca cu masculul?
Si last but not least, este greu sa gasesti un stapan bun pentru puisorii oferiti spre adoptie?

Si inca ceva. Daca stie cineva sa ma ajute as dori sa uploadez cateva poze cu Bibi si Pishki.

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 06 Feb 2010, 15:58

Femelele de porcusor de guineea pot ramane gestante din nou la cateva ore dupa ce nasc. De asemenea daca intre sarcini nu se face pauza de 3-4 luni femela are de suferit din punct de vedere al sanatatii. Sa iti iei doua femele ar insemna sa tii porcusorii impreuna doar in jur de 4 luni pe an. In prezenta femelelor nu mai poti pune baietii la un loc fiindca se vor bate pana la sange cand le vor simti in calduri. In plus ai avea pe cap puiuti si femelele necesita ingrijiri speciale. Din cate stiu eu membri activi ai forumului nu isi ofera femelele pentru monta. Sa ii ti in aceeasi cusca iese din discutie fiindca masculii se vor ucide intre ei pentru a avea femelele. Puii de sex masculuin vor trebui separati de mama pe la 3-4 saptamani si tinuti cu masculul. Este greu sa gasesti stapani buni la modul la care sunt multe persoane dubioase pe aici care vor femele pt exploatare (adica sa le puna la inmultiri repetate) sau vor porcusori in general pt a ii oferi drept hrana pt diferite specii de soparle. Majoritatea membrilor de pe forum avem porcusori de acelasi sex care nu s-au inmultit niciodata. Santatea lor nu are de suferit (ba din contra in cazul femelelor), iar tonusul lor e sanatos cat despre relatia dintre ei este mai buna (in cazul masculilor) decat daca ar aparea o femela in peisaj care ar strica uniunea dintre ei. Eu sincer te-as sfatui sa nu faci asta. Eu nu mi-as da niciodata femelele la monta.

In ceea ce priveste cusca pentru porcusori, nu este recomandabil sa tii o cusca inchisa pt ca nu circula aerul. Cea mai recomandata cusca este cea cu gratii. M-am gandit si eu la problema cu talasul si ca sa nu ajung sa curat non stop am decis sa le pun prosopele si paturica fleece. Asa se termina si problema cu talasul imprastiat. Desigur e doar un sfat. Tu faci ce crezi ca e mai bine.
Sing for absolution!

macrisa_sis
Nou venit
Nou venit

Mesajde macrisa_sis » 06 Feb 2010, 16:07

Ai dreptate, doar ca as vrea sa le ofer chestia asta, sa se imperecheze, macar odata in viata...Mi s-ar parea tragic sa nu o poata face. Si asa e, e prea mare bataia de cap sa le iau partenere la amandoi, dar nu stiu ce altceva as putea sa fac. Vreau sa fie fericiti. Daca as opera femelele astfel incat sa nu poata face pui? Ar putea fi o solutie, sau atunci nici nu s-ar mai imperechea?

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 06 Feb 2010, 16:10

Operatia de sterilizare prezinta riscuri foarte crescute pt un procusor. Noi nu gasim doctori care sa ne spuna ce sa le facem daca se baloneaza sau mai stiu eu ce. Nu ti s-ar parea tragic ca doua femele sa sufere pentru ca ei sa se imperecheze? Judeci situatia prin prisma umana. Ei sunt porcusori de guineea. Daca ai grija de ei, ii iubesti, ii hranesti si esti langa ei cand sunt bolnavi eu zic ca sunt cat se poate de fericiti. Gandeste-te ca toti ne iubim procusorii, asa ca nu se pune problema ca n-am face ceva pentru ei fiindca stim ca sunt fericiti. Dar asta nu e o solutie.
Sing for absolution!

macrisa_sis
Nou venit
Nou venit

Mesajde macrisa_sis » 06 Feb 2010, 16:20

Deci practic ce imi spui este ca nu exista nici o sansa pentru ei sa faca sex in viata asta. Nici nu vreau sa ma gandesc cum or sa reactioneze cand o sa le spun :) Stie cineva un psiholog pentru porcusori bun? :))
In alta ordine de idei...daca are cineva o cusca de vanzare sau spre donatie, va rog sa ma contactati.
Dar sa le mai iau un baietel se poate? Ar fi ok sau exista sanse sa nu se inteleaga?

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 06 Feb 2010, 16:23

Nu trebuie sa fi asa trista :D. Ei pun pariu ca nici nu se deranjeaza cu ideea asta :D. Poti sa le mai iei un baietel desigur. Exista sanse sa nu se inteleaga la fel cum ar exista sanse ca doi copii sa nu se inteleaga. Depinde de personalitatea lor... ricum la inceput o sa se certe un pic sa-si stabileasca ierarhia, dar cu rare exceptii se ajunge la ceva serios. Daca ai sa citesti mai multe discutii de pe acest site si articolele scrise vei sti cum sa aplanezi si conflictele dintre ei. Mult noroc si sanatate purcelinilor! :smile:
Sing for absolution!

macrisa_sis
Nou venit
Nou venit

Mesajde macrisa_sis » 06 Feb 2010, 16:30

Multumesc mult pentru raspuns. Cred ca o sa le mai iau un fratior, dar numai dupa ce le iau o cusca mai mare.

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 06 Feb 2010, 16:32

CU mare placere si daca mai ai nevoie de ceva poti sa-mi lasi si mesaje private. Cat are cusca ta actuala? Pt 3 ar trebui sa aibe cel putin 120X70.
Sing for absolution!

macrisa_sis
Nou venit
Nou venit

Mesajde macrisa_sis » 06 Feb 2010, 17:11

80/40 cred...o am de la cel care a murit...Gurita. Vreau demult sa le-o schimb doar ca nu prea am avut timp sa caut o cusca cum trebuie, iar pe net mi se par destul de scumpe. Eu ma gandeam sa gasesc ceva cam la 150 RON..

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 06 Feb 2010, 17:12

Simplu. La Hornbach sunt custi cu 120 de lei de 120X 70 :D
Sing for absolution!

macrisa_sis
Nou venit
Nou venit

Mesajde macrisa_sis » 06 Feb 2010, 17:22

Super, mersi. O sa trec cu prima ocazie.

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 06 Feb 2010, 17:26

La ce te referi? E noua :D de la Hornbach :D
Sing for absolution!

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 06 Feb 2010, 17:58

in Hornbach cusca de 1,20 m costa 170 lei,iar cea la 1 m 120 lei,si sunt noi-noute :up2: +ca gasesti o gramada de accesorii pentru micuti
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 06 Feb 2010, 18:11

Eu am fost acum mai putin de o luna si era 120 cea de 1.20m.
Sing for absolution!

chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde chilli_pepper » 06 Feb 2010, 18:23

macrisa_sis scrie:Ai dreptate, doar ca as vrea sa le ofer chestia asta, sa se imperecheze, macar odata in viata...Mi s-ar parea tragic sa nu o poata face. Si asa e, e prea mare bataia de cap sa le iau partenere la amandoi, dar nu stiu ce altceva as putea sa fac. Vreau sa fie fericiti. Daca as opera femelele astfel incat sa nu poata face pui? Ar putea fi o solutie, sau atunci nici nu s-ar mai imperechea?

te rog sa ma crezi, daca n-ar fi asa de tragic pentru porcusori (ceea ce ai scris) as rade cu lacrimi. ba chiar ti-as raspunde ca daca le aduci femei acuma dupa aia le cumperi si tigari si o iau si pe bautura... insa pentru binele porcusorilor iti voi raspunde cat de serios pot

in primul rand, porcusorilor nu li se intampla absolut nimic daca nu se imperecheaza... crezi tu oare ca stau ei acolo in cusca gandindu-se: "doamne... si n-avem si noi femei..."
nu. sunt animale, draga mea, oricat am incerca noi sa ii "umanizam" in mintea noastra. nu sufera si nu se imbolnavesc daca nu se imperecheaza!

daca, dimpotriva, le iei neveste viata ta se va complica inutil iar a lor va deveni dezastruoasa. "nevasta" pentru un animal inseamna pui peste pui si atat. pentru "ea" e o viata de cosmar care se poate incheia cu moartea prin epuizare in mana unui stapan nestiutor.

asa ca, cu cea mai mare simpatie iti spun ca visele de "fericire maritala" alaturi de un print e bine sa le pastrezi pentru tine :D iar pe ei sa ii mai dotezi, daca tii neaparat, cu inca un prieten mascul

p.s. femela sterilizata e un fel de mascul. nu atrage masculul deci... nu poate servi la "descarcarea hormonilor masculini" . in plus riscurile sterilizarii scot din discutie o asemenea manevra.
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”