Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

macrisa_sis
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 06 Feb 2010, 15:14
Localitate: Bucuresti

Mesajde macrisa_sis » 07 Feb 2010, 15:10

Mersi de sfat. Am ajuns si eu la concluzia asta, ca e mai bine pentru toata lumea ca ei sa ramana "virgini"...bine, nu stiu daca chiar virgini pentru ca ei se inteleg destul de bine unul cu celalalt :hearts:
Oricum sunt absolut convinsa ca orice animal care nu are parte de "actiune" este destul de frustrat...ma uit la ei si imi dau seama de asta. Dar daca sa se imperecheze implica suferinta unei fetite, nu pot sa le ofer placerea asta.
Eu am avut hamsteri, cumparati la vremea respectiva din piata, unde nu a stiut nimeni sa imi spuna ce sex au. Si s-au imperechiat ca soarecii :lol:
Dupa 2 luni aveam 12 :x si credeti-ma un apartament nu e destul de mare cat sa gazduiasca 12 soareci. Dar au fost minunati, si am incercat sa le ofer, in scurta lor viata tot ce isi poate dori un animalut...respectiv mancare, companie placuta, dragoste cat cuprinde, puisori, si, din cand in cand, culcus in costumele mult prea scumpe ale tatalui meu. Si pot sa va garantez ca nici una dintre femelele care au dat nastere nu a suferit.
Dar intradevar, trecerea la porcusori am facut-o initial ca sa evit imperecherea abuziva de care avusem parte pana atunci. Si sa fiu sincera eu sunt multumita asa. Daca as fi vrut sa le ofer placerea asta as fi facut-o numai pentru ei, dar nu in detrimentul altui animalut.
Deci stati linistiti...o sa le iau un baietel, si cel putin eu o sa fiu mai fericita :cry:

Avatar utilizator
rita&sara
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 08 Ian 2010, 22:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Prea tarziu sa fie imperecheate?

Mesajde rita&sara » 26 Mar 2010, 01:08

Buna!
Am o intrebare (duar de curiozitate)am si eu niste porcute in varsta de 2 ani si una in varsta de 1 an..daca as da-o pe cea in varsta de 2 ani la imperechere,considerand faptul ca a mai avut de 2 ori pui,cate sanse ar avea ia sa tiasca cu tot cu pui?

Dar daca o dau la imperechere pe cea de un an,care nu a avut niciodata pana acum pui,atunci cate posibilitati are de viata?

Snt niste intrebari duar de curiozitate.
Rita&Sara 4Ever
Purceluse 4Ever

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 26 Mar 2010, 11:33

Da, este prea tarziu pentru porcuta cea mica sa fie data la monta pt prima oara la varsta de 1an. Oasele bazinului s-au sudat si nu va putea da nastere puiutilor, riscul e foarte mare sa o pierzi si pe ea, si pe pui.
Doar de curiozitate, de ce vrei sa faca porcutele tale pui?
MadalinaImagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 26 Mar 2010, 12:46

Raspund la cealalta intrebare: la femela de 2 ani care a avut doua nasteri, nu se poate anticipa gradul de risc privind complicatiile, deoarece depinde de foarte multi factori printre care si varsta, conteaza foarte mult si cand a avut prima-, si cat timp a trecut de la ultima nastere, alte antecedente care pot sau nu creste acest risc.

La un porcusor perfect sanatos care este ingrijit si hranit corespunzator, si care este la varsta potrivita pentru reproducere, exista un risc minim de cel putin 20 % de a se ivi o complicatie sau de a o pierde, si asta datorita faptului ca ei poarta puiutii mult mai mult timp in uter, puiutul sau puiutii se nasc bine dezvoltati ceea ce pune mamica la un efort suplimentar considerabil din mai multe puncte de vederi, gandeste-te la acest aspect si la cele care se mai adauga datorita altor factori enumerate mai sus.

Sunt anumite lucruri pe care nu ai cum sa anticipezi sau sa le controlezi, si atunci se pune problema: merita sa risc? Cat de draga imi este, o supun acestui stres? Raspunsul vei gasi tu, dupa ce vei cantari posibilele castiguri si pierderi ce implica o asemenea decizie.

Avatar utilizator
rita&sara
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 08 Ian 2010, 22:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde rita&sara » 26 Mar 2010, 22:02

deci pusesem in propuneri daca facem o sectie n care se da purcelele la monta..dar ma-m informat si am inteles ca dupa 8 luni nu e bine,asa ca am intrebat mai multe persuane de pe alte forum-uri si a fost cine a zis ca nu are nmk daca le dau dupa un an de viata ca nu se intampla nmk..cine a zis ca muare si cine a zis ca dac mai a facut pui nu are nmk..dar am vrut sa stiu parerea vuastra,si pt. imi plac mult puiuti si nu stiam ca puate fi o durere asa de mare pt porcute si acum am inteles ca-ci pt noi e o placere dar pt ele..nu!Deci in final eram duar curiuasa sa cunosc adevarul



Mersi
Rita&Sara 4Ever

Purceluse 4Ever

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 26 Mar 2010, 23:18

adevarul e ca eu am dat o porcuta la imperecheat dupa varsta de un an, prima data si nu a putut sa nasca
am gasit-o cu capul unui porcut scos din ea si ea pe burta, se zbatea
a murit si porcuta si puii pe care nu a mai putut sa ii nasca
am povestit asta de 300 de ori
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
di
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 51
Membru din: 05 Apr 2010, 17:04
Localitate: suceava

Am un mascul si o femela, cand devin adulti?

Mesajde di » 05 Apr 2010, 17:11

salut! am doi porcusori: o fata si un baiat. ei au cam 4 luni si as vrea sa stiu ce sunt: pui sau adulti? :?:
cu timpul ajungem sa ii iubim tot mai mult:D

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Mesajde adelinatache » 05 Apr 2010, 17:37

buna di. nu stiu cand pot fi considerati adulti, dar acum sigur sunt puiuti!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 05 Apr 2010, 18:35

Din punct de vedere sexual sunt adulti amandoi si daca ii ai de ceva timp impreuna este posibil ca femela sa fie deja gestanta, lucru de nedorit la o asemenea varsta! Sunt frati? Esti sigur(a) ca sunt femala si mascul?
Poti pune aici poze pentru a te ajuta

Iti recomand sa citesti despre tinerea impreuna a unei femele cu un mascul:

http://www.gemon.ro/reproducerea.htm
http://www.gemon.ro/faq.htm#gestatie

Avatar utilizator
di
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 51
Membru din: 05 Apr 2010, 17:04
Localitate: suceava

Mesajde di » 09 Apr 2010, 17:11

cu timpul ajungem sa ii iubim tot mai mult:D

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 09 Apr 2010, 17:55

I don't have one .

Avatar utilizator
di
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 51
Membru din: 05 Apr 2010, 17:04
Localitate: suceava

Mesajde di » 12 Apr 2010, 15:11


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 12 Apr 2010, 15:22

Cat de mare e cusca?

Poti pune o gratie intre ei, fixat bine pentru a nu putea trece masculul la ea. Doar pentru idei pun cateva poze. Ceva asemanator, adaptat la cusca lor, poti face temporar, pana sa rezolvi situatia pe termen lung (rezolvare ar fi sa oferi unul dintre ei spre adoptie si langa celalalt sa aduci/adopti unul de acelasi sex, asa ai avea doi de acelasi sex).

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 16 Apr 2010, 11:06


Avatar utilizator
di
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 51
Membru din: 05 Apr 2010, 17:04
Localitate: suceava

Mesajde di » 20 Apr 2010, 21:42

cu timpul ajungem sa ii iubim tot mai mult:D


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori