Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Mary R
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 26 Apr 2009, 14:59
Localitate: Sector 2, Buc

Porcutzele gestante accepta sa se imperecheze?

Mesajde Mary R » 05 Mai 2009, 15:12

Porcusorii mei, femela (5 luni) si mascul ( 2 ani) s-au imperecheat acum 2 saptamani, azi fiind ea in calduri.. s-au imperecheat din nou. Asta inseamna ca nu a ramas gestanta prima data? Sau porcutzele accepta si pe perioada sarcinii masculul.. Merci pt lamuriri :smile:
MaryR

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 05 Mai 2009, 15:22

da-i pace!
Ultima oară modificat 05 Mai 2009, 15:41 de către rodents'r'us, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Mary R
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 26 Apr 2009, 14:59
Localitate: Sector 2, Buc

Mesajde Mary R » 05 Mai 2009, 15:37

MaryR

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 05 Mai 2009, 15:52

Da, daca stii sigur ca era in calduri si ai vazut ca s-au imperecheat este foarte posibil ca posibil ca monta sa nu fii prins. Fix acum 14 zile i-ai pus impreuna prima data?

Sper ca aceasta decizie a ta a fost luata in deplina cunostinta de cauza. Ca ai citit tot ce inseamna ingrijirea femelei gestante, a celei care alapteaza si a puilor, despartirea obligatorie de mascul inaintea nasterii si apoi inca , cateva luni pentru odihna. CA stii la ce riscuri o expui pe ea. Ca stii deja ce vei face cu puii.

Intrebari de crescator:
de ce iti doresti pui de la ea?
ai cantarit-o inainte de a o pune cu masculul?

Avatar utilizator
Mary R
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 26 Apr 2009, 14:59
Localitate: Sector 2, Buc

Mesajde Mary R » 05 Mai 2009, 16:29

Da am citit aproape tot ce este pe acest site (si altele) si ori de cate ori voi avea o nelamurire ma voi documenta.

Purcelusa o am din decembrie cand avea o luna... practic daca fac socoteala ea are aproape 6 luni. I-am tinut despartiti in perioada de calduri si am luat aceasta decizie dupa ce m-am documentat si consider ca este natural sa faca o serie de pui o data la 9 sau 10 luni. Dupa acesti puiuti ii voi tine despartiti pe perioada caldurilor ca si pana acum pentru a nu mai ramane gestanta. Oricum el are 2 ani si din ce am citit dupa 3 ani nu mai este fertil. Este adevarat?
Puiutii ii voi dona, am prieteni care vor si stiu despre ce e vorba.

Am cantarit-o acum are peste 600 grame . Se ingrasa f mult pentru ca mananca pe masura. In ultimele 5 saptamani si-a dublat greutatea. A ajuns aproape cat el ca dimensiuni (el are 800 de grame). Nu as fi luat aceasta hotarare inainte sa ma documentez si inainte sa ajunga ea la aceasta greutate. Sunt sigura ca se mai ingrasa in urmatoarea luna pt ca le pun mancare la discretie si din ce este mai bun.

Mersi pt clarificari! :smile:
MaryR

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 05 Mai 2009, 16:34


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 05 Mai 2009, 16:47

Daca crezi ca este in favoarea sanatatii ei sa faca pui, gresesti. Dupa ce va naste, oricand poate ramane iar gestanta chiar si in cazul in care le separi in perioada cand e receptiva (nu vei sti sigur, poate deveni inainte sau dupa cateva zile cand e cu el, receptiva).

Sti ca poate muri la nastere, poate sa aiba complicatii, nimeni nu iti poate garanta ca totul va fi bine. De ce risti viata ei, pentru ea natural nu e sa o imperechezi, e doar un instinct puternic pe care nu are rost sa pui pe primul plan, bunastarea ei fiind mult mai importanta!

Masculul poate monta o femela chiar si la o varsta de 5 ani sau mai tarziu, reciteste ce e scris pe site, ai inteles gresit.

Avatar utilizator
Mary R
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 26 Apr 2009, 14:59
Localitate: Sector 2, Buc

Mesajde Mary R » 05 Mai 2009, 16:52

MaryR

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 05 Mai 2009, 16:59


Avatar utilizator
Mary R
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 26 Apr 2009, 14:59
Localitate: Sector 2, Buc

Mesajde Mary R » 05 Mai 2009, 17:01

MaryR

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 05 Mai 2009, 17:03

MadalinaImagine

dadai_77
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 05 Dec 2009, 20:09
Localitate: BUCURESTI

Este necesar ca masculul sa fie dus la imperecheat?

Mesajde dadai_77 » 25 Ian 2010, 20:46

BUNA!
Emonel,porcusorul meu de guineea,are 1an si 2 zile,si pana acum nu l-am dus la imperechiat.
As dori sa stiu la ce varsta este bine sa-l duc la femela, si daca chiar este necesar.
Si daca este recomandat sa fac lucrul asta,imi ppoate spune si mie cineva unde as putea sa-l duc?

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Re: la imperechere sau nu?

Mesajde chilli_pepper » 25 Ian 2010, 21:04

nu este necesara imperecherea. nu pateste nimic daca nu o face.
mai degraba ii trebuie un companion mascul daca este singur
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

dadai_77
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 05 Dec 2009, 20:09
Localitate: BUCURESTI

la imperechere sau nu?

Mesajde dadai_77 » 25 Ian 2010, 21:17

Multumesc frumos.
Asta inseamna ca trebuie sa ma interesez care ar fii prietenul potrivit pentru Emonel.
Faptul ca este singur(fara un alt purcelus),pentru ca eu si sotul suntem mereu langa el si il scoatem mereu afara din cusca lui,petrecand mult timp cu noi,ar putea fii si o cauza pentru desele lui probleme de sanatate?
L-am dus sambata la veterinar pt ca nu folosea la mers una din labute.Domnul doctor mi-a zis ca nu are nimic si trebuie doar masat.
Dar cand sti c cum doua zile alerga prin casa si sarea ,iar acum abia se mai taraste, ma dorae sufletul.Dar astea este.Se v-a face bine.Stiu asta.

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 25 Ian 2010, 21:47

In primul rand, daca vrei sa raspunzi la mesaj, apesi pe "post reply" si nu pe "new topic". astfel deschizi mereu alte subiecte.

in al doilea rand, da, un porcusor singur este mai predispus la probleme de sanatate. gasesti mai multe informatii aici: http://www.gemon.ro/comportament.htm
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori