Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
leutzinul
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 21 Mar 2011, 23:49
Localitate: Tirgu-Mures

Caut un mascul frumos si sanatos pt reproducere

Mesajde leutzinul » 06 Apr 2011, 15:08

Cine imi poate imprumuta un mascul frumos si sanatos cu blanita lunga pt doua surori tinere si sexy Lulu si Billy.Eu am doar femele si am nevoie de un mascul doar temporar pt repoducere.Astept oferte serioase

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

http://s1081.photobucket.com/albums/j345/Adrisor/


Nota admin: Pe forum se copieaza codul IMG si nu cel HTML. Le-am corectat eu.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Caut un mascul frumos si sanatos pt reproducere

Mesajde khaos » 06 Apr 2011, 15:12

Pe bune?! :nerdy: :surprised:

Ori iei putin in gluma forumul asta ori...
De ce vrei sa imperechezi femelele? Vrei sa vinzi puii?
Aici nu este incurajata imprecherea aiurea a porcusorilor, acest fapt putand dauna femelelor, ba chiar fi fatal. Mai bine te mai documentezi putin...
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Caut un mascul frumos si sanatos pt reproducere

Mesajde Lili » 06 Apr 2011, 15:14

Dincolo de faptul ca trebuie sa-ti editezi mesajul ca sa pricepem si noi ceva, ma simt datore sa-ti recomand sa nu faci ceea ce ai de gand. Documenteaza-te, citeste, invata si abia dupa aia asuma-ti riscul de a imperechea porcutii.
Sau mai bine lasa asta in sarcina crescatorilor profesionisti si limiteaza-te la a te bucura de fetele tale daca iubesti cu adevarat aceste animale.
Ultima oară modificat 06 Apr 2011, 16:16 de către Lili, modificat 1 dată în total.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Caut un mascul frumos si sanatos pt reproducere

Mesajde biancadumy » 06 Apr 2011, 15:31

Eu sper ca e o gluma :shock:

De ce vrei asta ???

Lasa fetele in pace,crezi ca le-ar place sa se chinuie atata??! :shock: eu zic sa le iei o cusca mare si sa le lasi asa,ele NU au nevoie de mascul
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
leutzinul
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 21 Mar 2011, 23:49
Localitate: Tirgu-Mures

Re: Caut un mascul frumos si sanatos pt reproducere

Mesajde leutzinul » 06 Apr 2011, 15:35

Am postat niste poze de pe photobuket, sper sa se poata vedea cat mai repede posibil.Despre porcusi sunt destul de documentat si pot sa iti spun ca eu si sotia mea le oferim porcusilor cam tot ce isi doresc ei.ii iubim enorm si ii rasfatam cand avem timp.Cat despre reproducere am deja ceva cereri pt viitori puiusi si de aceea am postat topicul.In plus as dori sa imi pastrez o urmasa de-a viitoarelor mamici.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Caut un mascul frumos si sanatos pt reproducere

Mesajde biancadumy » 06 Apr 2011, 15:45

Cusca pe care o ai e minuscula pentru UN porcut daramite pentru mai multi....eu zic mai intai sa rezolvi cu cusca,cate luni au porcutele ?
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Caut un mascul frumos si sanatos pt reproducere

Mesajde khaos » 06 Apr 2011, 16:13

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Caut un mascul frumos si sanatos pt reproducere

Mesajde Lili » 06 Apr 2011, 16:22

Bianca are dreptate...Fa ceva cu cusca aia :(
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Caut un mascul frumos si sanatos pt reproducere

Mesajde cristisz » 06 Apr 2011, 16:27

poza cu copiii mei

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde irena » 07 Apr 2011, 01:49

daca ai cereri pentru puiuti, mai degraba recomanda-le site-ul, poate vor gasi puiuti la sectiunea de adoptii. crede-ma, pentru porcutele tale asa e cel mai bine. cum zice si dna cristina, ma indoiesc ca cineva de pe site va da curs cererii tale... toti de pe acest site iubesc porcusorii si nu cred ca e cineva care ar fi dispus sa le puna viata in pericol, fie porcusorilor personali, sau ai altcuiva...

Avatar utilizator
leutzinul
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 21 Mar 2011, 23:49
Localitate: Tirgu-Mures

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde leutzinul » 08 Apr 2011, 10:20

Pt Admin.- Multumesc pt ajutorul acordat in postarea de poze, am luat nota pe viitor!! In ceea ce priveste reproducerea porcuselor mele chiar nu inteleg de ce gasesc atata reticenta pe acest forum?Reproducerea la o varsta optima nu e atat de periculoasa precum spuneti voi.Probabil nu v-ati mai intalnit cu situatia asta destul de fireasca.Perpetuarea oricarei specii e un lucru natural si binevenit.Faceti-ma va rog sa inteleg si eu de ce sunteti atat de impotriva imperecherii unor porcuse sanatoase ce au varsta de 7 luni????

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde Lili » 08 Apr 2011, 10:35

Pentru ca exista UN risc. Suficient cat sa-ti recomandam sa NU ti-l asumi.
Pentru ca avem convingerea ca acest lucru trebuie facut doar de crescatori care au studiat si care iau numai decizii favorabile porcutilor.
Pentru ca scopul pentru care tu vrei sa faci asta...nu ni se pare adecvat.
Nu intotdeauna perpetuarea speciei e un lucru binevenit.
Modul in care tu iti cresti porcusorii nu ne-a facut sa-ti acordam capital de incredere.
De asta.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde cristisz » 08 Apr 2011, 10:58

sigur ca nu suntem forul suprem in luarea deciziilor, tu esti persoana care, ascultand pareri pro si contra va face acest lucru
au fost insa multe decese si multa durere in sufletele celor care au crescut si au iubit niste porcine la fel de frumoase ca fetele tale.
din lipsa de experienta in a inmulti animale sau pentru ca asa le-au cumparat, gestante, s-a ajuns in situatia ca porcutele n-au putut naste cum trebuie, puii si/sau mama au murit
nu spun ca asa va fi si in cazul vostru, dar poate garanta cineva ca nu?
pe unii imaginea ii urmareste si acum si durerea n-a trecut
te rog, mai gandeste-te
poza cu copiii mei


Avatar utilizator
leutzinul
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 21 Mar 2011, 23:49
Localitate: Tirgu-Mures

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde leutzinul » 08 Apr 2011, 11:11

LILI nu imi place deloc atitudinea ta superficiala .Ma jignesti spunandu-mi ca nu imi cresc corespunzator porcusii.Am obesrvat inca cateva persoane de pe acest forum ca au o atitudine destul de conservatoare.O cusca mult mai incapatoare vor primi in cateva zile,stiu ca era prea mica dar nu stiam ca femela pe care am luat-o de la pet shop era gestanta.In rest porcusorii mei primesc multa atentie si iubire din partea mea si din partea intregii familii.Te asigur ca imi cresc porcusorii mai ceva decat scrie la carte.Nu le lipseste nimic, le iau cele mai scumpe seminte Cavia Crispy tot timpul,toata iarna au avut zarzavaturi,legume si fructe la dispozitie dupa bunul lor plac,le-am luat struguri si banane saptamana asta.Le iau numai talaz nemtesc cu aroma de mar verde la 18 ron punga vidata.I-am dus deja la consult la veterinar de doua ori in sase luni.Le-am luat doua biberoane deoarece primul nu il prea foloseau.Le-am luat chiar si lesa speciala de porcusi desi nu o folosesc.Crede-ma ca investesc destul timp si bani pt porcusele mele.Poate unii nu au grija de copii in acest mod.Nu stiu de ce te crezi asa experta si mai ales iti permiti sa critici in numele tuturor!!

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde biancadumy » 08 Apr 2011, 11:20

Talajul cu arome nu este bun deloc,cel mai bine le iei talaj simplu
Lesa sper ca nu ai de gand sa o folosesti

Lili ti-a dat niste sfaturi si nu a facut-o cu rautate,a zis doar pentru binele porcutilor :) toti de aici vrem doar binele lor :)
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori