Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde cristisz » 08 Apr 2011, 11:30

marele pacat al mesajelor scrise este ca nu redau inflexiunile asa ca o discutie
nu ma indoiesc ca iti iubesti fetele si le rasfeti ca pe niste copii
incearca sa iei din mesajele noastre, mai acide poate sau mai potolite, esenta: este posibil ca o gestatie sa se termine prost
luate din pet shop nu le cunosti ascendentii, eventualele tare ale acestora, sau o eventuala inrudire, toate ducand la un bagaj genetic cu probleme
repet, tu fa cum crezi, dar poate ceri parerea unui crescator cinstit, care te va lamuri despre avantaje si dezavantaje
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde Gemon » 08 Apr 2011, 11:44

leutzinul, tu esti stapanul porcusorilor tai, decizia iti apartine. Noi suntem aici sa informam pe cei care considera util ajutorul nostru, o decizie buna poti lua atunci cand reflecti asupra tuturor aspecte, si anume: ce avantaje prezinta pentru tine (pentru ele cu siguranta nu) si ce riscuri implica, daca vei avea parte de cele din urma, acestea trebuie la fel sa iti asumi.

Am putea discuta mult despre acest aspect, pentru reflectie iti recomand sa citesti acest mesaj viewtopic.php?p=35807#p35807

Avatar utilizator
leutzinul
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 21 Mar 2011, 23:49
Localitate: Tirgu-Mures

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde leutzinul » 08 Apr 2011, 13:12

Multumesc f mult Gemon.O sa canataresc decizia mai atent,am citit niste sfaturi utile.


Nota admin: Pe acest forum este interzis atacul la persoana, discutam ideea, nu persoana. Avem un regulament ce trebuie respectat de toti membri forumului. regulament.htm

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde khaos » 08 Apr 2011, 13:26

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde Lili » 08 Apr 2011, 13:55

Imi cer scuze daca direct sau indirect am declansat asta. :(
Si-mi cer scuze ca am exprimat parerea mea ca venind din partea noastra. Era parerea mea subiectiva pe care mi-o asum si exprimarea ei nu avea alt scop decat binele porcutelor.

Sper ca "leutzinul" sa aleaga ce e mai bine pentru porcute.
Discutia mea cu el am transferat-o in privat si sper sa realizeze ca nimeni aici nu-i da un sfat cu rea-vointa, ci doar pentru a le fi mai bine atat lui cat si fetelor.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde irena » 08 Apr 2011, 23:29

am vazut mai sus ca ai scris si ca le dadeai banane. atentie cu ele, nu sunt recomandate in cantitati mari. nimeni de aici nu scrie de dragul de a scrie. inmultirea implica niste riscuri si, evident responsabilitati. in functie de numarul de porcuti, cresc si cheltuielile (sa nu ma intelegi gresit, nu ma leg de situatia ta financiara!). plus ca dupa 4 saptamani puii trebuiesc separati pe sexe, pentru a evita gestatia fie la proaspata mamica, care are nevoie de odihna, fie pentru vreo puiuta, care e mult prea mica pentru asa ceva. gandeste-te si la varianta ca poate nu ii poti da chiar dupa 4saptamani, in acel caz ai nevoie de o cusca noua, in care daca ai doar un mascul, el va sta singur (ceea ce pentru porcusori e cam trist..). puii trebuiesc cantariti periodic si tinuti sub observatie (cel putin asa e indicat).

legat de riscuri, exista multe, iar faptul ca porcuta are 7 luni nu o scuteste de ele. puii se pot naste morti, ea poate muri. exista cazuri in care nu poate fata singura, ce te faci atunci? pentru ca sa o duci la vet nu ai timp.

sunt porcusoarele tale si e decizia ta. te sfatuiesc pentru ca ai niste fete superbe si ar fi pacat sa le pui viata in pericol. citeste site-ul, documenteaza-te si din alta parte, vei gasi aceleasi pareri...

Avatar utilizator
leutzinul
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 21 Mar 2011, 23:49
Localitate: Tirgu-Mures

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde leutzinul » 09 Apr 2011, 16:35

Doar juma de banana pe zi la 3 porcusi plus o coaja de banana care o mananca fara probleme.Imi cer scuze pt reactia de mai jos,insa am rezolvat divergenta pe care am avut-o cu Lili.Multumesc mult pentru sfaturi,se vede ca majoritatea sunteti de aceeasi parere in ceea ce priveste inmultirea porcusilor.Evident ca imi iubesc mult porcusele si nu as vrea sa li se intample ceva rau, dar in acelasi timp mi-ar place sa am urmasi cu aceleasi caracteristici si acelasi caracter ca si ele.Ma gandesc ca ei traiesc doar 6 anisori, nu inteleg de ce asa de putin.De aceea as vrea sa am continuitate cu aceasta familie frumoasa de porcusoare.Eu vreau sa imi pastrez doar inca o fetita si restul de puisi sa ii ofer anumitor persoane care mi i-au solicitat si daca voi avea in plus ii vor oferi unui pet shop serios din oras.

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde cristisz » 09 Apr 2011, 16:58

Cu riscul de a strani o reactie, imi spun parerea referitor la coaja bananei, care s-ar putea sa fie injectata cu diverse, mai ales ca nu cred ca se coace la noi ci peste mari si tari.
Iar despre pastrarea caracteristicilor si a caracterului, cred ca este foarte dificil chiar si pentru crescatori care pot avea si ei parte de surprize placute sau mai putin placute (marturisesc ca eu una cu genetica sunt undeva pe la inceput, asa ca mi-ar fi greu ).
Daca divergentele au fost rezolvate si apele s-au linistit, putem merge mai departe.
poza cu copiii mei


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde maria » 09 Apr 2011, 17:10

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
leutzinul
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 21 Mar 2011, 23:49
Localitate: Tirgu-Mures

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde leutzinul » 09 Apr 2011, 17:35

Nu le dau decat mai rar coji de banane, dar si gogosarii sau rosiile de iarna din supermarket pot fi injectate.In fond si noi oamenii mancam foarte multe E-uri si tot ceea ce ne ofera piata de consum,mai mult sau mai putin sanatos.Oricum nu le dau decat f rar.Pe de alta parte sunt curios voi cum procedati pt continuitatea familiilor dragalase de porcuti pe care le aveti deja,stiind ca ei au o viata de 6-7 ani??

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde maria » 09 Apr 2011, 18:02

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
leutzinul
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 21 Mar 2011, 23:49
Localitate: Tirgu-Mures

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde leutzinul » 09 Apr 2011, 18:34

Sa nu le mai dau nimic cu coaja?Nici macar morcovi sau castraveti?Oricum eu eram curios cum va asigurati voi de pe aici continuitate la familiile de porcusori daca nu ii inmultiti?Ce faceti?Va luati de la pet shopuri unde spuneti ca porcusii sunt toti bolnavi si vai de ei,cu parinti frati?Astept pareri pe aceasta tema.Va multumesc!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde maria » 09 Apr 2011, 18:54

da, nici macar morcov sau castraveti
ai dezlegare la pepene, spalat bine, mar si ... parca mai era ceva, am uitat
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde ramona_inka » 09 Apr 2011, 22:27

... si ardeiul, si rosia, eu si castravetele... numai ca acum le dam foarte rar pentru ca nu este anotimpul lor in RO si sunt sigur "bombardate" cu multe substante pentru a rezista transportului.
Sunt mai multe care trebuiesc date cu coaja, cum sunt unele la care e bine sa fie avuta mare grija in a evita coaja si semintele. Un ochi aruncat pe topicul de hranire sigur va ajuta.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde irena » 10 Apr 2011, 11:06

legat de continuitate, cum vad EU lucrurile. am 2 masculi carora pe durata vietii incerc sa le ofer tot ce e mai bun si sa nu ma gandesc ca nu vor mai fi. vreau sa ma bucur de ei cat mai mult posibil, de aceea au accesorii, hrana sanatoasa.. intr-adevar, condtitiile de aici nu se compara cu cele din romania cand vine vorba de pet-shopuri, eu insa in locul tau nu as da acolo pui... daca e pana acolo, de ce sa nu te bucuri ca ai porcute sanatoase si frumoase? sa ai pui cu aceleasi caracteristici cu parintii presupune cunostinte de genetica, si la fel cum spunea d-na cristina, nu mereu reusesti, chiar daca detii acele cunostinte. bucura-te de fete cat le ai si vezi dupa ce faci. poti oricand sa dai o tura la un crescator si sa iti iei altii daca e ca doamne fereste sa se intample ceva. parerea mea.

multi de pe site au cumparat porcuti din pet pentru ca le era mila de ei, vazandu-i bolnavi, fie singuri intr-o cusca mica, fie la gramada cu sexe diferite. crede-ma, e mai bine sa stii ca iei un porcut sanatos de la un crescator decat sa tragi o viata intreaga cu unul din pet, care va fi mult mai sensibil si mai expus...

legat de legume.. parerea mea e ca o jumatate de banana PE ZI e mult! eu le dau putina banana cam la 2-3 saptamani (ai mei nici nu is prea mari fani banane) si in nici un caz cu coaja.. castravetele il dau si eu cu coaja, rosia... gulie, sfecla le decojesc si le dau asa.

te rog mult ca inainte sa faci pasul pe care doresti sa il faci sa citesti bine de tot site-ul si forumul, vezi si alte pareri si experiente cu porcute gestante, documenteaza-te despre hranire si ingrijire si abia apoi hotaraste daca vrei sa iti asumi riscurile. exista crescatoria inka de unde multi de pe forum au porcuti, sunt sanatosi, frumosi, si de asemenea site-ul cu sectiunea de donatii... mai bine achizitioneaza asa porcutii pentru cine isi doreste... parerea mea.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori