Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde true_fan_66 » 22 Apr 2011, 22:15

Eu am toti baietii de la crescatorie si nu i-as lasa nicioadata pe mana unei persoane fara experienta sa-i imperecheze daca nu stie ce face. Pana acum nu m-am gandit sa am pui de la ei, dar daca ar fi cazul tot la crescator as apela, in nici un caz la oricine care ar propune asta.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde adelinatache » 06 Aug 2011, 14:26

eu nu am urmarit acest topic si abia acum am dat de el.
recunosc ca citindu-l am ramas perplexa. primisem la un moment dat in pm sa ii dau baietii la monta, parca pt Fluffy avea preferinta, dar nu am crezut ca omul acesta merge atat de departe in inconstienta lui.
am mai intalnit cazuri in care stapanii credeau ca isi ingrijesc bine porcutii si in realitate greseau enorm, dar discutand au inteles ce e mai bine pt ei si au luat atitutidine. si in aceasta categorie ma includ si pe mine. si eu am facut enorme greseli, insa am remediat si o viata intreaga va trebui sa ma schimb, nu pot spune niciodata : Sunt perfecta sau Tot ce fac e perfect si ceilalti s mai jos ca mine.
pt mine porcutii mei sunt copilasii mei si pt ei imi dau si painea de la gura si daram munti. cand am patit beleaua cu blue am zis ca s-a daramat cerul peste mine, nu stiam incotro sa o apuc mai intai ca sa imi salvez sufletelul.
imi cer scuze geda, daca ti se pare ca in acest post par taioasa, insa crede-ma ca nu am reusit sa ma stapanesc sa nu pot spune ce aveam pe suflet vizavi de aceasta situatie. daca tu consideri de cuviinta il poti sterge.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
leutzinul
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 21 Mar 2011, 23:49
Localitate: Tirgu-Mures

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde leutzinul » 09 Aug 2011, 00:11

Chiar e bine sa spui ce ai pe suflet....

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde adelinatache » 09 Aug 2011, 02:44

e bine sa spui, insa e dureros cand stii ca omul care a cauzat asta nu va face nimic si va persista in inconstienta lui...
imi pare rau daca simti ca te judec, imi cer scuze pt asta, eu inca sper sa iti dai seama unde gresesti si sa ne devii prieten... un prieten bun, care sa ne incante cu povestioare despre fetele lui, cu poze si peripetii. un prieten care pune pe primul plan sanatatea si bunastarea porcutelor, lasand la o parte propriile idei egoiste si incapatanarea ca ce crede, ce face, ce simte este 100% corect... :(
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
leutzinul
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 21 Mar 2011, 23:49
Localitate: Tirgu-Mures

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde leutzinul » 12 Aug 2011, 00:11

Porcusele mele sunt f bine,poti sta linistita, te asigur eu.E cam departe Buzaul,dar daca vi prin Tirgu Mures te invit sa ii vizitezi si sa vi cu ceva bun pt porcuse!

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde adelinatache » 12 Aug 2011, 01:28

daca as putea as veni cu ceva panuse uscate si fan. insa cum ai zis si tu, e cam departe.
poti in schimbi sa ne incanti cu ceve poze cu ele.
ar fi chiar super daca ai face asta.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Io Clio
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 05 Noi 2013, 16:26
Localitate: Braila
Contact:

Timp de reproducere??!

Mesajde Io Clio » 14 Ian 2014, 16:09

:flowers: Cat timp trebuie sa stea femela cu masculul in acelasi loc pana aceasta ramane gestanta!? :hearts: :love:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Timp de reproducere??!

Mesajde khaos » 14 Ian 2014, 17:25

Eu iti recomand sa nu inmultesti porcusorii. Nu este o joaca, nu este recomandat si poate fi fatal pentru femela! Documenteaza-te putin pe site si forum si poate iti vei schimba parerea.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Timp de reproducere??!

Mesajde ramona_inka » 14 Ian 2014, 22:24

Nu este o perioada standard, uneori se poate intampla intr-o clipita alteori pot trece 2-3 luni. Esti sigura ca vrei sa risti?

De obicei perioada caldurilor este noaptea, la fel si nasterea. Cunosc un caz in care nici macar nu se stia ca femela era gestanta (cei doi porcusori erau mascul si femela pusi la monta de cineva care vroia neaparat pui). Dat fiind ca nu avea experienta si nu stia sa verifice daca o femela este gestanta sau nu si pentru ca in burtica era doar un pui persoana respectiva era cat se poate de sigura ca femela doar creste, se dezvolta, nici nu credea ca masculul a putut monta asa repede. S-a sculat intr-o dimineata si a gasit 3 porcusori... femela a nascut peste noapte, a intrat din nou in calduri, a fost montata si peste alte 2 luni si ceva a nascut din nou... Iata cum femela a fost chinuita cu o alaptare pe de o parte, cu o alta gestatie pe de alta parte.

Io Clio
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 05 Noi 2013, 16:26
Localitate: Braila
Contact:

Re: Timp de reproducere??!

Mesajde Io Clio » 15 Ian 2014, 14:31

Nu e problema de risc, caci femela si masculul sunt destul de mici, dar femela este al unei prietene si nu prea vreau sa il las la ea pentru ca nu are spatiu si nici ea nu vrea sa o lase pentru ca nu suntem prea apropiate....adica eu cu porcusorul fetei!! :!: :shock:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Timp de reproducere??!

Mesajde khaos » 16 Ian 2014, 16:21

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Timp de reproducere??!

Mesajde ramona_inka » 18 Ian 2014, 10:30

Riscul exista si este intotdeauna ridicat! :!: la orice femela, oricant de bine cladita este, oricat de sanatoasa si in putere, exista un risc mare de a o pierde pe ea (sau puii) oricand din perioada gestatiei pana la intarcare.

Tracy Iverson, presedintele ACBA (American Cavy Breeders Association - clubul american al crescatorilor de porcusori de guineea) spunea intr-un interviu acordat revistei "Journal of the American Cavy Breeders Association": „... a folosi femela pentru reproducere inseamna un risc de 20% de a o pierde (in timpul gestatiei/nasterii sau imediat dupa nastere) ...”

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde Ioana Derius » 09 Aug 2020, 15:38

Buna ziua ! Am plecat vineri seara de acasă și acum m am întors . Vreau sa Menționez ca am 4 porcușori de Guineea , 3 masculi și o femela. Când m am întors am văzut ca toți porcușorii mei erau in aceeași cușca( cei 3 masculi fiind din aceeași linie de sânge cu femela) si voiam sa știu cât timp le trebuie porcusorilor sa se împerecheze pentru a știi daca sa ma astept sa aibă puiuți sau nu! Va rog sa îmi dați un raspuns rapid dacă se poate ! Mulțumesc mult!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Despre imperechere - intrebari, pareri si sfaturi

Mesajde Gemon » 10 Aug 2020, 21:03

Masculul monteaza femela atunci cand ea este fertila, in aceasta perioada (vezi detalii ) se poate intampla in cateva secunde.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori