Castrare

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Castrare

Mesajde maria » 24 Noi 2011, 11:44

se pare ca discutia despre castrare a dat roade
avem deja un user, la topicuri personale, care voia sa isi castreze porcusorul
probabil ca vor urma mesaje la boli de genul : " porcu' meu nu se mai trezeste din anestezie/sta letargic intr-un colt/s-a infectat, spuneti-mi ce sa fac "
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Castrare

Mesajde Gemon » 24 Noi 2011, 12:31


Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Castrare

Mesajde crisa24 » 24 Mai 2012, 17:12

cateva informatii despre castarea porcusorilor masculi, sursa: Infoveterinarul.ro publicat de Korponay Ferenc.

Am pus informatia aici ca s-a mai discutat!

ATENTIE, DOUA POZE EXPLICITE CU PROCEDURA!

http://www.infoveterinar.com/group/chir ... a-cobailor

La cateva intrebari de ale mele legate de castrare am primit urmatorul raspuns:

crisa24
Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii legate de castrarea porcusorilor de guineea:
1. procedura
2. anestezie(doze si anestezice folosite)
3. este bine sau nu sa-l castram(influenteaza cumva restul vietii lui, aceasta procedura)
4. riscuri
5.tratamente dupa operatie
6.alimentatie dupa castrare si pentru restul vietii
7.cand se poate face castrarea la ce varsta si dupa ce varsta este contraindicat

Multumesc!

raspus: laura darie-infoveterinarul.ro

buna ziua
1. procedura este descrisa mai sus, pozele sunt explicative
2. xilazina hidroclorica (conform prospect) + ketamina (conform prospect) (aceasta este combinatia pe care eu o folosesc la rozatoare si nu am avut surprize neplacute)
3.vitaminoterapie, fluidoterapie (uzual dupa interventii chirurgicale) toaletarea zonei afectate, fara talas in cusca , antibiotice postoperator ( cele tolerate)
4. alimentatie speciala pentru cobai castrati eu nu stiu sa existe (insa nu ar fi imposibil :) )
5. riscuri (in afara celor comune unei interventii chirurgicale) :datorita urinii si a masurilor de igiena necorespunzatoare poate sa apara infectie puternica locala; hernie (s-a specificat mai sus)


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
dark.artist
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 09 Sep 2010, 09:59
Localitate: Bucuresti

Re: Castrare

Mesajde dark.artist » 08 Iun 2012, 11:30

Hi!
Am si eu un porcusor de guineea,mascul,de aproximativ 2 ani.L-am primit cadou de la un prieten,insa nu mi-a oferit nici o informatie.Nici nu stiu daca e castrat.Cum imi dau seama?si daca nu este,ce imi recomandati sa fac;sa il castrez sau sa ii iau o purcelusa?Mi-a spus o prietena ca vecina ei a avut un purcelus mascul si nu l-a dat la purceluse,nici nu l-a castrat,si a facut o tumoare! :cry: Sunt panicata,ce ma sfatuiti?precizez ca in acesti 2 ani nu l-am dus niciodata la un medic veterinar,toate informatiile de care am avut nevoie le-am luat de aici,si este perfect sanatos! :confused:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Castrare

Mesajde maria » 08 Iun 2012, 12:58

cum se discuta e castrare, cum se trezeste cineva gata sa isi macelareasca porcusorul
bravo, crisa 24, ai avut o idee f buna
sa vedem ce sfaturi ii dai cand o sa scrie ca nu se trezeste din anestezie, ca s-a infectat, ca dupa 5 doze de antibiotic zace letargic intr-un colt
sper , spre binele porcusorului, ca stapanul sa aiba atata minte incat sa nu il chinuie
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
dark.artist
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 09 Sep 2010, 09:59
Localitate: Bucuresti

Re: Castrare

Mesajde dark.artist » 08 Iun 2012, 13:01

:cry: :cry: :cry: pff...atunci trebuie sa incep sa ii caut o prietena..

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Castrare

Mesajde maria » 08 Iun 2012, 13:23

crisa 24 raspunde-i fetei , ce sa faca?
infoveterinar ce zice?
am vazut ca Korponay Ferenc din care tot citezi tu e un super medic, se pricepe si la maimute, si la caini, si la porci

dark , mama, tu esti cu noi pe forum de 2 ani si nu stii ce trebuie facut, care sunt nevoile unui porcusor?
ia da o cautare si vezi

ar fi cazul sa ma calmez, ca iar ma baneaza geda o spatamana pt atac la persoana
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Castrare

Mesajde crisa24 » 08 Iun 2012, 14:36



Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Castrare

Mesajde maria » 08 Iun 2012, 14:40

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Castrare

Mesajde crisa24 » 08 Iun 2012, 15:07

dark, eu nu stiu nici un porcut sa fi avut probleme ca nu a fost castrat sau ca nu a avut o femela, adu-i pentru binele lui un alt baietel(dar sa fi 100% sigur ca este baietel)!
Cat despre castrare, nu stiu nici un medic care sa faca acesta operatie si la porcuti.
Eu am postat o informatie aici, pentru a pune in balanta daca este bine sau nu sa il castrezi, insa daca vrei parerea mea sincera, este aceea ca risca sa MOARA!
Eu am asistat la castrari la pisici, caini si porci(de cotet), nici unul din cei castrati nu a murit, insa pentru ca nu exista doctori 100% siguri in cazul lor, NU RECOMAND, bine nici nu sunt medic sa recomand!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
dark.artist
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 09 Sep 2010, 09:59
Localitate: Bucuresti

Re: Castrare

Mesajde dark.artist » 08 Iun 2012, 19:51

Ok...Multumesc pentru informatie!mie una chiar imi era mila sa fac asta,dar de cand am auzit de acel porcosor cu tumoare,... :worried: hmm.Prietenul meu insista sa il castram,dar daca sunt atat de mari riscurile,mai bine ii iau un prieten.Asta e ciudat...de ce un prieten si nu o prietena? Eu sunt membru de 2 ani pe acest forum,dar nu l-am frecventat decat la inceput sa ma informez despre hrana,baitsa,etc.Nu mi-am pus probleme de genul,pentru ca nu am considerat ca este asa grav sa nu se reproduca.

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Castrare

Mesajde -Vlad- » 08 Iun 2012, 20:18

Pentru ca o prietena o sa faca pui dupa pui,pana la epuizare si va muri....Deasta
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Castrare

Mesajde ramona_inka » 08 Iun 2012, 20:25


Avatar utilizator
dark.artist
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 09 Sep 2010, 09:59
Localitate: Bucuresti

Re: Castrare

Mesajde dark.artist » 08 Iun 2012, 22:20

Ok,am inteles.Are sens :up:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Castrare

Mesajde ramona_inka » 17 Aug 2013, 17:17

Am primit privat multe intrebari de la posesori de porcusori masculi daca si unde sa mearga sa castreze masculii sau ca medicul a recomantat sa fie operat pentru a preintampina o eventuala tumora testiculara si nu stie ce hotarare sa ia. Recomand acest articol scris cu ajutorul unui medic veterinar canadian despre sterilizarea masculilor de porcusori de guineea. Veti citi acolo ca: "No information is available on the incidence of testicular tumors in boars, and I have not encountered a case" adica "Nu sunt disponibile informații privind incidenta tumorilor testiculare la masculi si nici nu a întâlnit [medicul] vre-un asemenea caz" De asemenea aceste operatii se fac DOAR in scop medical, daca viata animalului depinde de aceasta (adica daca numai prin operatie este salvat) sau daca urmeaza sa stea cu femele si/sau nu trebuie sa se reproduca! http://canadiancavy.webs.com/neutering

Atentie! la acest link sunt poze inainte si dupa operatie!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori