Castrare

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
claudia
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 25 Ian 2010, 18:55
Localitate: cluj-napoca

Mesajde claudia » 24 Mar 2010, 14:04

am inteles da asta a fost o poza de proba ca nu stiam daca merge sau nu o sa incerc sa fac o poza mai clara azi ca nu prea ii place sa fie pozat ;)

Avatar utilizator
DIANA F
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 01 Apr 2010, 09:42
Localitate: cluj

Se pot castra femelele?

Mesajde DIANA F » 03 Apr 2010, 11:53

Salut,
am 2 porcusori baieti de o luna, urmeaza sa ii iau de la petshop sapt urmatoare, doar ca ei mai ai o surioara adorabila si as vrea sa o iau si pe ea. :smelling: :heart:
vreau sa stiu daca femela se poate castra si daca in aceasta situatie ar putea sta toti 3 impreuna :cavies: nu vreau sa risc sa se bata baietii intre ei pentru femela...
:nono:

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 03 Apr 2010, 13:20

De ce sa o iei si pe ea?Daca o iei o pui in alta cusca sau o donezi.
Pare-mi-se ca nu te-ai informat destul despre porcusori.Preferi sa ii risti viata,numai ca baietii sa nu se bata.
O data cu inaintarea in varsta,unul dintre baieti va fi seful,cu bataie sau fara.
Fata nu are ce cauta intre ei,poate ramane gestanta,iar riscul ca ea sa moara in urma operatiei de castrare este foarte mare.
Gandeste-te mai bine.
In rest,despre cusca,si restul stii?
Cusca trebuie sa fie maricica,avand in vedere ca vor fi doi,fan in permanenta,apa la fel,mancare speciala sa aiba doua lingurite intr-un vas/zi,dupa aceea raresti,legume proaspete.
Uite cateva poze,daca nu ai cumparat deja de la magazinul de animale ai timp sa te razgandesti:
Imagine
Cusca cu gratii laterale si tavita.(recomandata)
Imagine
Adapatori mai mari si mai mici.
Imagine
In poza poti vedea suportul pentru fan(galben),care poate fi confectionat si acasa.
Ca hranitor poti folosi o scrumiera mai mare,foarte bine curatata si dezinfectata.
Ca hrana uscata se recomanda de la Versele Laga - Cavia Crispy si gama Emotion de la Vitakraft.
Imagine
Imagine
Ai grija sa nu dai alimente ca varza,salata,castravete in exces.In schimb,au nevoie de radacinoase.

Asta e sumar,daca ai si alte intrebari...Citeste www.gemon.ro ,cuprinde tot ce trebuie.
Gabriela

Avatar utilizator
DIANA F
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 01 Apr 2010, 09:42
Localitate: cluj

Mesajde DIANA F » 03 Apr 2010, 16:07

salut gabi, mersi de raspuns
nu vreau sa ii risc viata sub nici o forma. NU as "prefera" asa ceva. doar ca stau in niste conditii nasoale si vroiam sa o iau si pe ea. am intrebat de castrare tocmai pentru ca nu am gasit nimic scris despre asta.
in rest despre ce trebuie facut pentru a ii ingriji m-am informat foarte bine, de la cusca, hrana, boli etc.
medicul veterinar pe care l-am intrebat mi-a zis ca nu e nici o problema cu castratul unei femele, dar am vrut sa intreb pe forum pentru ca aici am gasit tot ce mi-a trebuit legat de ingrijirea lor si am multa incredere.
vreau sa le fie bine. am mai avut porcusori, o fetita si a trait 7 ani, dar pana acum nu ne-am pus problema unei castrari. am intrebat pentru siguranta, nu as risca sub nici o forma sanatatea si fericirea unor animalute atat de minunate.
cea pe care am avut-o mi-a adus numai bucurii si stiu ce inseamna sa ii ingrijesti.
mersi pentru raspuns :D

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 03 Apr 2010, 18:42

Daca vrei sa faci un bine,o poti lua,o ti separata si o dai spre adoptie.Mai tarziu ti-ar multumi.
Nu stiu ce sa zic despre medicul veterinar,nu contest cunostintele pe care le are,dar parca nu as avea incredere.(eventual,ne poti da cateva detalii,daca ai mai fost la el,cum se comporta cu pacientii/stapanii,ce fel de probleme ale porcusorilor a tratat,etc.)Castrarea presupune anestezierea totala,nu se stie daca ar rezista(daca am inteles bine,are si ea tot o luna).
Eu cunosc un caz asemanator.O prietena si-a luat un baiat si o fata,nu s-a informat,a castrat baiatul,dar nu s-a mai trezit dupa operatie.Si el avea tot o varsta frageda si imi pare rau ca nu mi-a spus medicul la care a fost.Probabil sti si tu cum sunt medicii din ziua de astazi,este un subiect incheiat.
In concluzie,nu recomand castrarea,ti-am zis alternativa...
Cand vin puisorii acasa sa ne pui poze cu ei,si sa ne spui ce decizie ai luat,referitor la femela.Multi pupici.
Gabriela

Avatar utilizator
Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 21 Mar 2010, 22:36
Localitate: Iasi

Mesajde Gold_Sorceress » 03 Apr 2010, 18:56

Diana, Gabi are dreptate. Medicul acesta pare cam sigur pe el, nu te increde total in el.
Porcuta aceea este prea micuta ca sa o supui unei anestezii totale. Candva am vrut si eu sa-mi castrez masculul si am primit 50% sanse de supravietuire si 50% sanse de deces - sa tinem cont si ca Villy al meu avea un an ... Deci in cazul tau, ea saracuta cred ca are mai putine sanse de a se mai trezi.
Dupa cum zicea si Gabi, o poti lua la tine, sa o tii in alta cutie si sunt convinsa ca ii vei gasi un parinte adoptiv cat mai curand!

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 03 Apr 2010, 19:15

Gabriela

Avatar utilizator
DIANA F
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 01 Apr 2010, 09:42
Localitate: cluj

Mesajde DIANA F » 05 Apr 2010, 13:07

Cel mai probabil o voi lua si pe ea si o voi tine separat pana voi gasi o casuta pentru ea. incerc sa imi conving un prieten sa o tina, ii plac mult porcusorii.
De aceea am vrut sa intreb pe site-ul vostru, pentru ca dupa ce am citit TOT ce se putea citi despre porcusori, am multa incredere. mi s-ar rupe sufletul de ar pati ceva. cel mai probabil o iau la mine si cand va fi mai maricica ii gasesc o casuta.
o sa va pun poze cu noii mei puiuti . sunt adorabili
va multumesc pentru sfat :heart: :love:

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 06 Apr 2010, 11:34

In cazul in care iei si femela si masculii, sa iti iei niste masuri de siguranta: daca ai posibilitatea, pune-o intr-o camera separata. Nu schimba niciodata accesoriile din cusca femelei in cusca masculilor, decat daca sunt din plastic sau alte materiale ce pot fi bien spalate, sa dispara total mirosul femelei. Daca ii scoti la mangaiat/ joaca, intai scoate masculii, apoi mergi la femela, toate acestea pentru a evita aducerea mirosului de femela in mediul masculilor. Si niciodata nu ii scoate pe toti impreuna la joaca, nici macar sub atenta ta supraveghere, masculii putand monta femela intr-o fractiune de secunda. Sa ai multa, multa grija!
MadalinaImagine

dany_ella_t
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 28 Noi 2010, 13:46
Localitate: constanta

gestanta

Mesajde dany_ella_t » 02 Mai 2011, 15:44

Mai astept o serie cam intr-o luna sau putin peste.Sper sa fie totul ok.

Ea este viitoarea mamica


Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: PREZENTARE

Mesajde ialaalexa » 02 Mai 2011, 15:57

Multa bafta. Sigur va fi bine :up2:
Imagine

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PREZENTARE

Mesajde cristisz » 02 Mai 2011, 16:01

poza cu copiii mei

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: PREZENTARE

Mesajde Lili » 02 Mai 2011, 16:09

Pai intuiesc ca nesaparati fiind....s-a intamplat din nou dupa prima nastere. :(
Spune-mi ca gresesc.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: PREZENTARE

Mesajde biancadumy » 02 Mai 2011, 16:11

iar ceilalti pui sunt separati pe sexe nu?
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

dany_ella_t
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 28 Noi 2010, 13:46
Localitate: constanta

Re: PREZENTARE

Mesajde dany_ella_t » 03 Mai 2011, 15:05

E cealalta porcuta. Pana sa-l castrez pe purcel sa intamplat monta.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori