Porcuta gestanta sau nu?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Va rog ajutatima!

Mesajde Gemon » 08 Noi 2016, 11:34

Si ce vei face dupa aceea, cand ea va deveni din nou gestanta? Masculul o poate monta chiar imediat dupa nastere, ea este atunci din nou fertila, si poate ramane gestanta din nou in timp ce alapteaza puii. Este un cerc vicios care de cele mai multe ori, daca se tot repeta (daca masculul si femela sunt tinuti impreuna), organismul femelei cedeaza in urma epuizarii din cauza nasterilor repetate.
Reevalueaza situatia si ceea ce implica aceasta alegere, asa poti lua cea mai buna decizie pentru viitor.
Topic ce trateaza aceasta tema viewtopic.php?p=38066#p38066

Denisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 21 Mar 2018, 17:19

Este gestanta??

Mesajde Denisa » 25 Mar 2018, 10:58

Buna!Acum o luna am cumpărat o porcuta.Cand am cumparat-o din petshop ea avea 4 saptamani și stătea în cușcă cu un mascul mai mare decât ea.Acum mi-se pare că are burtica cam mare.Poate fi gestanta? :confused:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Este gestanta??

Mesajde Gemon » 25 Mar 2018, 12:04

Avem mesaje cu teme similare, vezi una din aceste mesaje la viewtopic.php?p=39916#p39916
Pe pagina web http://www.gemon.ro/faq3.htm#sign

Denisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 21 Mar 2018, 17:19

Gestanta la o varsta frageda?!

Mesajde Denisa » 02 Apr 2018, 10:23

Buna!Am de cam5 saptamani o purcica,rasa abyssinian(in prezent ea are o luna jumatate).Acum ceva timp am avut probleme cu ea,a facut raie,atunci avea 135g si nu i se putea face tratamen,pana la urma am rezolvat si ea e mult mai bine acum.Ieri am observat ca are burtica foarte mare iar cand am cumparat o statea impreuna cu un mascul mai mare decat ea.Am cantarit-o acum si are 400g.Deci cred ca are pui.Ce credeti ca trebuie sa fac? :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcuta gestanta sau nu?

Mesajde Gemon » 02 Apr 2018, 15:19

Vezi viewtopic.php?p=38325#p38325
Bine e sa primeasca hrana speciala de calitate, iti recomand de la Versele-Laga. Fan sa aiba tot timpul la dispozitie, sa fie accesibil mereu in suportul de fan, poti pune chiar si in mai multe locuri, vezi exemple la http://www.gemon.ro/galerie/fan-szena/index.html
Apa din adapatoare schimba in fiecare zi, pentru a avea acces la apa proaspata.
Ramenajeaza des cusca, se va misca mai mult intr-un loc unde are posibilitatea de a explora mediul imbogatit cu diferite accesorii ce trezesc comportamentul de cercetare, vezi viewtopic.php?p=129249#p129249 si viewtopic.php?p=183#p183


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori