Porcuta gestanta sau nu?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

di
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde di » 30 Mai 2010, 14:29

:( dar nu stiu sigur daca il alapteaza sau nu...si ce sa`i mai dau inafara de iarba? ce fel de "hrana artificiala"? :shock:
cu timpul ajungem sa ii iubim tot mai mult:D

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 30 Mai 2010, 14:45

veronica ti-a dat un link acum 3 zile pe care te-a indrumat sa intri si sa citesti , si anume acesta http://www.gemon.ro/orfan.htm . Spre exemplu puii Matildei se bagau mereu sa suga ... daca nu ai vazut pana acum acest lucru inseamna ca intradevar nu il alapteaza. Dat fiind faptul ca nu erai sigura de asta , te-am sfatuit sa il monitorizezi intr`o zi ...

Am sa iti dau doua link`uri pe care am sa te rog sa intri :
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php ... &start=105

http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php ... sc&start=0

In orice caz , ai sa gasesti pe site toate informatiile necesare , trebuie doar sa cauti ... Daca nu gasesti , suntem aici sa te ajutam .

Numai bine micutului !
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

di
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde di » 30 Mai 2010, 14:57

am intrat acolo dar nu prea am inteles :( pe puiul meu l`am vazut doar ca se dadea pe langa mama,dar nu la burtica( nu stiu cum sa zic)..iar mama pleca de langa el...cauza ar putea fi ca ea e iar gestanta?

m`am uitat peste cele doua link`uri...deci :verific daca mama alapteaza puiul si daca nu,cumpar lapte special :smile:

mersi :hi:

cam peste 20 min:

Gata! stiu sigur ca o alapteaza :tease: am fost pana la ei sa vad ce fac..m`am pus jos,m`am intins ca sa stau mai comod..la inceput,am observat ca puiul vroia sa suga si tot se baga pe sub burta mamei,la fundul ei,dar ea tot "fugea" de langa el,peste cam 5 minute,puiul s`a bagat sub ea si a ramas acolo..mi`am dat seama ca sugea :lol: mama statea,l`a lasat sa suga..asta a durat cam tot 5 minute,timp in care puiul parca dormea sub ea :lol: si mama era cam obosita pt ca statea deasupra lui..asa ca s`a dat la o parte,s`a dus sa pape ceva iarba,iar puiul mai vroia laptic,si, din nou incerca sa ajunga la lapte..dupa putin timp,mamica s`a pus intr`o pozitie comoda,pe jos si i`a dat voie puiului sa suga :lol: acum nu mai stiu ce fac ei dar acum sunt sigura ca isi alapteaza puiul :lol:

as vrea sa stiu: unde are mama mameleoanale(daca asa se zice) pt ca eu l`am vazut pe pui ca sugea de undeva de sub picioarele mamei :smile:

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 30 Mai 2010, 21:44

da le are in partea de jos la burtica. are 2 tzate. e bine ca suge. dar o sa manance si papica normala. mar castravete, morcov. iarba. salata. dar ai grija sa fie bine spalate si sterse aceste legume. nu ii da cu forta. el sa sa incerce sa rontaie usor.nu prea poti sa-ti dai seama din prima daca e female sau mascul. mai ales daca nu ai experienta si e f mic. poate sta vreo 3 sapt cu mama ca dupa aia sa nu fie mascul. ai grija si poate reusesti sa le faci poze.

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 31 Mai 2010, 00:57

di , puiul trebuie sa stea neaparat 4 saptamani cu mamica . Oricum daca e baietel nu poate sa ii faca nimic pentru ca e prea mic , deci nu exista riscul sa ramana mamica gestanta cu propriul pui. Era pericol doar daca avea surioare , pe ele le putea lasa gestante . Deci : NU DESPARTI PUIUL DE MAMA PANA LA CEL PUTIN 4 SAPTAMANI. Mameloanele fetitei sunt langa picioarele din spate , are doua. Daca te uiti la burtica ei ai sa le observi cu usurinta .
-----------

Crisu
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Crisu » 31 Mai 2010, 14:01

puiul trebuie sa stea 1 luna alaturi de mamica:D asa va fi bine "educat",etc
I don't have one .

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 31 Mai 2010, 15:12

di , sfatul meu este sa nu ii dai acum puiutului mar. El este micut inca si marul(in special coaja) il poate deranja la burtica.
-----------

di
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde di » 31 Mai 2010, 16:21

nu stiu prea bine ca mancare papa el,stiu doar ca papa iarba..poate mai mananca atunci cand ii dau mamei ceva :lol: mar nu o sa ii dau..mai sunt si alte fructe\legume pe care nu pot sa i le dau puiului? sau sa manance de la mama lui?

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 31 Mai 2010, 16:49

in fisierul de ingrijire si in link'urile pe care ti le'am dat atat eu cat si veronica gasesti tot ce poti sa ii dai.
-----------

guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde guineeapigs » 20 Iun 2010, 10:52

Rosa, puii si ceilalti porcusori vor fi donati! De curand unul dintre pui a murit nu stiu din ce cauza. De cand am porcusori am mai pierdut 2 inafara de el si nu mai suport...desi ma doare sufletul...nu am ce face, nu mai vreau sa ii vad cum mor, poate ca ar fi trebuit sa am conditii mai bune pentru ingrijirea lor...Eu am dat anunt pe forum la topicul Donatii/adoptii si sper ca se va gasi cieva care sa ii adopte pe toti. :friends:

Crisu
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Crisu » 20 Iun 2010, 16:14

Puii trebuie sĂŁ stea o lunĂŁ cu mama lor..

Edit : ÂŞi de ce ĂŽi dai pe toĂži ?
I don't have one .

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 25 Iun 2010, 12:39

A mentionat motivul.

Crisu
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Crisu » 25 Iun 2010, 13:39

PĂŁi parcĂŁ ĂŽi iubea voia mai mulĂži Âşi na mĂŁcar de dĂŁdea doar puii Âşi ĂŽi pĂŁstra pe cei mari. Asta nu ĂŽnĂželeg de ce ĂŽi dĂŁ chiar pe toĂži
I don't have one .

Anna
Membru
Membru

Mesajde Anna » 25 Iun 2010, 13:50

Inteleg cum te simti , guineeapigs .
Crisu , ii da pe toti pentru ca nu ar mai putea suporta moarte celorlalti ...

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 26 Iun 2010, 00:21

nu cred ca i-ai ingrijit f rau incat sa moara ce putea sa le faca rau? ca nu-mi imaginez,. o alta chestie care duce la moartea puilor sau celorlalti este ca parintii porcilor erau rude si nu stiai. acestia chiar daca fizic nu au malformatii pot fi foarte sensibili si mor repede de la orice. am facut si eu greseala de a pastra fratii impreuna nestiind ca pot sa se imperecheze atat de repede si am avut pui unul handicapat, unul a murit dupa o luna si una dupa cateva luni de la o boala. deci e posibil ca si mama sa fie sensibila prea tanara prea batrana, sa faca puii cu o ruda si astfel ghinionul sa ii moara puii. eu zic sa intrebi pe aici sa aflii totusi ce le-a cauzat moartea mai ales ca ti-a murit vreo 3 deja. ori sta in gene ori in alimentatie, de unde procuri vegetalele si apa.

ceva nu e in regula sa iti moara atatia. :sealed:

Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”