Porcuta gestanta sau nu?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 12 Mai 2010, 18:29

cei care se simt cu musca pe caciula asa fac
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 07 Mar 2010, 12:26
Localitate: Alba

Mesajde guineeapigs » 12 Mai 2010, 18:54

Maria te rog sa TACI!!! Nu ma simt cu musca pe caciula ci renunt sa mai imi pierd timpul cu persoane care imiaduc niste acuzatii false, clar? Oricum a iubi un porcusore nu inseamna sa scrii aiurea toate noutatile pe un site.Deci daca renunt a mai posta pe acest forum nu o fac pentru ca nu iubesc porcusorii. Daca am nevoie de ajutor, ma duc la veterinar cu el si spun ce mi s-a intamplat cu porcul, nu vin aici pe forum ca sa imi spun problema si altii sa ma judece pe nedrept, sa imi spuna ca sunt iresponsabil.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 12 Mai 2010, 19:04

calmeaza-te
nu mai am nimic de zis
daca porcutii tai vor avea probleme scrie pe forum
noi ii vom ajuta cum vom putea
scopul meu/al nostru e binele porcusorilor
sanatate va doresc si tin pumnii pt porcuta gestanta
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 12 Mai 2010, 20:59

S-au iscat discutii taioase si nu stiu daca este cazul tocmai aici.
Imi cer scuze ca intervin.
@guineeapigs,ar fi frumos sa iti revizuiesti atitudinea pe forum,cred ca suntem toti aici cu scopul de a ajuta si nu de a intra in polemici.
Nu cred ca a cerut cineva stergerea contului tau.
Este frumos aici,eu sunt sigura ca majoritatea userilor care activeaza aici nu pot sta o zi fara sa intre pe gemon,ca si mine de altfel.
Am observat ca dai sfaturi folositoare,poate daca ne-ai descrie mai bine situatia de la tine din casa te-am putea ajuta cu sfaturi despre cum sa organizezi spatiul si cum ai putea sa separi porcusorii pe sexe.
Este mai bine pentru ei,ti s-a mai spus ca daca femela ramane gestanta cu o ruda de-a sa,porcusorii si ea pot avea probleme.
Nu risca viata ei si nici a puilor.
Te rog,descrie-ne situatia si nu pleca.
Sunt sigura ca orice nelamurire,cearta se poate aplana atat timp cat cei care sunt implicati in discutie dau dovada de maturitate.
Gabriela

Avatar utilizator
guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 07 Mar 2010, 12:26
Localitate: Alba

Mesajde guineeapigs » 13 Mai 2010, 09:04

Ai dreptate Gabriela, ar fi mai bine sa aplanam toate certurile.Am gresit, am gresit, conteaza de acum inainte ceea ce voi face cu porcusorii meu.O sa ascult sfatul tau, si o sa descriu mai bine situatie in care ma aflu.
Deci eu acum am 3 porcusori. Doi masculi si o femela. Datorita faptului ca masculii nu pot sta impreuna, deoarece de fiecare data se bat pana la sange si orice as face nu se suporta, eu tin intr-o cusca un mascul singur, adica pe Guita, si in cealalta cusca ii tin pe Rosa si Dodo, adica o femela si un mascul. Datorita faptului ca a stat cu Dodo, Rosa, dupa cum stiti a ramas gestanta.Eu acum nu mai am spatiu unde sa ii tin.Nici nu stiu ce voi face cu puii. Am facut cea mai mare prostie ca am dat-o pe Rosa pe langa un mascul.Dar acum....Rosa mai are un pic si naste. Trebuie sa fac ceva, de asta am sugerat ideea cu pet-shop-ul.Dar din toata chestia asta s-a inteles ca eu sunt pe interes cu porcusorii.
Ma reped, nu ii dau la pet-shop pentru ca sa iasa un ban, cum a zis Maria. Ii dau le pet-shop pentru ca nu o sa mai am ce face cu ei. Daca aveti vreo idee mai buna va rog sa mi-o ziceti si mie. Sunt constient ca la pet-shop nu au conditii bune, dar ma aflu in imposibilitatea de a mai cumpara o cusca.NU am ce face....sunt prins la mijloc intre niste chestii.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 13 Mai 2010, 09:09

Ultima oară modificat 13 Mai 2010, 09:20 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 13 Mai 2010, 09:18

I don't have one .

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 13 Mai 2010, 09:25

Gabriela

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 13 Mai 2010, 09:26

Ai ce face, poti face alegeri bune, doar de tine depinde. Cei doi masculi nu se inteleg pentru ca se considera adversari din cauza femelei. Instinctul de reproducere alimenteaza agresivitatea, datorita prezentei femelei ei au intrat in competitie, ai facut o mare greseala alegand aceasta combinatie. Ei nu pot stabili relatii de convietuire pasnica pana vor simti mirosul ei in mediul unde traiesc.

Lui Rosa ii dorim nastere usoara, si speram sa fie totul bine. Daca va naste in curand, masculul trebuie separat, pentru a nu monta femela imediat dupa nastere, se poate intampla sa nasca si tu sa nu le poti separa la timp, nu mai risca sa ramana iar gestanta.

Cate custi ai si ce marime au? Masculii nu le poti pune direct impreuna acum, poti eventual sa le separi cu o gratie, departe de femela sau poti desparte pe cel de langa ea cu o gratie de ea, si celalalt sa oferi acum spre adoptie aici pe forum. Daca nu te descurci cu custile, poti oferi spre adoptie ambii masculi, si sa pastrezi mama si una sau mai multe fetite (nu se stie ce sex vor avea puiutii, s-ar putea sa se nasca doar baieti, doar fete sau de ambele sexe sau doar un porcusor, cum la fel exista si posibilitatea ivirii unor probleme - sa speram ca nu va fi cazul).

Daca vrei sa pastrezi masculii, va trebui sa aplici acele strategii cu care pana la urma pot fi pusi impreuna, este un drum lung si e nevoie de multa rabdare, deoarece unul e langa femela si celalalt simte mirosul ei, in aceste conditii e mult mai greu sa "uite" ce statut aveau in grup.

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 13 Mai 2010, 10:39

Deci eu nu mai inteleg nimic fapt pentru care am sa ma retrag din aceasta discutie . Probabil sunt eu prea obosita si nu le pot pune cap la cap pentru a putea pricepe ce trebuie. Guineeapigs , ai nevoie de porcuti sau nu ? Din moment ce ai spus ca ai nevoie m-am gandit ca vrei sa ii pastrezi. Ai spus de altfel ca poti achizitiona custi iar acum spui ca o sa ii dai in pet fortat de imprejurari...
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 13 Mai 2010, 11:22

guineeapigs, verifica cutia ta de mesaj privat, ti-am trimis pm.

Avatar utilizator
guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 07 Mar 2010, 12:26
Localitate: Alba

Mesajde guineeapigs » 13 Mai 2010, 11:23

Repet, am facut atunci o mare greseala. Nu trebuia sa o sau pe Rosa la mascul.Eu am mers pe ideea ,,puii de porcusor sunt mici si dragalasi'' si de asta am zis ca am nevoie de porcusori. Plus de asta, am mai zis, iubesc porcusorii de asta vreau sa am cat mai multi dar nu am spatiu unde sa ii tin si am realizat ca defapt, mai bine mai putini si sa am conditiile necesare cresterii lor. Deci acum tot ceea ce trebuie sa fac este sa donez un porcusor pe forum. Nu mai donez la pet. Cine crede ca are nevoie de un porcusor, i-l voi dona pe Guita. O sa dau anunt in urmatoarele zile. Oricum nu il dau acum ca poate azi sau maine fac cum pot si mai cumpar o cusca. Crede-ma mi-e greu sa renunt la unul din ei. Sunt o parte din mine.

Avatar utilizator
Malinali
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 11 Mai 2010, 10:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Malinali » 13 Mai 2010, 11:33

Multumesc de raspuns, sa stii ca m-am mai linistit :lol: Am observat ca don'soara este mai dragastoasa in ultima vreme si daca as putea sa o mangai tot timpul, mai ales pe burtica (!) nu s-ar supara

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 13 Mai 2010, 12:30

Vezi tu ... ? La ,,carte'' scrie ca nu e indicat insa pe mine nu ma lasa inima cand o vedeam cum ,,cerseste'' sa vina la mine. Asa ca parerea mea e sa faci cum iti dicteaza sufletul , tu ii cunosti cel mai bine comportamentul si sunt sigura ca stii cum sa actionezi.

P.S. : Poza in care eu dorm si ea sta cu capul pe mine e facuta cu o saptamana inainte de nastere si se poate observa cat de bine se simte langa mami . Nu da dovada de stres , ba mai mult ... Se simte foarte linistita.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 07 Mar 2010, 12:26
Localitate: Alba

Mesajde guineeapigs » 14 Mai 2010, 19:01

Noutati! Am despartit-o pe Rosa de masculul Dodo, lui i-am facut o cusca improvizata. Si, puisorii din burta Rosei sunt foarte energici. Dau cu piciorusele prin burta, azi cand am pus mana pe burta Rosei, cred ca puii faceau razboi. Acum sunt linistit ca Rosa poate sa nasca linistita cand va trebui, adica nu mai e Dodo cu ea sa o streseze. E singurica. Bine, custile sunt aproape una de alta, stiu ca e o constrangere sa fie singura, la fel si pentru Guita si Dodo, dar nu am ce face. Oricum, se pot auzi intre ei. Deci....din cate am observat Rosa mai are putin timp pana va naste


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori