Porcuta gestanta sau nu?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 08 Ian 2010, 22:33

da, cea maro e gravida. eu ma stresam de cea alba sa nu fie gestanta, si am dus-o la veterinar si era totul ok. cea alba am luat-o de la pet shop si de aia m-am srtesat atat.... in schimb cea maro era de la un crescator, si mi-a spus ca toti porcutii din cusca erau fetite... si am dormit linistita pana cand s-a facut rotunda :) in rest e activa, se chinuie sa se joace, mananca bine....
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 08 Ian 2010, 22:38

mititica, sper din suflet sa fie bine si sa nu aiba probleme daca o sa fete

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 08 Ian 2010, 22:41

mersi mult, sper si eu sa fie totul ok..... si sper sa nu fie probleme daca le las impruena... imi era frica ca nu cumva cealalta sa se tot joace pe langa ea si sa o streseze cand face puii,sau dupa aceea :-D
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 10 Ian 2010, 14:04

cel mai bine pt o porcuta gestanta este sa stea langa alta porcuta
se vor ajuta una pe alta iar mamica va avea cu cine sa-si petreaca timpul
in timpul nasterii porcuta negestanta s-ar putea chiar s-o ajute pe cealalta...sa linga puisorii sa le curete placenta etc.
la mine asa s-a intamplat deci stai linistita
si nu uita ca e importanta miscarea pentru fetita gravida...sa le scoti afara sa se plimbe
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 11 Ian 2010, 20:04

O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

Avatar utilizator
bramona
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 11 Noi 2009, 23:51
Localitate: ac Bucuresti Horezu Valcea

bellllaa e gravidaaaa, grasulee ce ai facuttt>

Mesajde bramona » 16 Ian 2010, 02:14

:walking: bella a prins formaaa, dar forma serioasa voi fi bunicaaaaa :clapping: :lol:

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 24 Ian 2010, 21:58

ina.b ce face porcuta ? a fatat?

nikucoman
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 26 Ian 2010, 18:12
Localitate: PRAHOVA
Contact:

nikucoman

Mesajde nikucoman » 26 Ian 2010, 18:24

:?: am si eu 2 porcusori 1 fetita si un baietel ,, fetita cred ,nu stiu daca este ansarcinata are o burtica mare si mananca non stop ,cand nu mai are mancare tipa si trebui sai dau ,si vreu sa stiu cum pot vedea daca este ansarcinata sau eu stiu ... va multumesc

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 26 Ian 2010, 18:36

Buna Nicu si bine ai venit pe site-ul nostru.
In primul rand, cateva indicatii de ordin functional: inainte de a deschide un topic, cauta sa vezi daca nu s-a mai discutat despre problema ta in alte locuri (exista un topic special pt porcusoare gestante la sectiunea Comportament, gestatie, reproducere).
Spui ca ai 2 porcusori de sexe diferite. Ce varste au? De cat timp sunt impreuna? Porcusoara ta are toate sansele sa fie deja gestanta, ceea ce nu este neaparat un lucru bun pentru ea. Citeste paginile despre reproducere de pe www.gemon.ro http://www.gemon.ro/reproducerea.htm
Sper din tot sufletul ca cei 2 sa nu fie frati si ea sa aiba intre 6 si 10 luni...
MadalinaImagine

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 31 Ian 2010, 12:30

buna. da, am doi puiuti, o fetita si un baietel :)sunt foarte frumosi, si inainte ma gandeam sa ii dau, dar acum nu mai pot... :( cu toate ca am 3 femele acum si un mascul, si stiu ca masculul cam e in plus....ma gandeam sa ii separ cumva cand mai cresc si sa ii pastrez totusi pe toti...

apropo, puiutii se numesc sisi si bubu :) juno, pe care o am deja de cam 4 luni, pare incantata de puiuti. inainte era rea si certareata, acum pare mai intelegatoare, se joaca cu ei :)

si nelipsita poza :)

Imagine

e cam neclara, ce-i drept, dar e greu sa tin prostovanii nemiscati :)

o zi buna!

Ina
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 31 Ian 2010, 12:49

Felicitari si sa iti traiasca mititeii,sunt tare dulci :hearts:
cred ca baietelul e acela ce seamana cu mamica?
pupici multi,multi,multi
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 31 Ian 2010, 13:10

de fapt cea maro e fetita :) cel cu alb e baietelul :)
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 31 Ian 2010, 15:34

ina ,ce frumosi sunt :clapping: Sa fie sanatosi si ma bucur ca a fatat si sunt sanatosi si puiutii si mamica.Pupici la toti :kiss:

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 31 Ian 2010, 16:44

multumesc mult. chiar a mers totul foarte bine. eram super emotionata, mai ales ca citisem ce complicatii ar putea interveni.... a fost un caz mai mult decat fericit... cand am venit acasa de la servici aveam puiuti :) cookie a fost foarte linistita, puiutii mancau dupa cateva ore si erau vioi. cookie se simte foarte bine, se joaca, mananca bine, are grija de puiuti (chiar e o mamica minunata). la inceput m-am speriat putin ca sunt doar doi, mai ales ca citisem ca media e 3-5, si m-am uitat prin cusca nu cumva sa fi fost mai multi si sa fi murit restul. din fericire nu a fost cazul, si cel mai important e ca puiutii sunt sanatosi, cresc, se joaca, mananca bine si mai ales sunt frumosi (doar sunt ai mei :P).
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

CERASELA
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 10 Ian 2010, 19:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Graviduta sau ......nu? :?: :?:

Mesajde CERASELA » 05 Feb 2010, 14:27

Buna ziua.....ma adresez celor care au porcute care au fost sau sunt mamicute....fetita mea draguta si scumpa...de vreo 2 saptamani e mai altfel...i-s-a marit burticuta...nu mai mananca orice...respinge morcovul, salata...mananca ca o mofturoasa....si-a facut un mic culcus daca ii pot spune asa...in care leneveste mai toata ziua...ce e ciudat..ca sta mai mereu cu ochisorii inchisi si nu am mai vazut-o pana acum sa stea asa...respira greut...si tot am sentimentul ca ceva o doare :cry: Nu stiu sa fac diferenta intre o burtica graviduta si una mai plina de papica...
:?: :?: :roll:
•Suntem toti creioane in mana Lui Dumnezeu.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori