Hranire artificiala a puilor nou-nascuti/a mamei slabite

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

HenryJoe
Membru Junior
Membru Junior

Re: Problema urgenta

Mesajde HenryJoe » 02 Ian 2012, 16:45

am fiert apa, am sfaramat marunt cerealele din hrana speciala pentru porcusori de guineea, am pus putina apa peste ele si astept sa se raceasca putin, sa nu fie prea cald pentru el. incerc sa vad daca ii place

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 02 Ian 2012, 18:07

uite ce am gasit eu pe site:

Porcusorului orfan ii vom oferi hrana recomandata pentru sugari cu varsta peste 5-6 luni, vom alege o formula comerciala de lapte care contine 2-4 cereale si la care se adauga doar apa (obs.: produsul pe baza de cereale poate fi cu sau fara gust de fructe - in functie de preferinta).
Cel mai bine e sa se hraneasca singur, fara ajutor. Daca nu este prea slab, da semne de interes pentru hrana si nu este bolnav, ii oferim hrana preparata pe o mica tavita plata (de ex. un capac mic de la un borcan de 400 ml este potrivit, deoarece este destul de mic si plat ca nasucul lui sa nu ajunga in hrana si sa nu o aspire atunci cand consuma din ea). Temperatura amestecului de cereale cu lapte trebuie sa fie potrivita (cald sau caldut). Apa - prealabil fiarta (!), apoi lasata sa se raceasca la temperatura indicata pe ambalaj - se va amesteca cu cereale in asa fel, incat sa nu aiba consistenta semifluida, dar nici prea groasa, si se va servi mereu proaspat (!), respectand masurile de igiena. Sa nu uitam nici adapatul, ocazional ii putem oferi si zeama naturala de fructe. In cazul in care nu mananca singur, nu bea apa singur, il vom hrani si il vom adapa cu ajutorul unei pipete, pensule sau lingurite. Atentie! Sa nu hranim/adapam puiul de porcusor niciodata (!) cu ajutorul seringii, deoarece se poate sufoca sau se poate imbolnavi de pneumonie, daca - accidental - hrana ajunge in caile respiratorii.

geda mai spune ca nu trebuie fortat cu mancarea. ii dai cat vrea sa manance. prima saptamana ii dai mai des (cam la 3-4 ore), dupa care incepi sa raresti intervalul.
pe langa ii lasi si fan si legume. prima data taiate mai marunt, dupa care poti incet-incet sa ii dai bucati mai mari. puii pot papa legume si fan inca din prima zi de viata. de asemenea, sa il cantaresti periodic, sa iti notezi ce greutate are. e foarte important. daca scade in greutate, e motiv de ingrijorare.
de asemenea, si foarte important, va trebui sa il hranesti si noaptea...
bafta multa!
poze cu charlie si frankie: http://www.mypiggies.blog.com
Imagine

HenryJoe
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde HenryJoe » 02 Ian 2012, 18:17

am incercat acea metoda cu hrana speciala pentru porcusori, e slabit saracutul nu se poate ridica singur si cade mereu pe o parte dupa care se chinuie sa se ridice, culmea e ca el cade mereu pe aceeasi parte, partea dreapta. l-am pus cu boticul la vasul cu mancare, mai incerc sa ii duc si deseara mancare la gura, ca a mancat ceva ceva, cateva grame, maine il duc la veterinar si imi va recomanda el. da Doamne sa reziste pana maine :( l-as fi dus si azi dar in primele 2 zile din an e inchis :(

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 02 Ian 2012, 19:04

De ce nu iesi o fuga sa iei niste cereale pentru bebelusi? Poate ii plac mai mult si mananca mai cu vlaga
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

HenryJoe
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde HenryJoe » 02 Ian 2012, 21:36

gata, nu se mai poate face nimic, am incercat sa il ridic si este mai slabit ca niciodata, sta langa asa zisa "mama" a lui si poate muri in orice clipa, ar fi o minune daca ar rezista pana maine dimineata :((

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 02 Ian 2012, 21:39

:cry: Poate totusi are noroc...Eu as mai incerca totusi sa-l hranesc...macar un pic.

Oare daca incerci sa-i pui sub nas o lingurita mica cu suc de morcov?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

HenryJoe
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde HenryJoe » 02 Ian 2012, 21:59

suc de morcovi? am un aparat si cativa morcovi cred, incerc... :(

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 02 Ian 2012, 22:07

Imi pare rau ca nu stiu sa te sfatuiesc mai mult si ca nu e prin zona cineva mai priceput. Eu iti zic doar ce as face eu daca as fi in locul tau. Cel mi bine cred ca era daca aveai cereale de bebelusi. Ideea e sa-l "scoli" cumva din amorteala aia, sa-i dai un pic de forta. Incearca si sa-l "indemni" cu cate un fir de fan frumos mirositor...Cine stie?
:( Offf, va tin pumnii si Doamne ajuta sa reziste si sa nu-l pierzi .

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 02 Ian 2012, 22:23

HenryJoe scrie: am citit articolul despre hranirea si cresterea puilor orfani dar nu am inteles.

Este explicat atat pe site, cat si pe forum, vezi pe forum, click aici (apasa butonul shift atunci cand faci click pe link sau la mouse middle/scroll click, si linkul se va deschide intr-o noua fereastra):
1. Hranirea artificiala a puilor nou-nascuti

2. aici viewtopic.php?p=7565#p7565

3. sau viewtopic.php?p=49014#p49014

Au trecut prea multe zile, trebuia sa incepi sa il hranesti acum doua zile daca mamica a nascut in urma cu trei zile, in asemenea cazuri trebuie si cantarit zilnic dimineata si seara, pentru a putea monitoriza atent greutatea corporala, modul in care asimileaza hrana etc. Neaparat are nevoie si de probiotic sau cecotrofe (vezi aici informatii despre boabele cecale http://www.gemon.ro/boli4.htm#cecale) de la mamica.

HenryJoe
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde HenryJoe » 02 Ian 2012, 22:47

asta a fost tot, multumesc ca ati incercat sa ma ajutati. acestea au fost ultimele clipe din viata unui ingeras :cry: :cry: :cry:

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 02 Ian 2012, 22:51

imi pare rau
avand in vedere ca mai ai o porcuta, mama, stai cu noi pe forum si vei avea multe de invatat
eu i-as da acum porcutei vit c si picaturi pentru copii de la beres
a avut o sarcina si e bine sa fie ajutata
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 02 Ian 2012, 23:38

:cry: :cry: :cry:

HenryJoe
Membru Junior
Membru Junior

Re: Hranirea artificiala a puilor nou-nascuti

Mesajde HenryJoe » 03 Ian 2012, 10:51

L-am cam jelit eu toata seara dar acum nu mai am chef de plans... :nerdy: acum hai sa dezbatem. problema este ca sunt blestemat. toate animalutele pe care le-am avut eu pana acum (sau majoritatea) au pierit sau au disparut.
Primul caz: o pisica mica, roscata: am mers pana in oras, ea a iesit la poarta, a fost gasita de altcineva care a luat-o, s-a jucat cu ea si a lasat-o langa alta poarta. - Disparut :confused:
Al Doilea caz: un motan mic, care a fugit, l-a gasit vecina si nu vrea sa mi-l dea inapoi, zicand ca e al ei, desi are vreo 20 de pisici
Al Treilea caz: un motan pe care l-am tinut 3 ani, a disparut vara asta. - Investighez
Al patrulea caz: doi catei mici, de cam 2 luni, au murit la o saptamana diferenta unul de altul, desi am incercat sa il salvez pe al doilea, nu a rezistat :(
Al cincilea caz: Porcusorul de Guineea - decedat pe data de 27.12.2011 . era slabit, dormea tot timpul, iar cand il ridicam se clatina pe o parte.
Si in sfarsit, al saselea caz: puii care au murit. la asta am intrebari: Oare sufereau de o boala de nu s-au ridicat in picioare? S-au nascut prematur? Asa se inampla mereu la prima nastere a porcusorilor? La a doua, ei se nasc sanatos iar mama lor ii alapteaza cum e normal sa se inample? Oare ei s-au nascut asa din cauza ca "tatal" lor putea fi bolnav sau batran?
Stiu un prieten care are si el un mascul, defapt el mi-a recomandat sa imi iau porcusori de Guineea ca animale de companie. trebuie sa stiu cum sa fac, ca urmatorii pui sa se nasca sanatosi.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 03 Ian 2012, 11:07

mai intai trebuie sa ne spui ce varsta are porcta si de unde o ai?
de unde stii ca s-au nascut prematur?
apoi sa ne spui de ce vrei pui?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 03 Ian 2012, 11:38

De ce nu cumperi tu un puiut nascut la crescatorie in conditii de siguranta, controlat, sigur...si-l cresti tu alaturi de "mamica"?
Sunt multe lucruri pe care trebuie sa le stii despre gestatie/porcusori pentru a avea finaluri fericite..Eu n-as avea curaj. E zguduitor sa-ti moara animalutul sub nas si tu sa fii neputincios :(

Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”