2% pentru animale abandonate

Ajutorare a membrilor, actiuni de caritate
ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 10 Apr 2009, 13:02

si eu, astept o indrumare caci sunt boboaca intre angajati!
MadalinaImagine

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 28 Apr 2009, 13:08

am gasit un link cu toate organizatiile neguvernamentale. uitati-va peste ele.

http://www.donatiionline.ro/?search=1

Avatar utilizator
olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 839
Membru din: 24 Apr 2008, 09:46
Localitate: Alexandria

Mesajde olimpia.craciun » 28 Apr 2009, 13:59

Vad ca exista decat Asociatia Cutu-Cutu.
Ce parere aveti de aceasta asociatie?
Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Avatar utilizator
olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 839
Membru din: 24 Apr 2008, 09:46
Localitate: Alexandria

Mesajde olimpia.craciun » 11 Mai 2009, 15:39

Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 11 Mai 2009, 15:41

Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 11 Mai 2009, 16:27

M-am hotarat si eu pentru asociatia "".

rufgogo
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 57
Membru din: 29 Noi 2007, 21:26
Localitate: BUCURESTI

2% pentru animale abandonate

Mesajde rufgogo » 01 Apr 2011, 22:10

Buna,

Imi cer scuze ca revin cu aceasta problema si pe forumul dedicat porcusorilor de guineea - dar consider ca este pentru o cauza nobila ;-))) - deoarece cu totii iubim animalele si cu siguranta vrem sa ajutam dar, uneori nu stim cum si pe cine....

Ca in fiecare an, sunt purtatorul de cuvant al colegei mele care are Fundatia "Ia-ma acasa" si pe care in fiecare an o ajut cu virarea celor 2% din impozitul pe venitul global. Unii dintre voi stiti, ne-ati mai ajutat si in anii trecuti, lucru pentru care va multumim.
Fac acest lucru deoarece stiu ca banii ajung acolo unde este nevoie si sunt folositi cum trebuie.
Nu voi scrie mai mult, aveti mai jos scrisoarea colegei mele Vali impreuna cu instructiunile, in cazul in care decideti sa va directionati spre fundatia ei cei 2% din impozitul vostru platit la bugetul de stat. Daca doriti detalii in plus, nu ezitati sa ma intrebati si deasemenea, daca vreti, trimiteti si voi mesajul mai departe - cui considerati ca ar fi interesat.
Am deasemenea poze si formularul gata completat - insa nu stiu cum sa il incarc pe forum ca sa il puteti lista si semna daca doriti - daca cineva imi poate spune cum procedez, ii multumesc anticipat!

Multumesc mult ;-),

P.S. La acest link, gasiti o petitie (la modul cel mai serios) prin care va puteti spune cuvantul in ceea ce priveste soarta cainilor maidanezi. Cu cat mai multi votati pentru salvarea/sterilizarea lor, cu atat mai bine - ne vom face auziti! www.fnpa.ro/petitie/

Imi cer scuze daca v-am suparat cu acest post. Dupa cum spuneam, mai jos va trimit mesajul colegei mele.....

Toate cele bune,

Corina

Dragii nostri,
Va multumim ca in fiecare an ne-ati ajutat cu acei 2% din impozitul pe salariu si va rugam din tot sufletul sa o faceti si anul acesta ! Datorita banilor pe care i-am primit de la dumneavoastra, adapostul nostru pentru animale fara stapan a mai supravietuit si anul care a trecut.
V-am atasat un material cu imagini din viata noastra : pe scurt, vreo 500 caini plus alte cateva animalute pe care le-am salvat de-a lungul timpului…Din acest punct de vedere, mai ca putem spune ca avem de toate !
Intretinerea unui adapost cu atatea suflete este o treaba foarte dificila, fiindca devotamentul nostru (oricat ar fi el !) nu ajunge ! Desi nu chiar in aceste proportii, e cam ca in cazul geniului…1% inspiratie, 99% transpiratie ! E nevoie de bani la tot pasul : pentru hrana (exemplu : numai paine se consuma aprox 150 kg/zi) , motorina (o groaza de bani, fiindca adapostul e la 80 km de Bucuresti si aprovizionarea o facem de aici), reparatii masina (care e veche si crapa mereu), paie, materiale de constructii, medicamente, salarii ingrijitori, lemne, curent electric, etc…

Adapostul ‘sporeste’ an de an ca numar de animale, fiindca adoptiile sunt foarte rare, nimeni nu vrea sa ia, toata lumea ar vrea sa ne mai dea !

Recunosc ca am ales imagini mai frumoase, fiindca avem si mult mai rele (avem peste 100 de caini in libertate, pentru care n-am putut asigura nici macar niste padocuri mai prapadite) dar avem speranta ca viitorul va fi mai bun.

Daca cineva vrea sa stie mai multe despre noi, o sa-i spun cu placere.

Pe cei care se vor simti deranjati de mesajul meu, ii rog sa ma ierte si sa il ignore pur si simplu.

Acum, pentru cei care doresc sa ne ajute, cateva cuvinte despre formular :
Formularul se listeaza si se completeaza de catre dumneavoastra doar datele personale din caseta I (nume, prenume, cnp, adresa) plus semnatura si data completarii (treceti data curenta) din josul paginii.
Datele noastre (cod fiscal, cont, denumire) sunt déjà completate.
Nu trebuie sa completati suma, fiindca o calculeaza automat cei de la fisc. Nu este nevoie sa atasati fisa fiscala.
Formularele le vom depune noi la administratia financiara, asa ca dupa completare vom face cumva ca ele sa ajunga la mine (pentru cei care sunteti pe-aproape, dati un semn si vin eu dupa ele). Bineinteles, daca cineva doreste sa-l depuna personal, este foarte bine.

Multumesc.

Valeria Lebedenco

Presedinta Asociatiei pentru protectia animalelor “Ia-ma acasa”
NOT EVERY PAIN HURTS...

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: 2% pentru animale abandonate

Mesajde Gabici » 01 Apr 2011, 22:37

Draga Corina,

nu vad de ce ar trebui sa iti ceri scuze. Cred ca e cel mai bun loc pentru a cere ajutor pentru niste animale nevinovate. Din pacate la ora actuala nu stiu sa existe adapost pentru porcusori in Romania sau cel putin o fundatie pentru salvarea lor. Dati cei 2% acolo unde se stie ca sunt folositi pentru animale. E trist ca in Romania multe fundatii cer acest lucru dar folosesc banii in folosul propriu si animalele sufera in continuare. Corina insa o cunoaste personal pe aceasta doamna, una dintre putinele persoane care ajuta dezinteresat animalele si a salvat multe dintre ele de la moarte.
Se apropie termenul de predare al acestor formulare, e de datoria noastra, a iubitorilor de animale sa le atragem atentia celor din anturaj sa nu mai lase macar acel 2% pe mana parvenitilor din Parlament. i sunt cei ce ne omoara animalele de ani de zile, si ne tin in saracie!
Eu personal in fiecare an dau 2% pentru animale, e un gest atat de simplu, un efort atat de mic, si totusi, pentru ei e un ajutor atat de mare! :heart:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: 2% pentru animale abandonate

Mesajde Gabici » 02 Apr 2011, 11:00

Ne ajuta cineva cu atasatul pe forum a fisierului ce contine formularul pentru 2% si cel cu imagini de la adapostul in cauza? :thinking:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 2% pentru animale abandonate

Mesajde cristisz » 02 Apr 2011, 14:51

petitia am semnat-o, am adunat si semnaturi
cat despre 2%, doar anul trecut n-am donat asociatiei Ia-ma acasa, ci fundatiei unde era tata internat inainte sa ne paraseasca
anul acesta directionam spre asociatie, cu parere de rau ca nu putem face mai mult
link-ul asociatiei: http://iamaacasa.ro/
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: 2% pentru animale abandonate

Mesajde Gabici » 02 Apr 2011, 15:07

Esti o scumpa Cristina!
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: 2% pentru animale abandonate

Mesajde Lili » 03 Apr 2011, 12:45

Recunosc ca sunt o ignoranta fara margini si nu m-am interesat pana acum ce trebuie sa fac ca sa directionez cei 2%. :suicide:
Din cate stiu (fara a ma informa corect si complet. Vorbesc ca babele din auzite :suicide: ), pot face asta cand completez celebra declaratie 200. Din cate mi-au spus oamenii rai de la Finante, trebuie sa fac asta pana pe 15 mai. Or sa-mi trebuiasca datele voastre.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 2% pentru animale abandonate

Mesajde cristisz » 03 Apr 2011, 12:48

iti dau mail cu formularul 230
poza cu copiii mei


Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: 2% pentru animale abandonate

Mesajde Lili » 03 Apr 2011, 12:58

Cristina la mine e alta procedura cred. Pana la 15 mai depun declaratia 200 in care le spun celor de la Finante ce venituri am realizat in anul 2010. Ei imi calculeaza impozitul si-n acelasi formular eu trec numele unei asociatii/fundatii la care sa redirectioneze cei 2%.
Orice alt formular as completa acum nu ajuta cu nimic. Pentru ca eu nu am facut inca declaratia de venituri pe anul trecut. O sa fac prin aceeasi declaratie. M-am uitat acum si am rubrica special pentru asta.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 2% pentru animale abandonate

Mesajde cristisz » 03 Apr 2011, 13:03

ai in formular datele asociatiei, de asta l-am trimis
stiu ca tu esti altfel dar m-am gandit ca asa ajung la tine mai repede cele necesare
poza cu copiii mei



Înapoi la “Grup de ajutorare/intrajutorare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator