Discutii

Ajutorare a membrilor, actiuni de caritate
ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Discutii

Mesajde ozzie&spy » 11 Noi 2010, 17:56

Va invitam sa purtati discutiile despre ajutorare in acest topic.

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Discutii

Mesajde Marius1986 » 17 Dec 2010, 00:23

Salut, am vazut mai multe discutii pe aici in legate de problemele celor care nu au o cusca, in care sa-si tina porcusorii si poate chiar nu au bani, dar topicul respectiv a fost inchis. Acu nu ca vreau sa ma plang, am un porcusor de o luna de zile, are 2 luni si o saptamana, l-am luat defapt pentru prietena mea, am vrut sa fie un cadou, dar parintii ei au deja catel si nu au mai fost deacord si cu procusoru, asa ca vrand nevrand mi-am luat si porcusor, prima seara a stat intr-o cutiuta mica, a doua zi am reusit sa fac rost de un acvariu 66x27x33 si acolo sta de o luna, eu nu muncesc, am ratat un examen acu in toamna la scoala de subofiteri si am ramas pe dinafara, prietena mea e minora nu prea are cum sa faca rost de banii necesari, cu restu pentru porcusor ma mai ajuta si mama si tata, bine ca nici ei nu au asa de multi bani dar sau atasat amandoi foarte mult de ei, la inceput mama nu prea a fost deacord, dar zilele trecute cat a fost mai cald, muncea 11 ore si seara vinea si cu o manuta de iarba proaspata pentru sufletu ei :loving: . De mancare il servesc cu Cavie Grandmix de la PADOVAN, leustean, patrunjel, marar, telina, salata, morcovel, dovlecel,merisor, portocala, asternutu il schimb odata la 3 zile, bine cand vad ca s-a udat prea mult, scot portiunea aia dak nu se mai poate schimb tot, fanu si talas respectiv grauntele au preturi bune aici, 3 lei talasu, 5 fanu, 13 lei grauntele, legat de legume de astea nu duce lipsa, ma refer asa cat sa aiba un regim echilibrat numi permit sa il tin numai in salata chinezeasca, brocoli, sau spanac, dar eu zic ca e bine si asa, si baga mancaciosu non-stop in el. In acvariu ala il tin numai noaptea ziua, daca stau acasa si nu trebuie sa fug pe undeva il tin in pat, prin casa pe jos, ii pun mancarica(fan, morcovel....) pe ceva si il las liber, daca nu il bag in seama imediat face galagie sa il alint, sa il mangai(nu neaparat, desi ii place si asta la nebunie - toarce ca o pisicuta si se intinde) am observat ca se bucura si face jiumbuslucuri(saritura popcorn) mai mult daca il alint. Pe nepusa masa m-am atasat enorm de mult de el. M-am documentat pe forum si am vazut ca nu este indicat sa il tin intr-un acvariu fie el si descoperit, fiind predispus la micozitati pentru ca aerul nu circula cum trebuie si diferitele gaze de la treaba mare, mica neavand cum sa iasa produc disconfort si cu timpul probleme mai grave. Acum nu ca ma plang dar am vazut ca sunt foarte multi utilizatori pe acest forum, si recunosc ca citind am invatat destul de multe lucruri si am invatat multe despre porcusori, desi nu stiam nimic, poate se gaseste cineva cu inima buna sa ma ajute si pe mine cu aceasta problema, sunt deacord cu pozele facute regulat pentru a confirma ca am cusca incontinuare si nu am vanduto. Sper ca mesajul meu sa fie ascultat de cineva . salut
Aici este si printisorul meu
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Scuze pentru presurile de pe jos am facut un pic curatenie acum inainte de sarbatori, si pun mochetele pe jos atunci cu cateva zile inainte sa impodobesc si eu casa ca se face numai beteala si am muncit degeaba.
Ultima oară modificat 17 Dec 2010, 00:43 de către Marius1986, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii

Mesajde true_fan_66 » 17 Dec 2010, 00:38

Buna Marius si porcusorului tau :smile: Asa cum il hranesti tu e foarte bine, nu e deloc indicat sa fie tinut numai pe salata sau broccoli sau spanac pentru ca aceste legume baloneaza foarte tare si nici cei de aici nu le dau decat foarte rar si in cantitati mici. Daca ai putea in schimb sa-i dai in loc de hrana de la Padovan ceva de la Versele-Laga cred ca ar fi mai indicat. Si am impresia ca sunt este la acelasi pret. Restul mancarurilor pentru porcusori contin boabe de porumb si seminte care lor nu sunt bune pentru ei. In orice caz porcutzul tau e foarte frumusel si sper sa se gaseasca o persoana care sa poata dona o cusca mai mare pentru el. :love:

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Discutii

Mesajde Marius1986 » 17 Dec 2010, 00:48

Sincer nu am observat pe aici Versele-Laga, Vitakraft da. Prima data cand am luat nestiind exact ce sa iau am fost in kaufland si am vazut Grandmix de la Padovan, le-am luat pe alea in necunostinta de cauza, si acu 2 zile cand incercam sa caut si eu altceva ca din mixu asta alege, m-am pomenit cu tata care a luat si el o cutie(tot de la Padovan ). Daca mai dau de bani o sa incerc sa caut si de alea, dak nu deocamdata o sa stea cu asta de la Padovan pana o termina.

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii

Mesajde true_fan_66 » 17 Dec 2010, 17:28

Si gama Emotion de la Vitakraft e buna. Daca continui sa ii dai tot Padovan alege boabele de porumb si semintele din ea, daca contine asa ceva.

Avatar utilizator
LadyHawk
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 65
Membru din: 12 Sep 2010, 14:28
Localitate: Braila/Bucuresti
Contact:

Re: Discutii

Mesajde LadyHawk » 19 Dec 2010, 00:52

marius iti dau eu cusca,ramane sa ne vdm cand ajung acasa,am adresa ta de mess:)
In dresaj, pasiunea nu cunoaste limite!

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Discutii

Mesajde Marius1986 » 19 Dec 2010, 13:49

Multumesc frumos, astept atunci.

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Discutii

Mesajde Marius1986 » 27 Ian 2011, 01:07

In maxim o saptamana ajung in Bucuresti, as vrea sa stiu daca poate cine sa ma ajute sa iau si eu o cusca de la Hornbach, am vazut (cusca pt rozatoare Mister Rabbit 100 , 100 x 53 x 52 cm) la 120 lei, este indicata pt porcusori de guineea ? Am postat aici pentru ca habar nu aveam unde sa o fac, imi cer scuze daca nu am nimerit aria corecta ? Astept un raspuns.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Discutii

Mesajde biancadumy » 27 Ian 2011, 01:40

Este perfecta :) majoritatea de pe forum cusca dinaceea au :)

Si la o asa cusca mare,nu vine si un fratior? :) unde e 1 incape si al 2,nu e deloc mare diferenta :)dar e mai multa bucurie intre ei :) are si el cu cine sa se joace
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Discutii

Mesajde Marius1986 » 27 Ian 2011, 07:48

Deocamdata eu nu stiu nici unde se afla magazinu, nu mai zic ca nu stiu exact unde ajung, trebuie sa ma duc acolo sa montez niste senzori de fum si miscare , timp de vreo 3 saptamani la agentia de protectie a mediului, si de aceea si intrebam ? poate ma ghideaza si pe mine cineva pe acolo.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Discutii

Mesajde Gemon » 27 Ian 2011, 09:11


Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii

Mesajde cristisz » 27 Ian 2011, 13:21

Inteleg ca lipsesti de acasa 3 saptamani cat montezi senzorii? Daca da, cu cine ramane fiara?
Cat despre Hornbach, nu e greu de ajuns, daca nu te descurci in link mai vorbim aici.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Discutii

Mesajde Marius1986 » 27 Ian 2011, 19:21

Cu fiara ramane fratele meu, si prietena mea, plus tata care e pensionar si sta acasa tot timpu :D.

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Discutii

Mesajde Marius1986 » 27 Ian 2011, 19:24


Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Discutii

Mesajde Marius1986 » 06 Feb 2011, 09:35

Gata am rezolvat, am lua cusca are 100 x 50 x 50, are si un fel de casuta din plastic, Mai exact e asemanatoare cu cea Baldo din Hornbach(ma refer la accesorii) daca nu ma insel e chiar aia numai ca este mai mare. Abia astept sa ajung acasa, si sa ii fac niste poze . Am incerca sa inserez aceea imagine insa nu am reusit.


Înapoi la “Grup de ajutorare/intrajutorare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori