Ajutorare a celor care au nevoie de cusca

Ajutorare a membrilor, actiuni de caritate
mmarialuiza1
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde mmarialuiza1 » 04 Oct 2009, 13:09

eu am pus doua custi lipite si cu usitele scoase...amandoua luate din hornbrnc ...e bine? :D

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 04 Oct 2009, 13:10

Cred,depinde ce dimensiuni au.
Gabriela

body
Membru
Membru

Mesajde body » 04 Oct 2009, 13:18

mmarialuiza1, da este foarte bine ceea ce conteaza esste multa imaginatie, buna starea porcutilor, spatiu care le este oferit, si cel mai important sa nu se raneasca in noua cusca sau....improvizatia facuta. :smile:
va poopa miky,piti,cuky,coco,kity.........si bogdan.... si dincolo de nefiinta micutza saby

Dmndash
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Dmndash » 04 Oct 2009, 19:15

stati putin nu s-a hotarat din start ca oblonda merita a doua cusca?
nu e corect acum ca a fost achizitionata a doua cusca sa nu o mai primeasca :sealed: :suicide:
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 04 Oct 2009, 19:21

Stiti ce nu mi se pare frumos?Niciuna din ele nu au dat macar 5 lei pentru achizitionarea acestor custi.Daca nu aveau nu cred ca se mai puneau pe lista de donatii.Cel putin Oblonda nu a mai dat nici un semn de viata,iar Alyena nu are asa mare nevoie de cusca cum ati fi crezut(parerea mea) pentru ca in curand cred ca va dona puii,si daca sunt baieti amandoi?Asta ar insemna o singura porcuta intr-o cusca de 55/35.
Oricum,nu mai comentez pe aceasta tema,sa nu cumva sa se interpreteze gresit.
Gabriela

noway!
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde noway! » 04 Oct 2009, 19:48

oblonda nu mai are internet de cateva zile si nu a mai avut cum sa intre pe site.
Situatia alienei este mai grava dar oblonda a fostr primtre primi care au dorit cusca. :shock: Ea tine femelele intr`o singura cusca de 60x30, gabriela avea 2 custi de dimensiunile acestea. Nu`i corect. :(
"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ;)

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 04 Oct 2009, 19:51

Deci de acum incolo nici nu ma mai bag.Banii care au ramas si cusca sunt la doamna Cristina.
Nu vreau sa fiu luata peste picior pentru atata lucru.
Gabriela

noway!
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde noway! » 04 Oct 2009, 19:56

gabriela tie iti convine, tu ai primit cusca, dar oblonda? ea cum crezi ca se simte acum cand nu mai are dreptul la cusca? tu ai avut cea mai buna situatie cu custile, ai avut 2 custi de 60x30 si aveai 2 porcute tinute in custi separate, dar oblonda are o singura cusca de 60x30 si doua porcute care stau in aceasta cusca. Crezi ca este corect fata de ea si porcutele ei? :cry:
"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ;)

noway!
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde noway! » 04 Oct 2009, 20:24

Am vorbit la telefon cu oblonda, si a zis ca va pune maine aia 30 de lei, ea isi doreste atat de mult cusca incat nu poate rata ocazia asta.
Cusca ar trebuii data celei care pune bani, daca tot spune gabriela ca nici una din ele nu a pus bani si nu este corect sa le dati cusca. Daca alyena doreste cusca atunci ea de ce nu pune niciun ban pentru asta? :(

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 04 Oct 2009, 20:27

Dany,hai sa iti explic situatia.
Nu eu am hotarat ca a doua cusca se va da Alyenei.Am facut acest topic cu chestionar la cererea Silviei.Daca insinuezi ca nu aveam nevoie de cusca eu cred ca te inseli.Am fost aspru criticata din cauza faptului ca marginea tarcului este prea joasa si incetul cu incetul am descoperit si eu la ce pericol m-am expus pe mine si pe fete lasandu-le in acel tarc atata timp.Ca drept dovada am desfiintat astazi tarcul.In al doilea rand nu am avut doua custi,cu prima ocazie cu care fetele s-au inteles fetele le-am pus impreuna si am donat cusca mai micuta cu cativa cm Madalinei(Mada PS),care poate confirma.Am recuperat o cusca(cusca baiatului donata prima oara) pentru ca porcutul ce statuse in ea murise(nu avea nici o boala transmisibila) si am donat-o Cameliei(Kmytza11),care de asemenea poate confirma.
De ce sunt pusa la colt?Pentru faptul ca am donat 2 custi sau pentru ce?
Eu multumesc inca o data celor ce au facut posibila cumpararea celor 2 custi si nu vreau sa ajung la concluzia ca mai bine nu acceptam.
Gabriela

noway!
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde noway! » 04 Oct 2009, 20:37

Esti in aceiasi situatie ca oblonda nu? scuze, defapt erai.
Nu credeti ca au amandoua acelasi drept la aceasta cusca? Si oblonda si Gabriela?
Oblonda ar fi pus banii in weekendul asta dar nu a avut cand deoarece ea a fost plecata la parintii sai in Barlad. Ea spune ca va da banii astia daca va primii ea cusca, alyena nu a pus bani desii are si ea nevoie de cusca.

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 04 Oct 2009, 20:57

Eu zic asa(sper sa nu fiu iar contestata) :
-Oblonda sa primeasca prima cusca,deoarece a fost promisa ei prima si dupa parerea mea cusca ei este chiar micuta pentru doua porcute
-Alyena a zis dupa situatia ei,ea nu stie nici sexul puiutilor si spune ca tine trei.Nu este adevarat,deoarece mi-a zis in particular ca ii tine separati pe toti trei.Deci pentru ea nu ar fi asa de necesara cusca mare,intr-o perioada asa mica de timp.In plus cusca ei are aproape aceleasi dimensiuni cu cea a lui Oblonda.
Acestea fiind spuse,nu vreau sa mai imi dau cu parerea,dar:
-trebuie sa se hotarasca cu banii de custi(cine mai da,daca se mai cumpara o cusca)
-trebuie sa se stabileasca banii de transport(cine ii da,cum se procedeaza cu ei)
Gabby mi-a zis in particular ca ar vrea sa doneze si ea o suma frumusica,50 ron.Mai avem 30 ron,sunt la doamna Cristina.Deci 80 ron.Daca ar plati fiecare transportul eu zic ca aceste custi se vor trimite cat mai repede la porcutii nevoiasi.
Acum sa isi mai dea si ceilalti cu parerea.
noway! scrie:Nu credeti ca au amandoua acelasi drept la aceasta cusca? Si oblonda si Gabriela?

A zis cineva ca sunt privilegiata?
noway! scrie:Oblonda ar fi pus banii in weekendul asta dar nu a avut cand deoarece ea a fost plecata la parintii sai in Barlad. Ea spune ca va da banii astia daca va primii ea cusca, alyena nu a pus bani desii are si ea nevoie de cusca.

Pai Oblonda trebuia sa se tina de cuvant si sa puna banii la timp ca sa putem achizitiona cele doua custi.De exemplu,daca nu aveam bani sa luam custi?
Dar gata cu vorbaria,dati-va si voi cu parerea. :kiss:
Gabriela

deedee
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde deedee » 04 Oct 2009, 20:57

Defapt cred ca Dany are dreptate
adica o blonda merita cusca,ea s`a inscris odata cu gabriela pe lista doritorilor
o sa puna ea banii si daca e Alyena mai asteapta umpic,dar totusi nu vad rostul..
adica primeste o cusca de 1 m pentru un sigur porcut?daca pe ceilalti 2 ii va dona...

noway!
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde noway! » 04 Oct 2009, 21:11

Alyena mi-a spus ca are 3 fete si le tine pe toate 3 in aceeasi cusca. Eu nu mai inteleg nimic. :( Prima data cand am vorbit cu ea mi-a zis ca are 2 porcuti, apoi ca are o mama si 2 fete. Ea a pus poze cu organul genital al porcutilor sai aici pe forum si i-ati spus voi ca sunt fete amandoua? Eu asa am inteles de la ea, dar nu gasesc topicul unde sa se fi vorbit despre asta. Va rog da-ti-mi un link sa ma conving si eu de spusele ei.
noway! scrie:Nu credeti ca au amandoua acelasi drept la aceasta cusca? Si oblonda si Gabriela?

A zis cineva ca sunt privilegiata?

daca aveti aceleasi drepturi atunci nu mai inteleg ce rost mai are chestionarul. :sealed:

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 04 Oct 2009, 21:43

Rog pe Geda sa stearga chestionarul.Eu si Silvia am decis ca nu ne mai ocupam deoarece toate oalele se sparg in capul meu si cred ca urmeaza sa se sparga in al ei.Cineva,un moderator sau o persoana responsabila,o rog sa preia acest act de binefacere.
Multumesc anticipat,si aceasta persoana ar putea sa se consulte cu cineva si sa ia o decizie corecta,impartiala.
De asemenea,daca chestionarul nu se poate sterge acesta ar putea fi denumit:Sunteti de acord cu strangerea de fonduri pentru cumpararea celei de a treia custi?
>Da
>Nu
Fac aceasta deoarece situatia ma depaseste si nu vreau sa pun in lumina proasta pe cineva.
Gabriela

Înapoi la “Grup de ajutorare/intrajutorare”