Modalitate de stabilire a varstei si cresterea in lungime

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 07 Aug 2010, 10:52

Lady,
Poti sa ii cantaresti pe domni si sa ne scri aici greutatea lor :)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 07 Aug 2010, 11:09

Executat adineauri.
Nu garantez precizia 100% (desi am verificat cu un iaurtel si-mi arata exact 125 gr cate scrie pe cutie), e un cantar clasic de bucatarie, nu digital.
Porculinii sunt dupa o "ciupeala" de dimineata din papica Cavia Crispy (cred ca foarte putin) si dupa o masa destul de porceasca de iarba proaspata. (deci mai putem scadea putin cred).

Rontzy are cam 500 grame si Yoyo 360 grame. Cu mentiunile de mai sus.

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 07 Aug 2010, 11:42

Parerea mea este ca Rontzy are undeva pe la 3-4 luni iar Yoyo 2-3.
Oricum , mai asteapta pareri :) pentru ca fiind baietei e posibil ca vastele mele sa aiba o marja de eroare de 1 luna :tease:

Asta inseamna : Rontzy 2-3 luni si Yoyo 1-2 luni
-----------

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 07 Aug 2010, 11:52

Mai astept pareri atunci:) Si le stabilim oficial o data de nastere la magari. Ca sa stiu si eu dom'le cand le fac tort:)
Oricum o sa-i mai cantaresc si maine de dimineata inainte de orice masa.

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 07 Aug 2010, 11:58

Cu data nasterii fix din pacate nu te va putea ajuta nimeni . Este problema cu care ne confuntam cu micutii luati din Pet :( Avem si TREI cazuri in casa fapt pentru care le fac tort in fiecare zi :giggle:
-----------

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 07 Aug 2010, 12:02

Nu, nu..Dar daca voi credeti de exemplu ca Rontzy are 3 luni (aminteste-ti poza cu "dezvoltarea lui sexuala" poate ajuta la stabilirea varstei) atunci stabilesc oficial: suntem in august, dam trei luni in urma si pe 1 mai e ziua lui Rontzy. O marja de eroare de 2-3 saptamani n-o fi foc.:)

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 07 Aug 2010, 15:35

Rasfoind acum site-ul crescatoriei Inka la sectiunea puiutilor de vanzare, am remarcat la greutatea unui baietel: 86 gr la nastere si 325 grame la o luna. Asta ma deruteaza rau....
Sa insemne oare ca Yoyo are doar putin peste o luna? Doamne sfinte asta inseamna ca atunci cand l-am luat (pe 13 iulie) avea...2 saptamani?:( Ma apuca o revolta din aia crancena!! Dincolo de faptul ca are micoza aia de care ne chinuim sa scapam...Petshop-ul:((.

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 07 Aug 2010, 20:50

daca is mai grasuti.. nu stiu eu zic ca la fel is mici. adica ala mare de vreo 3 luni si ala mic maxim 2 luni. ca exemplu. al meu cel mare avea 4 luni din c emi-au zis la petshop si avea 600 grame acuma are 1200, e gras si are aproape un an.asta mic are vreo 3 luni si are 500 grame..deci cam asa.. chiar daca nu stiu exact cand s-au nascut dupa marime. asa ar fi. stiu doar ca ala mare are datat fixata pe 27 noiembrie, pe fisa de la spital ca trebuia data nasterii si eu am zis dupa pet ca are 4 luni.
oricum nu te ingrijora depind de multe chestii daca is bine crescuti is mai grei, si ce rasa sunt adica par scurt sau lung. ce perioada au daca mananca bine..
mie mi se parea ca ala mic nu mai creste dar acuma vad ca a mai crescut.
asteapta parerea expertilor
.. :up2:

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 07 Aug 2010, 21:59

Lady2bug scrie:Rasfoind acum site-ul crescatoriei Inka la sectiunea puiutilor de vanzare, am remarcat la greutatea unui baietel: 86 gr la nastere si 325 grame la o luna. Asta ma deruteaza rau....
Sa insemne oare ca Yoyo are doar putin peste o luna? Doamne sfinte asta inseamna ca atunci cand l-am luat (pe 13 iulie) avea...2 saptamani?:( Ma apuca o revolta din aia crancena!! Dincolo de faptul ca are micoza aia de care ne chinuim sa scapam...Petshop-ul:((.

Daca luam in calcul faptul ca cei de la crescatorii is mai grasuni parerea mea e sa nu te panichezi prea tare. :) Oamenii astia de la Inka is mai ... nu stiu cum sa iti zic eu sa intelegi...Indoapa porcutii de cand sunt in burtica mamei :lol: . Era o gluma , sper ca te-ai prins . Tot respectul meu pentru Ramona si Emil !
-----------

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 07 Aug 2010, 22:49

Pai eu , sa va zic. De cand am descoperit forumul asta citesc si citesc si citesc. Si azi dupa ce am citit vreo 60 pagini apropo de hranirea porcusorilor, am constatat ca fac niste greseli. Si anume:
1. Nu aveau mese regulate, ci vraiste.
2. Aveau Cavia Crispy la discretie, non stop cand dorea muschiuletul lor porcesc.
3. Dadeam MULT prea mult de mancare. Cand ii scoteam la joaca pregateam o farfurioara mica cu vreo 4 feluri de legume (drept e ca si magaroii bagau in ei....). Ma mai uitam la ei in cusca din cand in gand si mi se nazarea mie ca parca si-ar mai dori sa manance ceva si le mai bagam o mana de iarba, o bucatica de morcov...Si ei mancau si mancau...
Si fan la discretie. Si mancau si d'ala:)
Si apa multa....

Azi am decis, dam militaria jos din pod. Le-am facut curat dimineata , le-am luat toata mancarica ce-o mai aveau (Cavia Crispy) si i-am lasat cu fan si apa. Nu m-a indurat sufletul si le-am dat o mana de iarba proaspata.
Si au servit porcutii mei azi fan. Si iarasi fan. Si iarasi fan:))
Si acum seara cand le-a dat mami cate o feliuta de ardei rosu si cate o frunza de telina au ras-o instant. Apoi le-am pus si cate o lingurita de Cavia crispy. Oooo mama, era bataie, urcau calare pe farfurioara, se inghesuiau cu botul care sa apuce mai mult:))))

Iar de maine, am furat de la voi niste modele de meniuri si mancam si noi asa. Credeti ca e cazul sa le dau mai mult dat fiind ca-s puiuti?

Vad ca in ceea ce priveste varsta ajungem cumva la pareri comune. Si anume cam 3 luni Rontzy si cam 2 luni Yoyo. Mai astept pareri inainte sa le emit certificate de nastere:)

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 07 Aug 2010, 22:54

Lady ,
Sa vedem cat te tine. Fetele mele au mare noroc acum cu Zarra ca deh , e puiut si trebuie hranita nu gluma. Iar domnisoarele(si o doamna) profita de situatie si baga in ele ca tancurile .
Dar sa iti spun ceva : Suntem foarte offtopic si s-ar putea sa luam bataita :giggle:
-----------

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 07 Aug 2010, 22:57

Corect, corect, scuze, am deviat.
De la porci ni se trage:)

P.S. Ma tine.
P.P.S. Raman pe topic si incerc sa identific cu ajutorul vostru cat de mari sunt porcoveniile mele.

MaraC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde MaraC » 08 Aug 2010, 15:44

ca tot e vorba de varsta ...
poate ma ajutati si pe mine

ca tot scriu aici ... in familie a venit unou porculin de guineea

Corbu' ca e negru
si pe deasupra e patat pe corp cu inghetata de ciocolata ! :winking: ,daca nu a fost atent cand a mancat

el are 0,3 kg (asa zice cataru asa zic si eu)

iar Alvin are 0,6 kg

acu cinci minute i-am cantarit
da au mancat de dimineata niste fan si sase fire de patrunjel

deci imi zice cineva cam ce varsta au ?
:D Zorro & Kambo & Snowflake & Cinnamon
:D Bujor & Iris

Gone, but never forgotten: Alvin :heart: Quizi :heart: Corb :heart: Chocco :heart:

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 08 Aug 2010, 16:15

Deci la Alvin stii varsta exacta? La ce varsta are 600 grame?
Conform celor de mai sus Corbu' ar trebui sa aiba putin peste o luna cred...

Eu am decretat asa in ceea ce-i priveste pe ai mei:

Numitul RONTZY are 3 luni si un pic (spre asta par sa duca parerile - din care inca mai astept) deci stabilesc ca s-a nascut pe 01 mai 2010.

Elementul reactionar pe nume YOYO are un pic sub 2 luni, deci stabilesc ca data a nasterii 15 iunie 2010.

Ca sa-mi fie usor sa le retin ca-s baba senila.

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 08 Aug 2010, 16:36

MaraC scrie:si pe deasupra e patat pe corp cu inghetata de ciocolata ! :winking: ,daca nu a fost atent cand a mancat

Cred ca glumesti nu ? :sealed:
-----------

Înapoi la “Ingrijire, hranire”