Modalitate de stabilire a varstei si cresterea in lungime

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
adinamihai
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 25 Feb 2009, 23:41
Localitate: Bucuresti

Modalitate de stabilire a varstei si cresterea in lungime

Mesajde adinamihai » 26 Feb 2009, 00:58

Buna, sunt noua pe forum si ma bucur enorm sa gasesc oameni care iubesc atat de mult aceste mici comori. Am si eu un baietel, Remi, pe care l-am primit cadou acum 11 luni si citind mesajele si discutiile pe forum am inceput sa ma gandesc la faptul ca nu stiu nici macar cu aproximatie varsta lui. Cand l-am primit era deja adult si am inteles ca fusese folosit pentru monta. E inca destul de "salbatic" micutul dar foarte vioi si mancacios. Blanita si dintisorii arata bine si nu am avut probleme de sanatate pana acum. Totusi, exista o modalitate de a stabili macar cu aproximatie varsta? Mentionez ca intentionez sa ii iau un fratior si sper sa nu existe probleme (e putin teritorial si fiind adult imi e frica sa nu il bata pe cel mic). In plus, exista necesitati de hrana in functie de varsta?Astept sfaturile voastre.
Va pupam

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Re: varsta purcelus

Mesajde veronica » 26 Feb 2009, 08:30


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 26 Feb 2009, 12:20

Imagine printre noi.
Un baietel mic ar fi bine sa cumperi/adopti langa el, in acest fel ierarhia este data, cel mic va fi subordonat lui.
Daca nu sti ce varsta are, unghiile (grosimea), dintii, forma/proportiile corpului, si intr-o oarecare masura greutatea sunt cele care pot furniza anumite informatii.

Vorbeste-i des, si cand interactionezi cu el, de fiecare data sa ii dai o bucatica de ceva ce ii place, asa va asocia persoana ta cu stimuluri placute si instinctul de refugiere, frica (care face parte de instinctul lui de aparare) va fi mult diminuat.

Avatar utilizator
adinamihai
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 25 Feb 2009, 23:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde adinamihai » 26 Feb 2009, 12:36

Deja am vorbit cu cineva de un fratior dar este inca mic si mai asteptam pana termina cu mamica lui :smile: . In privinta varstei o sa il verific mai indeaproape :winking: dar pot sa spun ca de cand l-am primit nu a mai crescut decat max 2 luni. Dupa aspectul s-a mentinut la fel ca si greutatea (cu f mici variatii). In privinta unghiutelor inca avem probleme :( . Nu vrea deloc sa stea si sunt f mari. O sa mai incerc dar imi e frica sa nu il stresez prea tare. Pare asa de speriat si suparat... Am incercat cu mancarica, cu vorbit si "cocolosit" dar nimic. Nu vrea si pace.Ce sa-i mai fac? Ma gandeam si sa il duc la un veterinar, poate va stii el cum sa o faca mai repede si mai bine.

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 26 Feb 2009, 14:12

E ok si cu veterinarul, macar acum la inceput, ca sunt mari si el e speriat la tine. Va fi speriat si la vet, dar acolo macar doctorul are experientza si se va descurca mai bine.
Apoi poate incet ii castigi increderea si o sa poti sa i le tai tu. Folosesti o unghiera normala. Trebuie doar sa fii ferma cu el cand il tii. Cred ca in timp, se va mai linisti. Acum mergi la vet. Nu e bine sa ii creasca f mari, ca il deranjeaza si il doare. Si daca tai tu, poti sa ii tai mai mult si sa ii curga sangele.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 26 Feb 2009, 14:20

mai multe despre gherute si figuri porcesti
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=65

Avatar utilizator
fifi&lala
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 14 Sep 2009, 17:09
Localitate: Baia Mare

porcusor adult?!

Mesajde fifi&lala » 18 Ian 2010, 20:27

Pana la ce varsta cresc porcusorii de guineea?? :?: si la ce greutate ajunge??? e in functie de rasa?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Ian 2010, 22:03

In primele luni creste in ritm rapid si ia mai mult in greutate, apoi treptat rata de crestere devine mai lenta, dupa implinirea varstei de 6-7 luni ia tot mai putin in greutate, dar inca mai creste, se dezvolta. La varsta de 10-12 luni poate fi considerat matur, sfarsitul perioadei de crestere fiind varsta de 15 sau chiar 18 luni (intre un an si un an jumatate, desi aproape insesizabil, corpul "se aseaza", devine mai "greu", se schimba usor in proportie).

Aici poti vedea un grafic, numerele in partea de jos sunt saptamanile,
iata greutatea corporala , si la , de la nastere, respectiv de la 1 saptamana, pana la varsta de 53 saptamani (1 an).

Despre greutate am scris aici
http://www.gemon.ro/faq2.htm#greutate

Cresterea staturala la http://gemon.ro/forum/viewtopic.php?p=69209#p69209

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde khaos » 07 Mai 2010, 15:27

Stiu ca sunt multe persoane pe forum care au experienta cu porcusori mici, puiuti, asa ca poate ma ajutati putin :D

Cand l-am luat pe Pixel era cam atat de mic:
si nu cred ca avea mai mult de 200g.

Vreo idee cam ce varsta ar fi avut? Cei de la petshop mi-au zis 2 luni, insa tind sa cred ca avea mai putin. :?: O luna poate :confused:

Oricum, a crescut mult, in numai o saptamana de cand il luasem deja nu mai incapea bine in palma! :cavydance:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 07 Mai 2010, 15:44

uite, intra aici ca sa vezi cam cat au puii la nastere
http://crescatoriainka.ro/for-sale.html
dupa 4 saptamani ar trebui sa aiba cam 300 grame
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde khaos » 07 Mai 2010, 16:21


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 07 Mai 2010, 16:26

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 07 Mai 2010, 17:54

O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde khaos » 07 Mai 2010, 18:05


Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Varsta porcusorului

Mesajde Lili » 07 Aug 2010, 09:57



Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori