Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 12 Apr 2017, 09:11

Multumesc<) chiar sunt foarte frumosi! Una seamana cu taticul iar una cu mamica: )

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 13 Apr 2017, 11:18

Purcelusa mea ,Șușu, cand aude muzica incepe sa cante

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 18 Apr 2017, 14:43

Si cred ca nu am pus unde trb intrebarea aceasta dar in fine, nu sunt asa obisnuita cu acest site, va rog sa nu va suparati dar, cum pot face ca sa nu mai miroasa asa cusca porcusorilor? Eu folosesc rumegus procurat de mine,ar trb sa folosesc rumegus special cu arome pentru a mirosi mai frumos? Si prin ce alte moduri pot face asa incat sa nu mai miroasa? Si pot spala porcusorii micuti, ei au deja 1 luna? Si vreau sa le cumpar ceva mancare de pe site-ul animax.ro ce mi-ati recomanda?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde ramona_inka » 19 Apr 2017, 10:47

Pune o poza cu cusca, sa vedem cum arata si sa iti putem spune ce poti face sa imbunatatesti conditile lor.

Sa nu folosesti talas cu arome, este periculos, poate sa ii deranjeze pe ei (si pe tine) la respirat, poate declansa alergii... Daca spatiul este destul de mare pt nr de porcusori din cusca iar talasul pus in strat generos (4-5 cm si apoi nivelat si presat bine cu palmele) nu ar trebui sa fie miros si se poate schimba talasul la o saptamana.

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde MJProtector » 20 Apr 2017, 00:22

Se mai pot folosi si pet paduri (paturici absorbante pentru catelusi) si peste aceste absorbante pusa o paturica fleece (din polyerster, nu din acelea plusate, se gasesc la 8 lei paturica in Auchan) insa inainte de a o folosi trebuie pregatita, adica spalata de 3 ori si tot de atatea ori uscata, sau cat este nevoie pentru a aborbi urina iar porcusorii sa stea uscati. Paturica nu trebuie spalata cu balsam deoarece va impiedica ca aceasta sa mai absoarba si porcusorii vor sta uzi tot timpul.
Paturica este la alegere, ei pot sta si decat cu absorbantele insa paturica le ofera un comfort mai aparte deoarece este pufoasa.

La minutul 4:30 se poate observa cum sunt asezate absorbantele sub paturica.


Aici se poate observa care paturica este gata de folosire si care nu (la minutul 3:40). Paturicile noastre nu sunt la fel de groase ca cele din clip deoarece acelea au in interior un absorbant numit uhaul (pe care il recomand cu caldura pentru toti porcusorii), insa si ce gasim la noi sunt bune :)



Hrana perfecta pentru ei o gasesti aici http://crescatoriainka.blogspot.ro/2016 ... ii-de.html in josul paginii. Insa eu iti recomand sa iei de la maxi-pet deoarece preturile sunt mult mai mici.

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 20 Apr 2017, 20:13

O sa trimit poze site-ului gemon pe mail! Eu nu stiu cum sa pun:))

Si eu tin momentan 2 porcusori de 4 saptamani dar in curand va ramane decat unul, deoarece pe unul il dau unei prietene cam cand fac 6 saptamani!
Stiu cusca e cam mica dar imi puteti trimite poze cu modele mai simple de custi? Deoarece vreau sa le construiesc una mai mare.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Gemon » 20 Apr 2017, 20:46

Fişiere ataşate
cusca_.jpg
cusca-.jpg
cusca.jpg

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde MJProtector » 21 Apr 2017, 01:20

Dacă ai pe cineva care sa iti construiască o cușcă poti gasi aici niste idei viewtopic.php?f=11&t=2267 răsfoiește toate paginile. Sau cauta pe google.
Cat despre despărțirea puiutilor, eu sincer nu i-as despărți.

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 21 Apr 2017, 10:24

Da, nici eu, dar parintii nu ma mai lasa sa mai pastrez deoarece am 4..... dar eu banuiesc ca una este fetita iar altul este baiat deoarece, Șușu fuge de celalalt care fuge dupa ea:)), dar nu stiu prea bine sa vad asta, la porcusorii maturi pot vedea dar la cei mici nu pot stii....
Am citit insa pe site-ul gemon cum sa-i deosebesti, dar la pui e mai greu.... daca comportamentul acesta este specific unui mascul va rog sa imi ziceti, risc ca porcuta mea Șușu sa ramana gestanta la o varsta atat de frageda;(

Eu insa cred ca este baiat, deoarece mai am doi baieti si fac la fel
Si ce parere aveti de cusca porcusorilor mei?

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 21 Apr 2017, 17:39

Dar, scuzati dar pot face vre-o extensie la cusca pe mea, uitati-va la imaginile de mai sus si ziceti-mi daca as putea face o extensie si cum as putea face asta? Eu n stiu daca nu imi ziceti si cum :)))

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde MJProtector » 22 Apr 2017, 19:54

Cam greu de facut o extensie din cusca. Dar mai poti cumpara una, sau eventual un tarc (din acela din gard) si sa pui o rampa intre usi pentru a putea trece dintr-un loc intr-altul. Dar daca gasesti un tamplar iti poate face o cusca mai mare si frumoasa decat sa dai bani pe alta cusca si rampe, nu stii nici daca vor trece dintr-o parte in alta... Asa un tamplar iti ia pentru o cusca mare cat dai pe una mica in petshop. Si daca ai reusi sa contruiesti o cusca fa-le una mare de minim 150cm pe 70cm la numarul de porcuti pe care ii ai.

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 23 Apr 2017, 12:38

Da,am vazut cateva custi la petshop cu 115 lei dar erau mai micute ceva de gen 100-50 cm, nu era foarte mare, dar acum am incercat ideea voastra de a nu mai pune rumegus in cusca si am pus niste paturi absorbante si chiar si-au facut efectul, cusca porcusorilor nu mai miroase urat! Multumesc mult!!
Si mai am o intrebare este norma ca dupa nastere femelele ( mamele) sa fie mai sperioase? Inainte sa nasca era cat de cat mai sociabila, dar dupa nastere se sperie mai usor....;( Acum eu am iar o fetita si vreau sa o domesticesc incat sa vina la mine... Dati-mi cateva idei,ca sa o pot domestici...
Hai va lavas vas m-am lungit cu mesajul destul de mult paaaaa!!!

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde MJProtector » 24 Apr 2017, 17:54

Ma bucur ca iti sunt de folos absorbantele. Atentie insa, trebuiesc schimbate zilnic sau macar la 2 zile. Insa daca ai atatia porcuti schimba-le zilnic deoarece se umple si vor ajunge sa stea in umezeala. Eventual taie-le si pune in zonele unde urineaza mai mult, peste alta paturica absorbanta. Asa iti va fi mai usor sa salvezi din paturici, caci zilnic ai schimba doar bucata taiata si cea intreaga sa o schimbi mai rar.
Cat despre fetita care vrei sa o domesticesti, ea se va invata dupa celelalte sa vina la tine. Daca nu, ia-o in brate zilnic si da-i sa manance ceva ce ii place cel mai mult. Dar nu o stresa cu prea multe mangaieri. La inceput este bine sa o lasi linistita decat cu papica ei, fara sa o mangai. Asa ea va asocia luatul in brate cu ceva bun de papat.
Bafta!

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 25 Apr 2017, 10:46

Mersi! Multumesc ca m-ati ajutat, daca nu intram pe acest site nu invatam atatea lucruri :* :)

Ajutor!! :(( Cred ca porcusorul meu are paraziti externi:((( Pare ca are niste frimituri albe in zona dorsala si nu stiu ce sunt!!!!????? Decat cei 2 baieti au, dar cred ca va lua si purcica:(( Puii stau separat ... Va rog sa ma ajutati;((( si paraziti se pot pune si pe oameni;(???

Am citit pe un site ca paduchii porcusorului se pot lua si pe oameni;((( si de atunci nu am mai pus mana pe ei.... va rog sa imi ziceti, daca sa imi fac atatea griji ca se pot lua pe oameni dau nu?? O sa le dau cu picaturi de pureci..... cred ca cele albe din partea dorsala erau ouale;((( am observat si pe purcelusii mici....:((( eu am primit porcusorii baietei de craciun, nu stiu de unde i-a luat si s-au molipsit toti;((( va rog ajutati-ma

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 25 Apr 2017, 11:45

Le-am dat cu antipoux, este bine? Si sa le dau o data pe saptamana?

Va rogg raspundeti-mi ca nu am mai pus mana pe el de ieri si imi e frica de moarta ca iau si eu paduchii de la ei ;(((( i-am scos din camera mea, nu stiti cat de frica imi e, va rog raspundeti-mi ca nu mai pot.....


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori