Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 05 Mai 2017, 13:52

:loving: Gata :love: am gasit sampon, am spalat-o pe Șușu si nu mai are :up: samponul este antipoux, acum este fericita in camera mea, nu spalat-o si pe fata cu acel sampon, imi era frica ca daca inghite din ala pateste ceva, cu aceasta ocazie am cumparat si o adapatoare :heart: :idea: :heart:

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 05 Mai 2017, 16:57

Ehh... mai are care una dar......asta e, tot sta in camera mea:) O sa ii dau o data pe saptana timp de 4 saptamani, adica o sa o spal cu antipoux

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 08 Mai 2017, 19:08

O intrebare care e importanta:
Exista paraziti numai pentru rasa abisiniana?

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde MJProtector » 09 Mai 2017, 08:12

Nu, nu exista paraziti decat pentru o anumita rasa.
Ce s-a intamplat, nu ai scapat de paraziti?

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 14 Mai 2017, 12:57

Hmm...... nu stiu ce sa zic...... sper :) dar totusi ce sunt daca tot nu scap de ei?:(
Ea are face 2 luni pe 24 luna aceasta si inca nu a naparlit, poate fii si din cauza aceasta?

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Miki_C » 15 Mai 2017, 12:24

Cum sa naparlesca???
Porcusorii de guineea nu naparlesc.
Ziceai ca are niste punctulete pe blanita, parerea mea este ca ar putea fi acarieni. Pe purcica mea am tratat-o cu stronghold spot on ptr pisici, acela cu capacel roz. O singura aplicare si scapa.
Intr-un post mai vechi, gemon mi-a scris urmatoarele: "Acarienii Chirodiscoides caviae se pot combate cu Selamectina sau cu Ivermectina spot on, poti aplica si la puiul de 6 saptamani daca respecti doza ce se calculeaza in functie de greutate, si anume:

Selamectina (Revolution, Stronghold) - topical 10 mg Selamectina la un porcusor cu o greutate de 1000 grame (1 kg), 4 mg Selamectina la un porcusor cu greutate corporala de 400 grame s.a.m.d."
1 pipeta cu capac roz (<2,5kg) pt pisici are 15 mg salamectina/0,25 ml
http://www.veterinara.ro/Stronghold

Eu o sa le iau pe porcutele mele la tara cand se imbunatateste vremea si o sa le spun stronghold preventiv ptr a le proteja de purici, capuse si tantari.
Le cantaresc si in functie de greutate le masor cu o seringa de insulina cantitatea de solutie necesara ptr fiecare.

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 16 Mai 2017, 14:07

Pai porcusoruilor mei le cade parul;( nu este bun "Antipoux"? Eu le-am dat, nimic ;( am citit ca trebuie sa le dau timp de 4 saptamani eu o sa le dau ;( sa speram ca o sa treaca, orice ca sa mi se faca purceii bine :smile: eu nu am idee cum sa pun poze de pe telefon :thinking: imi puteti zice daca se poate dupa telefon? Va rog sa imi ziceti dacq "Antipoux" ajuta, eu asa am citit

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Miki_C » 16 Mai 2017, 23:34

Daca nu are paraziti, ptr a impiedica caderea parului poti sa le dai vitamina c si beres drops. In aceasta perioada vitamina c o poate lua din iarba verde.
Dar de ce ii cade parul, care e motivul? Poate fi si din cauza stresului...
Daca nu pierde mult par nu treb sa te alarmezi, e oarecum normal sa le cada cateva fire. Si oamenilor le cade.
Si la purcicutele mele le mai cade par din cand in cand dar nu mult.

Am citit ca in prospect ca antipoux este impotriva puricilor. Si nu am auzit pe nimeni sa foloseasca asta la porcusori. Ai grija sa nu se intoxice de la ea.

Șușu
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 01 Apr 2017, 10:15
Localitate: Corabia / Judetul Olt

Re: Vaccinarea si deparazitarea porcusorului

Mesajde Șușu » 17 Mai 2017, 20:43

:sweating: Am avut, nu va imaginati cat de alarmata sunt adica lu Șușu nu prea ii cade parul ... cateodata putin foarte putin si ea e mai obijnuita cu mine, adica e putin speriata, micki nu am vazut, la fel ca la Șușu.... Picky si Dixie alta treaba, omg picky s-a mai obijnuit ca il am de mai de mult timp, ii cade totusi ceva par, ceva cam mult;( Dixie omg nu o pot tine in brate .... Asa il are de cand am primit-o, Si totusi cei de pe forum mi-au recomandat antipoux :/ sa il spal de 4 ori hmm....Credeti ca nu sunt de fapt paraziti?


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori