Cum sa fac sa-l / sa-i ingras?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 11 Sep 2010, 20:11


iuldia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 11 Ian 2013, 14:26
Localitate: Bucuresti

Ii simt sira spinarii si oasele bazinului

Mesajde iuldia » 11 Ian 2013, 15:33

Stiu ca este al doilea topic deja, dar nu sunt prea experimentata...

In primul rand, am inteles ca nu e bine sa pun la porcusor talas/rumegus cu arome. Totusi, eu folosesc unul cu aroma de lamaie si porcusorul pare sa se inteleaga bine cu acesta. Sa il las asa sau sa il schimb?
Si al doilea: Cand am primit porcusorul, avea un an si 6 luni (practic, tot atat are si acum ca il am de vreo 2 saptamani). Acum vreo saptamana am luat cantar electronic si l-am pus pe el si pur si simplu am ramas socata: 633g (era si seara). Daca imi spuneti cum, o sa pun si poze cu porcusorul (i-am pus numele Scrofi, nu ca as fi rautacioasa, ci pentru ca la acesta pare sa raspunda :"> )
Ce ma sfatuiti sa fac privitor la ambele dileme?

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa fac sa-l / sa-i ingras?

Mesajde khaos » 11 Ian 2013, 15:52

Talajul cu arome nu este bun. Iti pare ca porcusorul este ok, insa pe termen lung ii poate dauna. Ei au mirosul extrem de sensibil si ii deranjeaza. Deci cel mai bine ar fi sa optezi in continuare pentru talaj simplu, fara vreun fel de aroma.

Cat despre greutate - este foarte mica pentur 1 an jumatate. Insa daca e luat din petshop, probabil nu a fost hranit cum trebuie.
Este important sa te ocupi de dieta lui asa cum trebuie, de aici inainte, ca sa poata pune pe el. Stabileste-i niste mese fixe, de 2 sau 3 ori pe zi, cand ii dai mancarea verde (o leguma sau un fruct sau ceva verdeata), insa sa fie un singur tip, nu mai multe, si sa nu ii mai dai si intre mese, ca altfel il inveti cersetor. ;) In caz ca nu mananca ce i-ai dat, mancarea i-o iei dupa juma de ora/o ora si ii mai dai din nou abia la masa urmatoare.
Fan si apa trebuie sa aiba in permanenta!
Mancarica speciala (bobitele) trebuie oferite numai dimineata, cam o lingura per fiecare purcel (in caz ca ii vei mai lua un prieten). Si apropos de asta, porcusorii sunt animale sociabile, prefera sa traiasca in compania altor porcusori, dar MUSAI de acelasi sex.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Cum sa fac sa-l / sa-i ingras?

Mesajde silkeyes » 15 Aug 2013, 11:19

Buna,

Am postat aici ca sa intreb ceva despre rapid care. Am cumparat si eu pentru tixi si zice ca se amesteca o parte rapid care cu trei parti apa calduta, fiarta si se amesteca pana se ajunge la consistenta dorita. Apoi iti da indicatii de folosire pentru cantitatea de hranire sugerata- 3 lingurite (27gms) per kg, greutatea corporala pe zi. Si zice sa imparti cantitatea in 4 sau 6 etape de hranire mai mici. Si sa se administreze cu o seringa de 35 cc.

Ati putea sa-mi spuneti exact cum ar trebui administrat. M-au debusolat indicatiile si nu stiu cum ar trebui sa procedez exact.

Multumesc frumos :love:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Cum sa fac sa-l / sa-i ingras?

Mesajde FlorinG » 15 Aug 2013, 18:10

Daca ai un pliculet mic si il dai asa cum scrie in indicatii s-ar termina in 2 zile si oricum nu cred ca l-ar accepta porcusorul pe tot.
Daca ii dai cu apa plata nu cred ca e nevoie sa o fierbi inainte, eu dau cu ceai caldut.

In functie de cat de grava e situatia:
-daca nu mananca deloc eu dau din doua in doua ore cat accepta (nu pun mai mult de jumatate de lingurita de rapid care pentru ca sigur nu primeste tot) de fiecare data - in mod normal spre sfarsit se satura.
-daca mananca si ii dau mai mult de intretinere dau de doua ori pe zi, la fel - jumatate de lingurita.
Din incercari mi-am dat seama ca la o administrare nu primeste nici una din poarcele mele mai mult de jumatate de lingurita de Rapid Care.

Consistenta o fac astfel incat sa pot sa o trag in seringa si dupa ce ii dau de cateva ori si se ingroasa (pentru ca tragi mai repede lichidul) mai pun cate putin ceai.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Cum sa fac sa-l / sa-i ingras?

Mesajde silkeyes » 15 Aug 2013, 18:38

Jumatate de lingurita amestecata cu apa plata, am inteles. Tot pentru intretinere vreau si eu sa ii dau. Are probleme digestive de cand era mica si indiferent de radacinoase, fan, mancare speciala tot i se strica tranzitul asa ca o cura nu ii strica. Nu ii voi da cu seringa pentru ca am invatat-o cu lingurita sa isi ia bioticele, asa ca e mai usor pentru amandoua :D Multumesc frumos :D :idea:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Cum sa fac sa-l / sa-i ingras?

Mesajde FlorinG » 15 Aug 2013, 18:54

Daca primeste mai mult, da-i cat primeste. Pe plic scrie ca daca dam de intretinere sa dam in cure de 4 zile pe luna.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa fac sa-l / sa-i ingras?

Mesajde ramona_inka » 17 Aug 2013, 10:27

Daca porcusorul mananca singur eu prefer sa amestec Rapid Care cu putina tarata de grau* (eventual pelete macinate) si fac o pasta mai consistenta. Aceasta o modelez bulgar sau piramida si o pun pe un capac de borcan. Porcusorul este mai mult decat fericit sa muste singur din bunatate. In felul acesta si stresul este mult diminuat lasandu-l pe el sa pape in ritmul lui.

*tarata de grau este bogata in complex B, aminoacizi, minerale... ajuta foarte mult la recastigarea greutatii

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Cum sa fac sa-l / sa-i ingras?

Mesajde silkeyes » 17 Aug 2013, 19:34

Tarata cu rapid care amestecata tot cu apa plata? A mea iubeste tarata amestecata cu mar pisat ... oare nu merge sa ii dau si asa?
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa fac sa-l / sa-i ingras?

Mesajde ramona_inka » 17 Aug 2013, 23:57

Se face cu apa fiarta. Uite si aici cum scrie: http://www.gemon.ro/hranire4.htm#slabi
Bineinteles poti da si cu mar, morcov, sfecla (foarte bun antianemic)...

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Cum sa fac sa-l / sa-i ingras?

Mesajde silkeyes » 18 Aug 2013, 17:16

Multumesc pentrru raspuns. Chiar nu stiam ca trebuie oparita taratea. :D :love: Acum stiu :D
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori