Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 09 Iun 2008, 23:00
Localitate: Köln
Contact:

Mesajde timisoreanca » 19 Ian 2009, 12:59

:lol: ghemotoacele mele nu papa batoane( crochete).
doar prima data cand le-au vazut, au ros ceva de pe ele, si la revedere, asta a fost! nu au mai pus boticu pe ele :sealed:

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 19 Ian 2009, 19:52

eee...Sa-ti spun un secret , fata :P eu i-am lasat nemancati 2 zile...doar cu apa..e bine ! chiar da rezultate.. :) :lol: glumeam ! :) pai , eu i-a hranit in continuare , dar i-am mai pus si pe jos , sa-si mai miste fundurile alea mari ale lor :lol: dar , tot e mai bine sa fie grasi :D mie asa imi place de Chaby :) dar acum a cam slabit :(
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
Elena
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 02 Ian 2009, 19:19
Localitate: Rosiorii de Vede

Mesajde Elena » 11 Feb 2009, 22:36

pai...si ai mei au burticile rotunde dar doar cand mananca :)
deci putin din fiecare si mai rar ..:)
elly_yo_4u id de mess

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mananca prea mult

Mesajde ZuzuBelleMel » 01 Apr 2009, 18:35

Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 01 Apr 2009, 19:59

:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 01 Apr 2009, 20:09


Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 02 Apr 2009, 14:01

Eu ma cert cu ai mei ca nu cer de mancare. Sunt tot timpul pe "mute"

Acum sa revenim la treburi serioase. ZuzuBellMel stapaneste-te sa mai cedezi la chitaiturile lui Bellutza. Ea iti cere non sop pentru ca avazut ca ii merge treaba. Ideea este daca ea este o porcusoara matura ( nu mai este pui) Nu trebuie sa ii dai mai des mancare vegetala de doua ori pe zi. Asa ca tine-te tare, si da-le dimineatza o masa si seara o masa. ATAT! Gandeste-te in primul rand la sanatatea ei. Obezitatea implica foarte multe riscuri si poate duce la deces. Deci i-o faci cu manutza ta! Gandeste-te la acest lucru atunci cand iti cere de mancare. Ea nu o sa zica sa nu ii mai dai. In timp, daca va vedea ca nu mai primeste la cerere, o sa se conformeze.
Daca incepe sa ia proportii, pune-o la dieta. ADICA: Legume doar dimineatza si seara; fan tot timpul in cusca, mancare speciala o data pe zi ( dimineata ) si apa prospata tot timpul. De asemenea, scoatele afara din cusca si fa-le un spatiu protejat unde sa se poata misca in voie. E important sa faca si putina miscare. Le mentine sanatoase.
In concluzie, gandeste-te atunci cand ii dai mancare mai multa decat ar trebui, timpul bate in defavoarea porcutei tale. Orice "masa" in plus poate costa zile din viata ei. Este foarte dur ce am scris, dar sper ca asa sa nu te mai lasi induplecata de chitaiturile ei fermecatoare si sa stai ferma pe pozitie! Pupici pe burtica ei grasuna!

Daca este apatica, si nu mai pare interesata de nimic, poate fi bolnavioara. Ma gandesc sa nu fie balonata. Sa fii atenta la bobitele care le face. Daca este balonata, atunci e bine sa ii dai carbune medicinal ( un sfert pisat cu suc de morcov, dat cu seringa) Pentru mai multe detalii despre balonare citeste aici: viewtopic.php?f=6&t=674&start=0
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 06 Apr 2009, 21:48

Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 09 Noi 2009, 00:29

da cred ca si eu ar trebui sa ii fac meniu .......pe zile .......sunt asa de dezorganizata :suicide:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 09 Noi 2009, 19:21

Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 15 Noi 2009, 16:40

ei bine tixi is fat ....la cele 11 luni pun pariu ca are 1kg pentru ca la 10 luni cand am cantarit-o avea 912 grame ...desi sincera sa fiu nu arata a fi obeza, sare , alearga se zbantuie intr-un cuvant face miscare ..nu simt nevoia sa o tina la cura de slabit :hearts:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 15 Noi 2009, 17:31

:lol: are aproape un an...las-o sa se implineasca cat pofteste :lol:
Dar sa nu exagerezi, sa o mai dai pe jos..
:X:X Tessy and Chaby :X:X

andreiiustin
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 01 Iul 2012, 18:26
Localitate: Bucuresti

Porcusorul meu e prea gras?!

Mesajde andreiiustin » 09 Oct 2013, 16:52

Buna ziua! Porcusorul meu implineste in martie doi ani. Mananca tot timpul, daca nu ii dau tipa si se tine dupa mine. Daca mananca copilul ceva si el este prin pat efectiv sare pe copil sa ii ia mancarea. Aici este Ghita, porcusorul https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/ ... 1341_n.jpg Am vazut si eu porcusori la zoo si al meu seamana cu cei insarcinati de acolo...

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul meu e prea gras?!

Mesajde khaos » 09 Oct 2013, 18:43

In mod normal, porcusorul trebuie cantarit, nu ai cum sa-ti dai seama doar uitandu-te la el. La varsta lui probabil ar trebui sa aiba in jur de 1 kg (+/-).
Nu e ok sa ii dai sa manance toata ziua buna ziua. L-ai invatat cersetor si de asta cere tot timpul. Ar trebui sa aiba 3 mese de legume/fructe/verdeturi pe zi, fan si apa tot timpul, mancarica speciala aproximativ o lingura dimineata.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

andreiiustin
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 01 Iul 2012, 18:26
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul meu e prea gras?!

Mesajde andreiiustin » 10 Oct 2013, 12:42

E adevarat ca asa l-am cam invatat... Mananca fan, are in permanenta, mese cu mancare speciala de patru ori pe zi...legume si fructe ii dau cum termina ce avea. Dar cum vede ca mancam, cunoaste sunetele...stie ce sunet scoate usa frigiderului..incepe si tipa. daca desface copilul o punga de pufuleti sau un corn imediat se catara si incepe sa tipe :)


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori