Gherute

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Cat de des taiati gherutele porcusorilor?

Odata la 2 saptamani
10
25%
Odata la 4 saptamani
20
50%
Odata la 6 saptamani
4
10%
Odata la 8 saptamani
6
15%
 
Voturi totale: 40

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 24 Feb 2009, 21:04


Avatar utilizator
Florinike
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 11 Dec 2008, 11:41
Localitate: bucuresti

Mesajde Florinike » 25 Feb 2009, 02:27

Am observat ca daca ii pun mana pe fata indiferent de ce ii faci, nu prea reactioneaza pentru ca nu vede. Totusi, nu prea cred ca te musca daca ii dai ce ii place cel mai mult. Ai mei la patrunjel sunt hipnotizati complet, uita de absolut tot.

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 25 Feb 2009, 10:26

la mine nu sunt probleme
FyFy se cam zbate dar vb fumos
cu ea..si sta..o mangai
nu m`au muscat niciodata
chiar daca vor sa le las atunci ma ling

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 25 Feb 2009, 11:13


Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

am nevoie de ajutor

Mesajde teodorasuteu » 26 Feb 2009, 17:25

Buna tuturor.

Vreau sa va intreb daca vreun membru de pe forum cunoaste vreun medic veterinar din sectorul 2 care sa se deplaseze la domiciliu. Nu reusesc sub nicio forma sa-i mai tai gherutzele porcutei mele si ma ingrijoreaza, mai nou tipa si musca foarte rau si cand aproprii unghera isi strange unghiile numai ca sa nu i le tai.
Avand in vedere ca este destul de frig afara, ma gandeam ca poate m-ati putea ajuta cu un medic priceput la asta care sa ma poata ajuta. Imi este frica sa o scot afara chiar si pana la masina.
Nu stiu ce se intampla cu ea, inainte era mult mai cuminte, acum are personalitate si nu ma mai inteleg cu ea :).

Va multumesc mult.

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 02 Mar 2009, 23:15

teodora, daca nu gasesti un doctor care sa vina la tine, poti sa te deplasezi tu cu porcuta la doctor. pui porcuta intr-o cutie in care ai pus un prosopel in prealabil. daca te duci cu masina ta personala e ok.

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

multumesc

Mesajde teodorasuteu » 03 Mar 2009, 12:36

Iti multumesc mult pentru sfat, micutza mea are si cusca de transport insa m-am temut sa o scot pe frig din casa. Imi este teama sa nu raceasca. In cele din urma am reusit sa-i tai gherutzele in baie, i-am schimbat mediul, am dat drumul la apa, iar ea a ramas cateva secunde impietrita si eu am profitat de moment, si am reusit sa i le tai :lol: . Insa va trebui sa gasesc o solutie mai buna, pentru ca ea se obisnuieste foarte repede cu orice mediu si data viitoare o sa-mi arate inca o data ca are personalitate.
Oricum iti multumesc foarte mult pentru sfat.

Va pup, Teodora

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 03 Mar 2009, 13:50

si eu am probleme cu ai mei...de cand a venit Spy, Ozzie nu ma mai lasa nici sa il pieptan, desi statea linistit pana acum...Saptamana asta o sa duc razboiul cu unghiile :suicide: Insa solutia cu apa la baie imi suna a speriat porcusorul, nu a-l tine intr-un mediu calm si linistit...Adica si Spy al meu sta nemiscat cand il iau in brate, dar incremenitul asta nu il vad ca pe o placere pentru el...Nici macar nu ma miroase...Metoda cu apa imi suna mai mult a teroriza animalutul, nu cum am citit pe forum ca ar trebui procedat...

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesajde teodorasuteu » 03 Mar 2009, 14:48

Draga mea,

eram intr-o situatie in care imi era mila de ea, ii crescusera unghiutzele destul de mult si ma ingrijorasem.
Eu nu am facut asta in niciun caz in scopul de a speria porcutzul, insa stiu ca e foarte curioasa si am profitat de acest aspect. Sub nicio forma nu incremenise de spaima, ci mai mult de curiozitate.
Asta a fost metoda pe care am folosit-o intr-o situatie de criza. Insa, iti spun, o iubesc pe aia mica mai mult ca pe orice si nu i-as face rau nicio secunda. Cand am vazut-o cum topaia de fericire dupa ce i-am taiat gretutzele, am realizat ca de fapt i-am facut cel mai mare bine.
Cu siguranta, nu vreau sa recomand acest lucru ca metoda de tait gherutzele, eu nu am facut altceva decat sa va marturisesc cum am reusit sa o pacalesc.
Mi-as dori sa ridice ea labutza si sa-i tai unghiutzele, insa cred ca mai am mult de lucrat la acest aspect.
Va pupam pe toti.
Teodora si evident Pupa-o-as. :lol:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 03 Mar 2009, 15:10

teodora, sa vezi ale mele ce se contorsioneaza cand e vorba de gherute!
ajung in niste pozitii imposibile
trebuie sa fiu f rapida si atenta
deh, ce sa faci, porci ne-au trebuit!
as vrea sa iti raspund la intrebarea ta despre "toane porcesti"
porcuta ta e singura si incearca sa se impuna in fata ta
la ei chestia cu "sefu` conduce" e f serioasa.
daca ar fi avut o prietena, nu te-ar fi muscat pe tine.
din pacate am inteles ca nu mai poti lua o porcuta, asa ca doteaza-te cu leucoplast si multa atentie

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 03 Mar 2009, 16:12

teodora, foarte bine ca ai reusit sa rezolvi problema! intelesesem gresit mesajul tau, in care spuneai ca vrei sa ii gasesti si alte medii asemanatoare cand o sa se obisnuiasca cu baia... mult succes data viitoare si sanatate porcutei tale :smile:

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesajde teodorasuteu » 04 Mar 2009, 12:27

Multumesc pentru intelegere. Cat referitor la bandaje sunt dotata, fie-mea are multe toane, mai nou s-a suparat pe iubitul meu, si nu vrea sa-l mai vada, il musca, nu vrea sa-l mai pupe - cu toate ca el ii da sa manance si chiar ii face curatenie. :hearts:

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 09 Iun 2008, 23:00
Localitate: Köln
Contact:

Mesajde timisoreanca » 04 Mar 2009, 12:33

:suicide: ptr mine e groaaaznic cand vine vremea sa le fac " pedichiura" fetitelor mele!!! ma apuca transpiratiile, caci nici una din fete nu sta cuminte! inca nu s-a intamplat sa le tai mai mult decat trebuie din unghii, dar si cand vine momentu, am vata clauden ce opreste sangerarea! 100g vata, m-a costat 12 lei.

Avatar utilizator
mm05rbz
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 49
Membru din: 08 Oct 2008, 12:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde mm05rbz » 13 Mar 2009, 15:22


Avatar utilizator
*YnnA*
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 209
Membru din: 15 Feb 2009, 19:27
Localitate: Timisoara

Mesajde *YnnA* » 13 Mar 2009, 18:46

Imagine


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori