Gherute

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Cat de des taiati gherutele porcusorilor?

Odata la 2 saptamani
10
25%
Odata la 4 saptamani
20
50%
Odata la 6 saptamani
4
10%
Odata la 8 saptamani
6
15%
 
Voturi totale: 40

Avatar utilizator
Natasha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 17 Sep 2010, 17:27
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Gherute

Mesajde Natasha » 09 Feb 2012, 22:09

Am citit rubrica asta de zeci de ori, m-am uitat si la toate clipurile si indicatiile dar inca transpir de cate ori trebuie sa-i tai unghiutele la porcusorul meu. In spate e mai simplu, il pacalesc si le tai putin cate putin dar in fata are toate gherutele negre si este un calvar sa le tai. De cateva luni bune nu ma mai lasa sa ma ating de ele si au inceput sa se incovoaie si sa arate oribil. Mi-e frica sa nu pateasca ceva cu picioarele.
Ma poate ajuta cineva cu o recomandare de veterinar in Timisoara care sa ma ajute cu taiatul? Nu sunt sigura ca toti veterinarii stiu sa taie gherute la porcusori (mai ales ca la Yanny e un caz de corectare severa a formei).
We can judge the heart of a man by his treatment of animals (Immanuel Kant)

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Gherute

Mesajde zuzupuff » 17 Apr 2012, 23:47

Buna!
Ma poate,va rog, ajuta si pe mine cineva ? :D
Am o fetita si unghiutele ei au fost cam maricele cam de cand avea 4 saptamani. Ok. Am spus ca incep operatiunea cu taiatul unghiutelor. Ok. Am trecut si peste treaba cu scancitul.(incerc sa o ignor) Cand actionez, imi iau manusile de iarna si incep.(masuri de precautie) Ok accept ca poate si sa muste si sa manance si sa tipe IN ACELASI TIMP (ciudat!) !. :lol: .

Dar cum fac sa-i treaca supararea ? Inainte sa-i tai unghiutele prima data, era altfel. Acum e atat de precauta cu orice loc in care o ating, daca nu trec mana prin fata ei inainte s-o mangai ma ameninta cu dintisorii ( speriata ,cred eu, ca cine stie ce-i fac.) Si chiar si asa. O tineam pe piept zilele astea si mi-am permis DOAR SA O ATING pe labuta din fata si m-am ales cu-o sperietura :worried:
Am mai spus pe forum ca este o dulceata si intr-adevar este! Dar vreau s-o mieresc putin mai mult.. Cum procedez??

Multumesc!
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Gherute

Mesajde irena » 18 Apr 2012, 12:10

In general e bine sa fie 2 persoane prezente la operatiune. Eu la inceput nu puteam sa ii momesc ca sa stea cuminti.
Deci la inceput prietenul meu ii tinea, si cu o mana le acoperea ochii. Fiind "intuneric", stateau cuminti. Erau probabil
usor socati de schimbare. Dupa ce taiam ghierutele la o labuta, le dadeam niste patrunjel. Treptat am renuntat la mana
pe ochi, prietenul meu ii tinea si le dadea patrunjel si eu taiam ghierutele. Ca mai apoi sa ma descurc singura: ii pun pe
un prosop pe pat, niste patrunjel/ marar/ iarba in fata, si in timp ce baloteaza, eu "decopitez" :) procedura dureaza foarte
putin. Nu cred ca exista porcut pentru care taierea ghierutelor e o bucurie. Secretul e sa asocieze procedura cu ceva bun si
cu timpul vor sta cuminti.

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Gherute

Mesajde zuzupuff » 18 Apr 2012, 14:33

Multumesc pentru raspuns :D Ne descurcam cu taiatul unghiutelor momentan. Dar vroiam sa stiu daca e posibil sa fie suparata pe mine chiar atat de tare pentru asta ? Cum fac sa ii treaca ? Vorbesc frumos cu ea, in soapta si-ncerc mereu s-o ating previzibil.. sa vada ca nu are de ce sa se teama... Dar... E posibil sa ramana asa ``certata`` cu mine ? :( A mai patit cineva ceva asemanator ?
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Gherute

Mesajde irena » 18 Apr 2012, 17:44

Iti faci prea multe griji :)
Daca se supara la taiat ghierute - Ei bine, ii va trece :) Sa te asocieze cu ceva bun e in general recomandat, nu doar pentru taiatul ghierutelor.
Deci poti sa ii dai cate o "gustare" intre mese, sa o mangai, sa ii vorbesti.

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Gherute

Mesajde zuzupuff » 19 Apr 2012, 01:00

imi fac griji pentru ca si-a schimbat atitudinea.:( Mi-e dor de primele 10 zile :lol: .. Sper sa ne obisnuim in timp. Chiar uitasem de momeala dintre mese :D Multumesc ca mi-ati reamintiiit !
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Gherute

Mesajde irena » 19 Apr 2012, 11:54


Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Gherute

Mesajde Allma » 05 Mai 2012, 18:03

Buna! Dulcica are gherutele cam lungute, vreau sa i le tai, dar nu stiu cum sa ma ghidez....adica are gherute negre :( Ale Mollinei le tai regulat, dar la pitica nu stiu cum sa fac ca sa nu o ranesc, daca nu vad vena cum sa ma ghidez sa nu o tai?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Gherute

Mesajde crisa24 » 05 Mai 2012, 18:28



Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Gherute

Mesajde Allma » 05 Mai 2012, 18:40

"La cei cu picioruse de culoare inchisa nu se pot vedea venele din gheare, la acestia se va taia mai des, putin, din varfurile gherutelor. Daca, accidental, am taiat in vena, vom spala acel loc cu putina apa oxigenata sau solutie Betadine, pentru a preintampina o infectie."
Pe forum am vazut ca toata lumea recomanda solutia Betadine si nu am vazut recomandandu-se apa oxigenata, deci mai bun e cu Betadine? Daca cumva tai prea mult si curge putin sange, dupa ce dezinfectez locul cu una din cele doua substante este bine sa o tin cu gheruta intr-un mediu curat cateva minute sa isi faca substanta efectul?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Gherute

Mesajde khaos » 07 Mai 2012, 10:51

Este ok sa dai cu Betadine. Cred ca poti sa o tii putin in brate pana i se opreste sangerarea. Eu asa as face :thinking:
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Gherute

Mesajde cryssa » 07 Mai 2012, 17:32

nu stiu cum e apa oxigenata ca nu am incercat'o pe mine dar betadine dezinfecteaza dar nu ustura(cum e spirtul, cand pui pe rana zici ca mori =))) asa ca betadine e ok :up: .
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Gherute

Mesajde Allma » 07 Mai 2012, 22:56

Eu apa oxigenata am incercat-o dar fara dorinta :lol: La scoala,cand imi sangera degetul am mers la cabinet si mi-a dezinfectat zona cu apa oxigenata, ce credeam ca va ustura dar parca imi turna apa obisnuita :lol: (Sa nu credeti ca fac atata paguba cu un deget ca vai nu m-am lovit in viata mea,dar eu daca ma lovesc seara mai sangerez si seara si decat sa sangerez pe caiete,haine si altele si sa intre toti microbii mai bine ma protejez....) Multumesc de raspunsuri,voi lua betadine si sper sa stea "de bibelou" si sa nu fie nevoie sa le folosesc vreodata :lol:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Gherute

Mesajde anisoara » 11 Iul 2012, 19:45

Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Gherute

Mesajde crisa24 » 11 Iul 2012, 21:18

am si eu o variata mica, insa am ramas tot la unghiera, nu prea ma descurc cu clestele, taietura trebuie sa fie precisa si sigura cu clestele asta, taie foarte bine!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori