Gherute

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Cat de des taiati gherutele porcusorilor?

Odata la 2 saptamani
10
25%
Odata la 4 saptamani
20
50%
Odata la 6 saptamani
4
10%
Odata la 8 saptamani
6
15%
 
Voturi totale: 40

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 04 Ian 2010, 11:00

ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Xtina
Initiat
Initiat
Mesaje: 47
Membru din: 21 Oct 2009, 09:15
Localitate: Galati

Mesajde Xtina » 04 Ian 2010, 14:24


Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 04 Ian 2010, 18:04

Are cineva idee cat poate costa o sedinta de manechiura si pedichiura la un salon veterinar? :lol: Peste vreo ora ii duc si pe ai mei. Acum este prima data. Pana acum chiar nu a fost nevoie deoarece aveau gherutele scurte. Acum au mai crescut si trebuie sa ii duc. :smile:
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 04 Ian 2010, 18:15

Eu le tai unghiile odata pe luna, cu unghiera, le pun in poale si le dau ceva bunatati sa asocieze aceasta cu ceva placut. Prima data pare greu, nu trebuie imediat din start sa se taie fiecare, o gheruta, apoi se poate tine o pauza, si dupa ce se linisteste, urmatoarea ... si asa devine in timp o rutina, si nu mai e nevoie la taierea unghilor de ajutorul unui medic vet. Porcusorul simte daca sunteti nehotarati sau va e frica, trebuie facuta cu delicatete, dar in acelasi timp sa fiti si fermi.

Un video ce ar putea sa va fie de folos.

(Vad ca s-a mai pus in acest topic filmul, am adaugat pentru cei care nu citesc din urma.... :smile: )

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 04 Ian 2010, 19:01

You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
Florinike
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 11 Dec 2008, 11:41
Localitate: bucuresti

Mesajde Florinike » 05 Ian 2010, 22:23

Eu le tai gherutele cand vad ca incep sa creasca, probabil ca la o luna sau aproximativ. Am avut un incident cu o gheruta a unui porcusor, fiind neagra nu am aproximat corect unde trebuia sa tai si am reusit sa ii tai si putin din vena. Cu niste betadina s-a rezolvat totul foarte rapid. Prima data cand le-am taiat gherutele a fost ok, dar pe masura ce invatau manevra au inceput sa se agite, asa ca acum folosesc patrunjel pentru calmarea spiritelor.

Avatar utilizator
negrutza
Membru
Membru
Mesaje: 250
Membru din: 09 Mai 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde negrutza » 06 Ian 2010, 16:57

:) eu ma pot mandri ca nu trebuie sa folosesc niciun fir de patrunjel sau alte bunatati ca sa stea fetele mele la taiat gherutele; sunt cuminti foc. Bine, Miruna.... mai face figuri ... dar la ea orice as incerca e in zadar, fiindca e o zapacita si jumatate. :)

Avatar utilizator
Bubutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 02 Oct 2009, 15:56
Localitate: Galati

Mesajde Bubutza » 08 Ian 2010, 18:02

Doamne..... la mine e un adevarat spectacol cand trebuie sa ii tai gherutele..nu vrea delooc sa stea... e foarte agitata si nu stiu cum sa o pacalesc..acu i le tai cand ii dau mancare,si desi se zbate incerc sa o tin...as vrea o alta solutie,pentru ca nu vreau sa o chinui ....
bubutzaa

rbdeea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 09 Ian 2010, 19:18
Localitate: Pascani

Ajutor!

Mesajde rbdeea » 10 Ian 2010, 22:56

Buna. :!: Cine imi poate da mai multe detalii despre cum pot sa le tai unghiutzele micutzilor mei prieteni :roll: ?:)Mie imi este cam frica sa le tai :cry: ... cine are imagini sau mai multe detalii despre acest subiect il rog frumos sa ma ajute. :( Nu as vrea sa le fac vreun rau.Stiu ca trebuie sa am grija la acea vena,dar nu stiu exact in ce forma trebuie taiate.. daca trebuie o ustensila speciala pentru ei.Multumesc celui care ma poate ajuta. :hearts: ,,,si inca o intrebare: este bine sa le facem baitza pe tot corpul[desigur,evitandu-se capusorul]?Daca da, cam la cat timp? :?:
rbdeea

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 10 Ian 2010, 23:40

Taierea gherutelor
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=65&start=105

Baia, necesara sau de evitat?
http://www.gemon.ro/ingrijirea3.htm#baie

Ingrijire blanitza
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=113

Nota admin: Postarea de mai sus initial era un nou topic deschis, acum contopit cu acesta. Va rugam sa parcurgeti sectiunea care trateaza tema, inainte de a pune intrebari. Va multumim, si va dorim sedere placuta pe forum.

rbdeea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 09 Ian 2010, 19:18
Localitate: Pascani

Buna tuturor

Mesajde rbdeea » 10 Ian 2010, 23:45

Buna...eu nu le-am taiat pana acum gherutzele baietzeilor mei...imi este cam frica :cry: .Incerc sa ma documentez cat de bine pot inainte de facerea ..marelui pas''.Voi citi sfaturile voastre.Multumesc anticipat ptr ajutor. :D Am observat ca incep sa le cam creasca unghiutzele si imi este frica sa nu ii deranjeze :roll: :cry:
rbdeea

rbdeea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 09 Ian 2010, 19:18
Localitate: Pascani

Super

Mesajde rbdeea » 11 Ian 2010, 21:54

rbdeea

Silvi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Oct 2009, 12:19
Localitate: Lugoj

Re: Super

Mesajde Silvi » 11 Ian 2010, 22:09


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 11 Ian 2010, 22:56

pai atunci treci la "agatat"
intrebi frumos: aveti iepuri de culegeti iarba?
si daca iti spune cineva : am porcusori de guineea, ii spui : dar de site-ul gemon stiti?
si asa il indrumi spre noi, unde poate afla despre porcuti
si iti faci si "prieteni de iarba"
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 13 Ian 2010, 23:14

Lui Cratima nu i-au fost taiate gherutele niciodata si le are foarte mari, deja au inceput sa se curbeze spre interior. Am citit pe site unde scrie ca gherutele foarte lungi vor fi taiate mai des. Cam cat inseamna"des"?La o saptamana?
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori