Gherute

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Cat de des taiati gherutele porcusorilor?

Odata la 2 saptamani
10
25%
Odata la 4 saptamani
20
50%
Odata la 6 saptamani
4
10%
Odata la 8 saptamani
6
15%
 
Voturi totale: 40

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Gherute

Mesajde anisoara » 11 Iul 2012, 22:24

Cat de precisa sa fie taietura la cat de mila imi este?!
Cu unghiera cand facea clic, sareau si fetele mele eu trasaream :suicide:
Of, ce ciuda imi este pe mine!
Poate cumpar si eu un cleste si daca nu ma descurc...
Ce mamaliga mai sunt ~X(
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Gherute

Mesajde crisa24 » 11 Iul 2012, 22:42

la inceput cu pushu imi era rau, ca il ciupeam, incercam sa ma apropii cat mai mult, ca erau fff mari unghiile si il ciupeam, insa cu timpul mi-am dat seama ca daca le tai lunar si nu ma apropii mult,la inceput il chinuiam saptamanal, :oops: cu asta, doar cand auzea unghiera si ii mirosea a betadina, fugea,acum mai las 2-3 milimetri si este ok, vei reusii si tu! :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

diana.andrada
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 29 Dec 2012, 22:06
Localitate: Hunedoara

Re: Gherute

Mesajde diana.andrada » 09 Feb 2013, 13:03

este normal pentru un porcusor sa aiba o unghiuta indoita spre interior?( a 4a unghiuta de la labuta din fata). unghiile i le tai de cate ori este nevoie deci, nu sunt mari ca sa fie din acea cauza.

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Re: Gherute

Mesajde oprisandy » 09 Feb 2013, 18:05

ajutoor porcusorul meu si-a rup unghia si nu se mai opreste sangele.
I-am pus vata cu chestie din aia rosie, dar tot nu se opreste
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Gherute

Mesajde FlorinG » 09 Feb 2013, 19:08

I-ai pus betadina nu?
S-a oprit pana la urma nu?
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Cabinete veterninare bune

Mesajde Andradasisi » 05 Apr 2013, 15:15

Buna,cine stie un cabinet veterinare care se ocupa si cu porcuti in Timisoara.....trebuie sa merg sa ii tai unghiutele ca imi e frica sa ma pun eu....si nu stiu unde sa merg....si sa ii fac un control ptr ca al meu popcornuieste dar cred ca prea tare.....ma sperie cand popcornuieste,imi e frica......de multe ori cand vad ca deja sare intruna si se misca topaie scoate sunete intruna strig la el ca imi e frica cand il vad ca face asa......iam cumparat o cusca de 1,20 m si are muuuult loc,de atunci intruna sare topaie dar se si loveste singur ca prostovanu si imi e frica sa ma si uit la el cand face asa:D.........Va multumesc pentru celelalte sfaturi

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Cabinete veterninare bune

Mesajde chinchi2 » 05 Apr 2013, 19:48

Mai bine ai incerca tu sa ii tai unghiutele.Trebuie taiate in fiecare luna si e cam obositor sa il duci mereu doar pentru unghiute.
Trebuie sa tai doar varful si atata tot.Daca sangereaza,pui putina betadina si gata,nu e nicio crima :smile:
Faptul ca popcorneste inseamna ca e foarte fericit,probabil si din cauza custii :giggle:
Este normal sa faca asa.LAsa-l sa se distreze :winking:

Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Re: Cabinete veterninare bune

Mesajde Andradasisi » 05 Apr 2013, 20:09

:lol: ....eu sunt asa speriata cand vad ca sare intruna si nu se mai opreste decat atunci cand oboseste,se duce in cusca si gata e lesinat:))......adevarule ca ca lam tinut intr-o cusca mai micuta si nu prea avea loc,de aceea mam hotarat sa ii cumpar una mai mare,asta e prea mare cred:P......e lunga dar mi sa parut potrivita,am luato de la hornbach,numai ca problema noua venita odata cu cusca e ca atunci cand sare si fuge tot rumegusu mil da mie pe mocheta parca din contra face si se uita asa la mine ca si cum miar spune :''nah acuma strange'':))).......in rest e un scump......sunt nebuna dupa el......toate porcariile i le-am cumparat.....o sa il filmez si o sa incerc sa pun filmarea......Granulele de la versele sau cum so numi,cele cavia complect nici acum nu vrea sa le manance......fffff putin rontaie din 1 pelete dinala......mai umpic si trebe sa le arung ca se strica:P.......dimineata la ora 7 imi da trezirea....tipa cat poate de tare ca ii trebe iarba verde si bineinteles nu tace pana nu ma duc asa adormita in curte sa ii culeg si sa ii dau......dupaia mai stau umpic cu el si vad ca intarzii la servici si imi vine sa il musc de urechiusa:P....vorba vine.....sa acomodat repede cu mine....nu e fffff afectuos inca dar sper ca va fi......e de o luna si umpicut cateva zile la mine......deci sa nu imi fac probleme sigur?de felul in care popcornuieste al meu porcut??....cu unghiile....o sa incerc maine sa i le tai dar imi e frica ca o sa tai din vena si o sa il doara:(( si nu vreau

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Cabinete veterninare bune

Mesajde chinchi2 » 06 Apr 2013, 01:50

Legat de problema cu unghiutele.Nici eu nu am vrut la un porcusor de al meu,dar i-am taiat mai mult de cat trebuie pentru ca se zbenguie peste tot.Daca ii dai cu betadina apoi,e ok :smile:
De ce tipa dimineata?nu are fan?
Fanul ar trebui sa ii tina de foame pentru toata noaptea.Ai grija sa ii dai o portie de iarba pe zi si 2 legume ca sa ii dai cele 3 mese pe zi.
Incearca sa iei un talas mai mare,si nu marunt pentru ca se imprastie peste tot.Ar fi bine sa il presezi putin si nu il mai imprastie asa de rau :winking:

Avatar utilizator
Exquisite
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 02 Mai 2013, 16:51
Localitate: Nemtia

Re: Gherute

Mesajde Exquisite » 18 Mai 2013, 15:41

Ei, am citit constiincioasa destul de multe pagini de la acest subiect, voiam sa pun o intrebare...da' ce Doamne Iarta-ma sa pui, ca-s aici si raspunsurile de care voi avea in viitor nevoie. :clapping:

So, am luat frumos porcutii, m-am uitat la unghiute, desi sunt mici, au 5 saptamani. Profilactic asa. Ion e in ordine, dar Gheorghe avea o gheara mai hais asa, intr-o parte. Am luat frumos clestisorul meu de cuticule si am taiat ft putin. Au toti ghearele albe si vad tot. a stat cuminte puiutul. :up2:
Porcii Ion si Gheorghe (aka Johann si Georg) va saluta respectuos: Gutuva-n Tag :D !
:dance: :dance:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Gherute

Mesajde khaos » 21 Mai 2013, 13:57

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Exquisite
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 02 Mai 2013, 16:51
Localitate: Nemtia

Re: Gherute

Mesajde Exquisite » 24 Mai 2013, 11:12

Porcii Ion si Gheorghe (aka Johann si Georg) va saluta respectuos: Gutuva-n Tag :D !
:dance: :dance:


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori