Baia la porcusori

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde cristisz » 02 Dec 2011, 13:45

Era o fraza eliptica... :wink:
Traiasca (daca prima editie a aparut 1971, iar eu am invatat dupa ea in generala in '74, urarea mea este doar un omagiu) madam Stefania Popescu!
Gramatica ei a fost cel mai complet volum si mult bine a facut celor care au pus mana pe el.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
alexandra.gb
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 09 Ian 2012, 01:43
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde alexandra.gb » 20 Ian 2012, 20:35

buna!am si eu o problema....am 2 porcusori.Pe cel de-al doilea l-am luat acum cateva saptamani..L-am lasat separat de celalalt porcusor ca sa observ daca are vreo boala de piele.La prima vedere nu avea nimic si dupa aproximativ 5 zile le-am facut cunostinta.Acum o saptamana pe pielea lui Zuzu, cel de-al doilea porcusor erau niste viermisori mici si albi..am fost la vet. si i-am deparazitat pe amndoi.Acum Zuzu numai are nimic pe piele numai ca am observat ca au ramas ouale.Vet nu mi-a dat nimic cu care sa le fac baie pentru ca zice ca o sa dispara acele oua..dar chiar as vrea sa stiu cu ce as putea sa ii fac baie..cu un sampon pentru pisici antiparazitar..ma ajutati cu un nume va rog :( multumesc!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde irena » 20 Ian 2012, 22:58

miau-miau e bun, l-a recomandat lumea pe forum.
porcutii nu e cazul sa ii sperari. oricum banuiesc ca trebuie sa ii tratezi pe amandoi. sau ma insel?
sa ai grija sa speli si sa dezinfectezi cusca si accesoriile, altfel nu scapi de de paraziti. cumpara sampon
nizoral si spala cusca. bafta multa si sanatate.
fa-le si cura cu vit.c si picaturi beres. parazitii si bolile de piele apar la porcutii cu sistemul imunitar slabit.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Baia la porcusori

Mesajde maria » 20 Ian 2012, 23:03

eu nu am auzit de miau-miau
eu stiu de ectocid, sampon cu piretrina pentru pisici
cu asta am spalat-o pe vasile cand avenit la mine si avea ... ceva
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
alexandra.gb
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 09 Ian 2012, 01:43
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde alexandra.gb » 20 Ian 2012, 23:41

da..pe Zuzu l-am luat de la un crescator care ii tinea in conditii de neconceput si el era cel mai micut si cel mai slab mi-a parut asa de rau de el asa ca l-am luat pentru ca ceilalti erau mai mari si mai grasuti.avea 20 de grame la 2-3 luni..nu stiu exact greutatea normala la varsta lui insa el era vizibil subnutrit si asta se vedea si in bobite...I-am tratat pe amn2 insa vreau sa ma asigur ca nu a mai ramas niciun ou sau ceva pe ei..

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde irena » 21 Ian 2012, 03:03


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Baia la porcusori

Mesajde maria » 21 Ian 2012, 09:03

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde irena » 21 Ian 2012, 13:40

offff... tu maria, eu sunt in sesiune si is stresata. intru pe forum cand fac pauza.
unde ma duce capu' sa zic ceva, zic, unde nu, sau nu e urgent ma uit si fug :) am scris in fuga
si am formulat urat. eu da, mai gresesc, tu insa nu :) deci incerc sa reformulez: ectocid
e cel mai recomandat, insa pe forum s-au mentionat si altele, printre care miau (un singur miau).
maria, te pup si imi cer scuze.

ceea ce nu am spus prima data - bine ar fi ca un medic sa iti spuna exact ce are si ce tratament sa
ii dai. atat tie, cat si noua, neavand ochiul format (iar cei care il au, nu au porcutul in fata) ne e greu
sa iti spunem ce are. deci putem sa iti spunem ce sa faci in caz de paraziti, insa trebuie sa fii 100% sigura
ca asta are.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Baia la porcusori

Mesajde maria » 21 Ian 2012, 13:44

irena, a fost la doctor, citeste mesajul ei
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde irena » 21 Ian 2012, 13:52

intr-adevar, asa e. mea culpa. insa spunea si ca medicul nu i-a dat nimic cu ce sa il spele si ca mai are oua. poate nu ar strica o a doua parere.
eu as incerca cu sampon pentru pisici (ectocid, din moment ce, maria, stii din experienta ca e bun) si daca nu dispar ouale, as merge la un alt
medic. poate ca intr-adevar nu e foarte recomandat sa il scoti acum din casa.

Avatar utilizator
alexandra.gb
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 09 Ian 2012, 01:43
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde alexandra.gb » 21 Ian 2012, 15:31

Da sunt deparazitati amndoi.trebuie sa ma duc peste 3 saptamani iar pentru ca asa este tratamentul.Medicul a zis sa nu il spal cu nimic pt ca o sa cada oule de la urechise insa am vazut ca are mai multe si in blana si m-am gandit ca asta chiar e o situatie grava in care chiar ar fi nevoie de o baita.Multumesc pentru sfaturi si succes in sesiune!

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Baia la porcusori

Mesajde criss1 » 21 Ian 2012, 16:23

eu sunt destul de noua pe aici, nu vreau sa dau sfaturi, nu cumva sa fie gresite, dar iti spun propria mea experienta... si eu am luat-o pe bella de la petshop cu paraziti...si am dus-o la vet...i-a facut o deparazitare injectabila, dupa care m-am intors cu ea peste o saptamana si i-a repetat injectia. acum, dupa 3 zile\ de la a 2a injectie, bella nu mai are nici un ou, nimic nimic pe blanita...asa frumos s-o curatat fara nicio baita...

mentionez ca in fiecare zi am dezinfectat cusca...si nu i-am lasat jucarii in care ar putea sa-si lase par infectat si dupa aia sa nu mai pot curata...
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde irena » 21 Ian 2012, 17:37

sincer, nu ma pricep deloc la paraziti. asa ca mi-e greu sa spun daca intr-adevar ouale dispar singure sau nu.. desi ma
indoiesc... nu e acelasi lucru, dar seamana, acu 2 ani imi povestea cineva cum fiica-sa a luat paduchi de la gradi. de fapt
avea doar oua. a spalat-o de nu stiu cate ori cu petrol. deci ma gandesc ca nici un fel de ou, indiferent ce origine are, nu
dispare pur si simplu...
este foarte important sa speli si sa dezinfectezi cusca. eu cand il aveam pe fra micozat, spalam si dezinfectam de fiecare
data cand aplicam tratamentul. deci e foarte important sa cumperi sampon nizoral si sa speli cusca.
otetul nu te ajuta in cazul de fata... eu cat timp a fost fra micozat, am evitat accesoriile de lemn (ce aveam
le-am aruncat si am cumparat altele noi pe care le-am pus in cusca abia cand fra a fost complet vindecat). am pastrat doar
accesorii de plastic/ hamac si le spalam si dezinfectam.

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde roseta.stoned » 23 Ian 2012, 10:52

Buna!

Primul meu porcut, luat din petshop, a venit la pachet cu aceeasi viermisori in blana. Eu i-am facut baie cu ectocid, o data pe saptamana, timp de 3 zile de marti, cusca si accesoriile din plastic, impreuna cu paturicile pe care le foloseam ca asternut la acea vreme le-am spalat si pe ele cu acelasi sampon, apoi le clateam bine cu apa si otet. De atunci n-am mai avut nicio problema. Eu sincer nu sunt deacord cu deparazitarea subcutanata la animale.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Baia la porcusori

Mesajde khaos » 23 Ian 2012, 13:52

Si eu am procedat exact ca si Rose asta vara, cand ne-am trezit cu ganganiile albe in blanita.
Sampon ectocid pentru pisici am gasit in Carrefour, a fost pana in 10 lei.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori