Baia la porcusori

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Baia la porcusori

Mesajde Allma » 09 Mar 2012, 00:11

Buna tuturor! Am si eu o problema :( Molly s-a pipilit azi noapte si acolo a dormit..nu numai ca miroase urar la poponet, dar blana i s-a incleiat rau in zona funduletului si are "smocuri" pe la fund :( Deci firele s-au lipit intre ele si guita la mine daca incerc sa fac ceva acolo...sa ii spal poponetul sa se inmoaie blanita si sa se dezlipeasca firele sau mai exista alte metode? Arata ca un caine latos in zona poponetului.....daca e sa o spal, cu apa calduta si doar cu apa?
Old username: Andreea_Molly

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Baia la porcusori

Mesajde FlorinG » 09 Mar 2012, 00:26

O speli doar la fundulet, cu apa calduta, cu Johnsons Baby, daca ai si usuci imediat cu foehnul. Numai ca s-ar putea sa nu iasa daca e o substanta care s-a intarit, caz in care tunzi smocurile si o lasi in pace ca mirosul iese destul de repede dupa ce o pui pe curat.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Baia la porcusori

Mesajde Allma » 09 Mar 2012, 00:29

Ea e pe curat, dar are obiceiul asta PROST sa se pipileasca unde doarme ~X( Nu e foarte intarit, e mai mult cleios....
Old username: Andreea_Molly

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Baia la porcusori

Mesajde FlorinG » 09 Mar 2012, 00:36

Incearca si vezi daca iese, ai grija cum potrivesti apa la robinet, pe spatele palmei testeaza si tine-o cu funduletul acolo, apoi o usuci. Dar nu cu alte sampoane, doar ceva ca Johnsons Baby, care nu e puternic.

Se mai intampla sa doarma si ale mele acolo unde isi fac nevoile, eu le miros, rad de ele si le pup.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Baia la porcusori

Mesajde Allma » 09 Mar 2012, 00:40

Am sa am grija, apa nu va fi nici prea calda, nici prea rece, potrivita :smile: Ud doar poponetul si atat, in rest nu are sens...ma amuza faptul ca "spal porcu' la fund" :lol: Poate asa se invata si ea ca unde e pipi nu mai e somnic :giggle: Mi-ai recomandat sampon Johnsons Baby, trebuie neaparat? ca nu am si sa stiu daca trebuie sau nu sa cumpar :smile:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde crisa24 » 09 Mar 2012, 00:42

ma mira ca s-au facut cocoloase doar intr-o noapte, poate este de cateva zile asa si nu ti-ai dat seama :wasntme: !
cat despre baita, este bine doar la nevoie(eu fac de doua ori pe an sau in caz de micoza, o singura data in timpul tratamentului la inceput, cu nizoral),
eu in locul tau cu grija as tunde caltii, ca sa nu ciupesc pielea as tine cu varful degetelor la radacina fiecarui gheomotoc si as taia deasupra degetelor, astfel esti sigura ca nu il ciupesti....
si pe urma cu un sevetel umed pentru bebelusi as sterge funduletul incet si as usca bine!
si preventiv unde vezi ca se strange pisu mult schimba talasul mai des, sau improvizeaza-i o toaleta, dintr-o farfurie mai mare a unui ghiveci de flori, pui talas acolo si cateva fire de fan(putine) deasupra , le place in timp ce isi fac nevoile sa rontaie un fir de fan :smile: si asa iti va fi mai usor sa cureti un singur loc mai mult si de fiecare data cand o vezi la toaleta alint-o si oferai ceva bun!
vezi ca are si la hornbach toalete de colt, deja mai multe 50% din pipi fac acolo acum! :up:
Ultima oară modificat 09 Mar 2012, 13:56 de către crisa24, modificat 1 dată în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Baia la porcusori

Mesajde FlorinG » 09 Mar 2012, 00:50

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Baia la porcusori

Mesajde Allma » 09 Mar 2012, 00:51

Molly are par scurt, si nu ma lasa nici s amai ating acolo, da mite sa tai, s-a incleiat tot....a mai facut des asa si stergeam poponetul cu un prosopel usor umed siapoi cu unul uscat bine bine si era tot bine, dar acum am vazut ca e urat acolo :( Nu prea ma uit in fund la ea, dar se simnte cand o dragalasesc si zau ca trebuie sa o las un pic chiala daca e de tuns :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde irena » 09 Mar 2012, 01:53

daca o speli doar acolo unde e murdara, e ok. samponul nu trebuie neaparat sa fie
johnson's baby, ci sa fie cu ph neutru. mi se pare ca asa au toate sampoanele pentru
bebelusi. daca nu ai, mai asteapta o zi si cumpara. nu te pune sa o speli cu sampon
anti matreata sau mai stiu eu, pentru ca nu ii face bine (scrie pe forum ce si cum).
eu zic ca nu are rost sa te complici cu sampon anti-paraziti. se foloseste doar cand e cazul.
ca sa previi, pentru ca nu se sanatos sa o speli des, schimba asternutul mai des. cand vezi
ca face intr-un colt, scoti de acolo si pui asternut curat.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Baia la porcusori

Mesajde Allma » 09 Mar 2012, 10:46

Ea mereu coarme in acelasi loc inca de cand era si Paffy, poate as putea curata locul ala mai des, si sa se ude doar din ce mai face noaptea
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde irena » 09 Mar 2012, 12:41

andreea, despre asta s-a mai discutat pe forum. la fel si cu baita. de ce nu dai o cautare?
si da, sunt porcuti care fac in toata cusca, sunt care fac intr-un colt si dorm in altul si sunt
care dorm acolo unde fac. si da, trebuie sa schimbi in locul ala de cate ori e ud.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde crisa24 » 09 Mar 2012, 12:56

eu am acasa cunipic si mai am unul cu aloe vera dar nu imi vine in minte cum ii zice, dar sigur am pus poza pe forum candva!
http://virtualpet.allshops.ro/produs/12 ... otina.html


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde irena » 09 Mar 2012, 13:17

tu... acolo zice ca e potrivit si pentru hamsteri si ca e potrivit pentru utilizare frecventa....
deci - hamsterilor IN NICI UN CAZ nu li se face baie. absolut deloc. in al doilea rand, la nici
una din animalele insirate acolo nu sunt recomandate baile frecvente. si iepurii, si veveritele
(ma gandesc ca se refera la degu, pentru ca veveritele salbatice nu trebuiesc tinute in captivitate)
se spala doar la recomandarea medicului....
eu personal as ramane la sampon pentru copii cu ph neutru, folosit doar in cazuri speciale, si la
sampoanele recomandate in caz de probleme dermatologice...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde crisa24 » 09 Mar 2012, 13:32

zuzu la doi ani jumate are 3 baite, cu toate ca este tare sconcs, dar nu ii fac baie..... il las asa, ca si asa si miroase bine, :lol: fac o data cand se incalzeste si o data inainte de venirea toamnei si sincer folosesc nizoral!

merfonsan ii zice celui cu aloe vera, insa al meu nu arata asa, l-am luat din farmacia veterinara cu 19 lei eu!
sincer este mai bun decat cunipic, ca si consistenta, se poate pieptana usor, lasa blana moale si este slab parfumat!
http://www.smartbuy.ro/igiena-rozatoare ... 6791.html#

Sampon concentrat cu esenta de Aloe Vera cu efect linistitor si cicatrizant. Se poate utiliza pentru rozatoarele cu blana lunga si scurta. Mod de utilizare: udati blanita cu apa calda; aplicati samponul de la gat in jos si masati cateva minute pana ce patrunde in blana; limpeziti bine cu apa calda curata; uscati cu un prosop; periati cat este inca ud; uscati complet si mai periati o data; Volum: 250 ml


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Baia la porcusori

Mesajde irena » 09 Mar 2012, 13:45

si eu folosesc chestii cu aloe vera si sunt foarte multumita de ele. muscaturile tot cu aloe vera le-am tratat. o solutie si dupa crema. vet-ul mi-a zis ca e foarte ok,
pentru ca aloe vera merge cam la orice. eu cumpar de la magazine naturiste.
insa tot ce vine de la un pet-shop, ca e online sau e pet-shop-ul de dupa colt, cumva nu imi inspira incredere... in sensul ca intr-adevar, poate fi bun, dar nu l-as cumpara
fara sa stiu ce contine exact. pentru ca laude la adresa produsului evident ca sunt, altfel nu s-ar vinde. iar magazinele online (indiferent de ce tip sunt) au obiceiul "genial"
de a sterge tot ce e critica negativa :)
ceea ce vreau sa spun e ca atunci cand stii exact ce cumperi, magazinele online sunt geniale. insa in cazul in care nu stii ce iei, e mai bine sa mergi la farmacie si sa rogi
farmacista sa iti recomande ceva.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori