Baia la porcusori

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Florinike
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Florinike » 19 Sep 2009, 01:25

In mod normal , un porcusor daca este schimbat la timp se murdareste odata la 6 luni poate si mai mult....sa le faci baie odata pe luna e mult prea des, le distrugi protectia lor imunitara, eu anumite glande care ii protejeaza de bacterii.

Mada PS
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Mada PS » 19 Sep 2009, 01:37

Problema e ca de fapt eu sunt de vina dar nu intentionat...daca ar avea o cusca mai mare problema ar fi rezolvata-cu mirosul si murdaritul blanitei-
Eu le scutur paturica de 2-3 ori/zi si o spal odata la 2-3 zile!
Dar e de ajuns sa stea in ea 4-5 ore si mai ales noaptea si se murdaresc de la 1000 de cacatei pe care ii fac si nu ii pot evita prea mult in spatiul in care stau!Momentan nu prevad o cusca noua decat daca imi iau un serviciu,dar sunt decat in 1 an de facultate!Stiti cum e,criza,salarii mici...eu nu primesc bani de buzunar nici acu la 20,m-am obisnuit asa si nu e greu,dar astfel nici nu pot sa strang bani!:(
Asa ca ori le iau cusca cu mult dupa anul nou,ori dau o spargere la prima banca si le cumpar o garsoniera numai pt ei:))
Asa ca daca are careva,macar de imprumut(desi nu cred ca se poate)o cusca mai mare decat a mea(40lung-30lat)o acceptcu placere,k pana fac eu vizita la Hornbach mai trece o vara!

Promit totusi ca o sa ii spal cat mai rar,doar cand or ofili patrunjelul de atata miros:)))

Ps:Sa nu se inteleaga gresit,ei au libertate prin casa cate 2-3ore/zi,saracutii!
Ultima oară modificat 18 Oct 2009, 20:56 de către Mada PS, modificat 1 dată în total.

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 19 Sep 2009, 10:03

mada
eu am inca o cusca
si cred ca ti-ar fi de folos
nu este mare,cam aceeasi marime cu a ta dar combinate ar duce la ceva mai mare si mai bun presupun
uite,eu azi mai dupa-amiaza plec acasa si mai pe seara poti veni sa iei cusca
ti-o dau de tot
acum fetele au si tarc si vom avea si o cusca mare
si luna viitoare propun sa luam si pentru tine o cusca mare
sa stii ca nu este chiar noua :D
dar alta nu am :( ,decat pe cea in care stau fetele...si pe aceasta am cam promis-o :(
Gabriela

Mada PS
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Mada PS » 19 Sep 2009, 10:43

Sarutmana pentru ganduri si gest,orice combinatie (de custi)e binevenita !Imi pare rau dar n-am prea inteles mesajul in totalitate,ideee e ca ai putea sa imi dai o cusca cam cat a mea?!Ar fi bn,eu stau in sector 2 la Piata/pasajul Muncii,sectoeul 3(unde stai tu)incepe chiar din fata blocului meu!Astept pm,sa imi spui cum pot intra in posesia custii,unde sa vin,dac oferta ta mai este valabila!
Iti multumesc in orice caz pt ca te=ai gandit la mn! :hearts:

Cusca a ajuns la mine iar Gaby este o fata foarte simpatica,am vorbit cu ea cred ca mai bine de o ora...Iti multumesc mult pt gest!

mmarialuiza1
Membru Junior
Membru Junior

baie la porcusori?

Mesajde mmarialuiza1 » 04 Oct 2009, 13:33

trebuie baie la pighi?

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 04 Oct 2009, 13:37

Te rog frumos sa citesti mai intai pentru ca mai este un topic asemanator.
Rog moderatorii sa il uneasca cu acest topic : http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=547
Gabriela

Cr0C0PuFy <3
Initiat
Initiat

Mesajde Cr0C0PuFy <3 » 17 Oct 2009, 11:59

Sall :D :D ...sunt km noua pe aici...adik styu siteul dar akm mi-am fct cont:):)...ma cheama madalina si am si eu o porcutza de 4 anisory pe nume Tika :lol: ...am so o intrebare...De ce ii cade asa de mult par??Pe un site am ciitit ca este din cauza ca nu ii ffak baie...dar ii fak odata la 3 saptamani pentru ca cnv mi-a zis k sa nu ii fak des:(...imi spune si mie cnv de ce ii cade parul si ce pot sa ii fak:):)
CauSe Cr0C0Pufy <3 porcutzul ei mik:]

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 17 Oct 2009, 12:06

Cr0C0PuFy <3,intai citeste regulamentul.
In legatura cu parul,rog moderatorii sa mute aceste doua mesaje in topicul potrivit.
Ii faci foarte des baie :!: .Porcutii nu au nevoie de baie decat in cazul unui tratament.
Pentru stoparea caderii parului,fa o cura cu vitamina c si picaturi Beres.
O optime de vitamina c(pentru pastila)/5 picaturi vitamina c(pentru picaturi) si 1-2 picaturi Beres.I le poti administra cu seringa sau pipeta,iar daca iei vitamina c pastila pisezi optime si o diluezi in apa plata.(doza pentru o zi,cura tine 15-30 de zile)
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Gabriela

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 17 Oct 2009, 12:07

bine ati venit!
porcutei tale ii cade parul pentru ca are o lipsa de vit c
ar putea fi si o boala de piele, dar nu cred
da-i vit c si vitamine picaturi de la beres, pt copii
citeste aici
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=1035&start
acum ar mai fi o problema pe care noi am tot dezbatut-o pe forum
pentru porcuta ta ar fi super bine daca ar avea o prietena
gandeste-te si analizeaza daca nu ii poti aduce un porcuta-puiut
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Cr0C0PuFy <3
Initiat
Initiat

Mesajde Cr0C0PuFy <3 » 17 Oct 2009, 12:25

mersy o sa ma gandesk la asta...orikm ii cade de cv vreme,inainte cazundu-i mai des..akm doar putzin....dak orikm mersy:) :up2:

Bubutza
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Bubutza » 18 Oct 2009, 16:32

Buna.Am si eu o mica intrebare...trebuie neaparat sa le facem baita? eu am un purcelus de aproape o luna,cam stranuta si nu as vrea sa ii fac baita..e normal sa mai stranute sau ce ar trebui sa ii dau? Apropo ii dau si vitaminca c pentru ca ii cam cade blanita si vreau sa ii fac 10 zile de vitamica c..este bine?
bubutzaa

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 18 Oct 2009, 16:35

Vitamina c este buna sa faci o cura oricand.Preferabil,sa ii dai si Beres,dar daca nu,fa-i o luna cu vitamina c,ca este buna pentru intarirea organismului si a imunitatii,mai ales in anotimpul rece.
Baita nu se face decat in cazul unui tratament,porcutii nu au nevoie de baie,mai ales la varsta frageda a micutului tau!
Gabriela

Cr0C0PuFy <3
Initiat
Initiat

Mesajde Cr0C0PuFy <3 » 18 Oct 2009, 16:37

Baia la purcelusi de guineea nu se face decat daca este neaparata nevoie!!...in legatura cu stranutul chiar nu stiu :shock: ..Si in legatura cu baia sa nu ii faci mai ales ca are o luna :sealed:

Bubutza
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Bubutza » 18 Oct 2009, 16:38

am scris mai devreme un alt mesaj la alta sectiune...cum nu am gasit vitamica c lichida ,am luat pastilute clasice fara arome fara nimic..si am impartit pastiluta in mai multe si i-am dat putin...si o ia imediat..chiar mai cauta..pot sa fac si asa?
bubutzaa

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 18 Oct 2009, 16:41

Sigur.Vitamina c este foarte buna.
Cauzele pentru care stranuta ar putea fi:talas,fan-cu praf,sau sta in curent/frig.
Gabriela

Înapoi la “Ingrijire, hranire”