Hranirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

iamneni
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 12 Apr 2012, 18:54
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde iamneni » 16 Apr 2012, 12:40

Da, deocamdata am unul singur. In cursul zilei de azi voi cumpara Versele Laga, vitamina C si Beres. Multumesc pentru informatii.
Ok atunci o las mai moale cu verdeata ( la cat de mult ii place, o sa ma bata :suicide: ). De morcov nu s-a apropiat deloc. :shock: .

Sa inteleg ca ce am eu pana acum nu e bun de nici o culoare :sealed: :sealed:
Ultima oară modificat 16 Apr 2012, 12:59 de către iamneni, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde irena » 16 Apr 2012, 12:58

Porcutii sunt neofobi. Mai exact - nu mananca nimic ce nu cunosc. Este un mecanism de autoaparare.
Insa nu e greu sa il inveti sa manance variat. Metode sunt pe forum. Daca dai o pagina inapoi, am postat
pentru un alt utilizator niste site-uri. Acolo gasesti si discutii despre cum sa il inveti sa manance variat.
Verdeturile (patrunjel, marar) se dau ca "gustare". Eu le dau uneori intre mese niste frunze de patrunjel
sau de marar. Primesc si frunze de gulie sau morcov, impreuna cu leguma. Tot pe acele pagini vei gasi
pe ce alimente sa pui accent si care sa le dai rar (de exemplu castravetele provoaca acid, dat in cantitati
mari ii provoaca dereglari la stomac si e foarte greu sa il tratezi).
Eu cel mai des cumpar Cavia Crispy de la Versele Laga. Porcutilor le place si e cu surplus de vitamina c.
Gasesti si despre Versele Laga multe informatii, ce e bine sa ii dai si cand. Foloseste functia de cautare.

P.S.: Morcovul e unul din putinele alimente care se pot da zilnic. De aceea ar fi bine sa il obisnuiesti cu el.

iamneni
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 12 Apr 2012, 18:54
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde iamneni » 16 Apr 2012, 13:01

Oh, multumesc "irena", ma conformez, deja plec la cumparaturi si ma pun pe studiat.

later edit: In primul rand imi cer scuze pentru duble-post. Am Cumparat De la Versele Laga - Cavia Nature. Am inceput si tratamentul cu vitamina C, nu am gasit Beres,deocamdata. Acum, Shady, plange in continuu, nu mai are frica de nimic si vrea mancare, mancare, mancare. Nu vreau sa ii dau absolut nimic, decat atunci cand trebuie. HUUH, poate se invata sa fie cuminte. HAHAHAHA desi imi place cand e nebun.

Nota moderator: Ti-am editat mesajul, ca sa nu fie 2 postari una dupa alta.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde irena » 17 Apr 2012, 11:47

Iti spun din experienta ca vor tipa de cate ori aud frigiderul, vreo punga, daca cureti legume. Sunt animale foarte receptive, invata foarte repede zgomotele si le asociaza foarte bine :) Ai mei tipa cand imi aud pasii mergand spre bucatarie, stiu ca acolo e mancarea. Cand deschid frigiderul, am concert de-a dreptul. Si daca ma apuc de curatat legume pentru supa, tipa non-stop. Face parte din "bucuria" de a avea porcuti de guinea :)
Important e sa le respecti mesele. Le stabilesti macar 2 mese pe zi (ideal ar fi 3, insa nu mai multe) si incerci sa te tii de ore. Unii se invata si o lasa mai moale cu tipatul, altii nu. Depinde mult de caracterul pe care il au. Eu intre mese le dau cate o "gustare" - niste frunze de patrunjel, niste codite de cirese (cand e sezon), iarba si frunze de papadie etc.

iamneni
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 12 Apr 2012, 18:54
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde iamneni » 17 Apr 2012, 12:01

Absolut, voi respecta programul meselor si nu ii dau nimic daca urla :)). De cand mananca doar fan si bea apa, are o placere magnifica sa roada morcovul .:)) E baiat destept. Multumesc mult tuturor pentru sugestii, indrumari si informatii. Au fost de mare ajutor, suntem Happy.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde khaos » 19 Apr 2012, 17:03

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde adelinatache » 28 Apr 2012, 14:46

Am primit de curand de la o prietena de la munte niste fan si niste lucerna uscata. Am dat de curiozitate porcutilor cateva fire de lucerna si le-au devorat. Fluffy chiar vroia sa se bage in sacosa si sa infulece pe rupte. As vrea sa stiu in ce cantitate se poate da lucerna si cat de des, stiu ca este daunatoare rinichilor :!: in cantitate mare.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Gemon » 28 Apr 2012, 20:02

2-3 fire poti amesteca cu fanul obisnuit in asa fel, incat sa primeasca de maxim 2x pe saptamana in acest mod, dar nu permanent, ci ocazional, avand si un porcusor mai in varsta care necesita mai multa atentie in ceea ce priveste dieta.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde adelinatache » 28 Apr 2012, 22:32

Multumesc pentru raspuns.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde MaraC » 15 Dec 2012, 00:45

Ma plimbam pe site-ul celor de la Oxbow si am gasit, la tratatii pentru prcusori, produsul acesta:

Din cate am inteles eu din descreierea produsului, sunt bucati de banane, fara adaosuri de zahar, uscate. Mai scrie clar ca trebuie date doar ca recompensa.
Am mai gasit o chestie asemanatoare, cu capsuni: .

Intrebarea mea este: nu putem cumpara din magazine fructe deshidratate (care sa fie fara adaosuri de zahar sau altceva) si sa le oferim la porcusori 1-2 bucatele pe zi, poate le plac? Credeti ca ar avea voie sa manance asa ceva?

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde chinchi2 » 15 Dec 2012, 01:09

Ai mei primesc ca recompensa fulgi de mazare,roscova sau Krok Crispy.
Intr-o zi primesc fulgi de mazare,in urmatoarea zi krok Crispy si tot asa :smile: .Se pot da ca recompense.
AM gasit si eu banane uscate dar chiar nu mi-au placut cum aratau

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde MaraC » 15 Dec 2012, 01:14

Si eu le dadeam fulgi de mazare de la Hornbach, si Lucerna uscata parca, chiar nu mai stiu ce le luam, asta se intampla acum un an. Si le mai presaram si papadie uscata luata de la Maxi Pet.

Pe unde am fost eu raioanele de fructe deshidratate aratau OK. (eu merg deseori in Carefour)

edikup
Initiat
Initiat
Mesaje: 29
Membru din: 14 Oct 2012, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde edikup » 17 Dec 2012, 13:48

of.... nu stiu ce sa ma mai fac....
Daca la inceput se inebunea dupa morcov, Ghemotocu' meu acum abia daca il mai gusta. Problema e ca nici alte radacinoase nu au succes la el. Am incercat cu telina, napi, pastarnac, patrunjel... nimic... le miroase un pic si le abandoneaza imediat. Acum vreo 2 saptamani am luat o tartacuta (aka dovleac), si la inceput a devorat cateva bucatele. Eram fericit ca am mai gasit ceva sa-i place. Dar de atunci nici nu mai vrea sa auda de el.

In rest, mananca frunze de marar, patrunjel, iarba (am mereu o tavita cu iarba incoltita), adora frunzele de ridichi, castravete (nu prea mult), ardei gras si capia de toate culorile, fan la discretie si cate o lingura de mancare speciala dimineata (are in jur de 4,5 - 5 luni). Din fructe abia gusta.

De la nici 200 de grame cat avea la inceputul lui octombrie cand l-am luat, acum e un dolofanel de 540 de grame.

Nu stiu ce sa ma mai fac sa-l dedulcesc la radacinoase!!!! :cry: Help!!!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Gemon » 17 Dec 2012, 14:01

Sunt sigura ca sti ce sa faci... este de aprox. doua luni la tine, s-a vindecat si de micoza, e timpul sa ii aduci un porcusor de acelas sex drept partener, pentru a putea interactiona cu unul din specia lui. Prezenta acestuia are o influenta benefica si asupra apetitului, nu-l mai tine singur. Cauta in sectiunea adoptii sau cumpara unul de la crescatoria Inka de unde ai garantia ca vei pimi unul sanatos.

edikup
Initiat
Initiat
Mesaje: 29
Membru din: 14 Oct 2012, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde edikup » 18 Dec 2012, 11:21

Din pacate tricofitia inca mai are, fff putin, in spatele urechii, dar e pe trecute si asta. Bine ca grosul s-a dus. Tot la 2 saptamani facem o vizita la D-na Dr. Pantu.
Altfel e vioi, improasca cu talas prin toata casa, si piuie dupa mancare mama-mama.
E programata o cusca mai mare (sa vedem unde o punem), si un fratior, dar mai pe la primavara. Pana atunci, insa, cum naiba sa-l fac sa mai pape si altceva? Imi vine sa-i dau numai dintr-un produs, la fiecare masa, in ideea ca daca vede ca altceva nu primete (in afara de fan si iarba incoltita), o sa inceapa sa-l manance.
Ce parere ai, o fi o idee buna?


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori