Hranirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Irutss » 17 Ian 2013, 18:50

stiu stiu :D

pana diseara la 10 cand e urmatoarea masa se usuca, si daca nu se usuca le sterg :D am terorizat-o pe mama ca-i termin prosoapele de bucatarie instant =))

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde chinchi2 » 17 Ian 2013, 18:59

Asa fac si eu =)) ]
Cand spal spanacul stau cateva ore sa se usuce dar ca sa se usuce mai repede trebuie sa scurgi apa si sa tapezi cu servete sau o carpa si se usuca mult mai bine

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Irutss » 18 Ian 2013, 14:06


Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Stef » 20 Ian 2013, 01:26

Azi le-am luat fetelor sweetie... Am citit pe forum ca e bun, si cum nici eu nu mai incercasem am zis sa vad ce iese. Doar ca am ajuns acasa, si inainte sa le dau lor l-am gustat eu... Mie mi s-a parut destul de amar, mai amar decat greful. Deci, care din variante e adevarata? Am inteles eu gresit si nu au voie sa manance; au voie sa manance chiar daca e amar; am nimerit eu un fruct stricat sau ceva? Mentionez ca l-am luat pe cel mai galben pe care l-am gasit, deci nu cred sa fi fost necopt...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Gemon » 20 Ian 2013, 03:21

Pot primi si in cantitate mica, ocazional. Ar trebui sa fie mai dulce decat grapefruitul, poate nu ai curatat bine de acea coaja alba si de acceea parea amar? Vezi si viewtopic.php?p=42554#p42554

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Stef » 22 Ian 2013, 00:44

Azi am vazut in auchan germeni de lucerna si trifoi, si germeni de creson... Erau ca niste plantute foarte foarte mici... se poate da asa ceva porcusorilor? Si de asemenea am vazut salvie uscata, erau frunze mari, nu era maruntita. Se poate da?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Gemon » 22 Ian 2013, 09:57

Lucerna si trifoiul sunt bogate in proteine si calciu, atat in forma proaspata, cat si uscata se poate da ocazional (nu des), insa doar o mica cantitate.

Creson de gradina
Imagine
primesc si ai mei in cantitate moderata atunci cand cresc in ladita, este usor de cultivat, creste repede, dupa 12-16 zile de la data semanarii se poate deja consuma. Fiind foarte gustoasa si bogata in minerale, vitamine, aduce diversitate in meniu - vezi postarea mea si la viewtopic.php?p=125478#p125478
Link util:

Despre salvie am scris in aceasta viewtopic.php?p=123725#p123725 postare.

Bertha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 08 Iun 2013, 19:15
Localitate: Campulung-Muscel

Hrana porcusori

Mesajde Bertha » 22 Sep 2013, 20:20

Vara asta , mi-am hranit porcusorul cu de toate(rosii , castraveti , ardei , dovlecel, mere struguri etc . , seminte , morcov , fan si iarba+papadiesi trifoi)Dar acum am o intrebare:ce-as putea sa-i dau la iarna?Va intreb pe cei mai experimentati cu porcutii.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Hrana porcusori

Mesajde khaos » 23 Sep 2013, 11:50

Nu prea cauti pe forum, nu? :) Probabil esti nou venita, insa sa stii ca multe subiecte deja au topicuri deschise si cu un minim de efort vei gasi informatii pretioase. Trebuie doar sa cauti ;)
Iti las mai jos 3 topicuri despre hrana, pe care ar fi bine sa arunci un ochi:


Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mancaricaaa

Mesajde Crissy » 01 Feb 2014, 12:32

Am cateva intrebari si in legatura cu hranirea.Eu l.am luat la varsta de 4 luni si am impresia ca vechii stapani il hraneau non stop pentru ca atunci cand mi l.au adus avea cata morcovul in cutie.Stiu ca dimineata se pune o lingura de mancarica speciala,asa ca i.am cumparat cavia complete.Legumele cam in ce cantitate se dau la o singura masa?Si fan nu prea mananca de ce?

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Mancaricaaa

Mesajde anca » 01 Feb 2014, 13:05

E foarte bine ca i-ai luat Cavia Complete e cea mai potrivita pentru ei.

Legume ii dai de 3 ori pe zi (sau 2 daca nu ai timp la pranz) o singura leguma la masa, dar e important sa ii dai aprox la aceeasi ora zilnic sa se obisnuiasca. Acum cantitatea depinde de la porc la porc. El fiind puiut nu va manca foarte mult, poate va manca jumate de morcov, 3,4 baghetute de telina de ex. dar asta depinde de el cat e de mancacios. Tu pune de exemplu un morcov micut taiat baghete si vezi cat mananca el in interval de jumate de ora. Restul scoti , iar data viitoare stii si ii dai exact cat a mancat. Ce nu mananca scoti dupa jumate de ora sa nu se strice si apoi el sa manance stricat si sa se imbolnaveasca.

Fan poate nu e obisnuit sa manance, nici Belluta mea nu manca in primele zile, dar acum rontaie de numa. Tu lasa-i acolo in cusca si cand ii va fi foame, intre mese va manca el.

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mancaricaaa

Mesajde Crissy » 01 Feb 2014, 13:34

Asa o sa fac mersii!!eu talas nu am gasit si i.am luat un fel de rumegus de la versele laga oare e bun?pana acum nu a stranutat deloc si s.a scarpinat destul de putin.

Si inca o chestie apropo de luegume.E foarte sperios in sensul ca,desi ii pun leguma in castronel si desi este infometat,de frica nu iese din ascunzatoare si se apuca sa manance abia seara.Cum sa il dezvat?? :thinking:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Mancaricaaa

Mesajde anca » 01 Feb 2014, 13:49

Rumegusul nu e indicat fiind foarte marunt cu mult praf poate afecta caile respiratorii. Esti sigura ca e rumegus si nu un talas mai marunt? Oricum talasul e bine sa fie cat mai mare fara praf si fara arome. Eu nu folosesc talas, ci paturele fleece, dar am vazut ca se recomanda marca Pufi de exemplu, fiind de granulatie mare. Deasemenea e bun talasul de la tamplarie, daca ai o sursa de incredere de unde poti lua curat.

Ce am uitat sa iti spun mai sus, ai grija ca unele legume nu e bine sa fie date in cantitati foarte mari, de exemplu ale mele adora patrunjelul dar le dau doar cateva fire de caciula de vreo doua ori pe sapt. pentru ca in exces dauneaza. Varza deasemenea daca ii dai prea mult baloneaza, ii poti da o frunza pe saptamana. Castraveti doar in sezon acum nu, salata mai bine deloc. Si e bine sa alternezi legumele. Deasemenea ai grija cu dieta acum, pentru el este o schimbare mare faptul ca e intr-un mediu nou si daca primeste brusc foarte multe sortimente noi pe care nu le-a mancat pana acum, poate avea probleme cu burtica. Daca nu stii exact cu ce a fost hranit si cum e mai bine sa introduci treptat tipurile de legume pentru ca lor le este teama de nou.

Este normal sa ii fie teama, cum spuneam e o mare schimbare pentru el. Pune-i mancarica in apropiere, sau chiar in casuta, la fel apa si fanul. Daca poti amenaja o ascunzatoare mai mare de exemplu pui o scandura intre gratiile custii si faci un fel de etaj, iar sub ii pui mancarica si poate sta si ascuns. Nu trebuie sa faci nimic sa il dezobisnuiesti, ii va trece teama cu timpul :smile:

Nu ne incanti si pe noi cu niste poze cu micutul? :winking:

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mancaricaaa

Mesajde Crissy » 01 Feb 2014, 14:22

El este micutul Bubi :heart:
Fişiere ataşate
20140201_131148.jpg
20140201_131148.jpg (40.96 KiB) Vizualizat de 6797 ori
20140201_131219.jpg
20140201_131219.jpg (45.88 KiB) Vizualizat de 6797 ori
20140201_131214.jpg
20140201_131214.jpg (52.64 KiB) Vizualizat de 6797 ori

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Mancaricaaa

Mesajde anca » 01 Feb 2014, 15:00

Dragul de el :heart: un printisor mic si scump! Sa iti traiasca si sa nu uiti de fratior cat de curand ai posibilitatea. O sa vezi ca o sa devina mult mai curajos daca are un prieten. A mea cand era singura si o scoteam la plimbare statea doar ascunsa, acum cand le scot pe printese cerceteaza toata camera, merg in sir indian si grohaie :lol: alearga una dupa alta, fac popcorn...


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori