Hranirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

ingrid77
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 04 Ian 2013, 02:03
Localitate: viena

Iarba verde remediu diareee

Mesajde ingrid77 » 04 Ian 2013, 03:04

Iarba verde remediu pt diaree si tranzitul stomacal sa fie bine splata prospata si stearsa intr-un prosop pt a nu ii ajuta rinichi sa faca si mai multe pietre fiind murdara iarba de asemenea salata trebuie f bine clatita inainte de a fi administrata.
Evitati tot ce ii poate provoca mai rau exemplu castravete mar este f periculos porcusorii trebuie sa evite mult dulce zahar desi le place mult le fac bacterii ce produce gazul si tot odata diarea disconfortul si alte probleme intestinal recomandat odata pe saptamana putin un cubulet.

Salata iarba verde leguemele in general toate sa fie spalate si sterse, numai asa ii putem ajuta sa nu mai ajunga cu pietre la rinichi.
Evitati sa ii dati grane grau f mult este plin de calciu deci produce pietre prin acumulare :: zilnica se pot aduna extraodinar de repede :: acesta fiind fatal pt ei in cele mai multe cazuri.

Avatar utilizator
Alex.
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 09 Ian 2012, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Alex. » 10 Ian 2013, 08:22

Neata tuturor! sper ca postez unde trebuie... Deci am 2 porcusoare care m-au innebunit in ultima vreme! deci vor mancare in permanenta..de fiecare data cand trec pe langa ele incep sa tipe si asta si dupa ce le dau mancarea speciala. eu sunt plecata toata ziua, iar mama mea e cea care are grija de ele. inainte nu erau asa, dar in special d cand sunt 2, au devenit asa galagioase. m- am obisnuit cu ele, dar sunt prea infometate pt mine :)) am incercat si sa le ignor, dar degeaba tipa la toti membrii fam.
Nu stiu ce rezolv cu postarea asta, dar macar stiu ca sunt pers care ma inteleg, cred.m:)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde khaos » 10 Ian 2013, 11:37

Obisnuiai sa le dai cate ceva bun de fiecare data cand cereau? :) Daca raspunsul este 'da', inseamna ca acum au un comportament normal si logic :D Le-ai invatat sa fie niste mici cersetoare. Asa se intampla cu porcusorii astia, si cu ai mei mai glumesc uneori si le zic ca eu le dau un deget, iar ei vor toata mana. rofl

Daca porcutele tale sunt un pic rasfatate, trebuie sa incerci sa le dezobisnuiesti si sa le disciplinezi un pic. Stabileste-le niste mese fixe, de 2 sau 3 ori pe zi, cand le dai mancarea verde (o leguma sau un fruct sau ceva verdeata), insa MUSAI sa fie un singur tip, nu mai multe, si MUSAI sa nu le mai dai si intre mese. Trebuie doar fan si apa sa aiba in permanenta, atat! In caz ca nu mananca ce le-ai dat, mancarea le-o iei dupa juma de ora/o ora si le mai dai din nou abia la masa urmatoare. Mancarica speciala (bobitele) trebue oferite numai dimineata, cam o lingura de fiecare purcel. Daca sunt adulti, bine e sa le dai cam de 2-3 ori pe saptamana numai.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde chinchi2 » 10 Ian 2013, 14:33

Cred ca stiu unde e problema..LE DAI FAN?
De obicei porcusorii care nu mananca fan ,tipa toata ziua de foame.Cred ca asta e cauza.
Legat de legume:Ar trebui sa le dai de 2-3 ori pe zi ,dar cu distanta de 4-5 ore intre mese,cum poti tu.
Si trebuie data o singura legume la o masa :up:

Avatar utilizator
Alex.
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 09 Ian 2012, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Alex. » 10 Ian 2013, 16:20

deci imi recunosc vina: o perioada nu au avut fan. insa acum au, in permanenta, in speranta, ca vor mai tacea, dar degeaba. ar mai fi o problema: primesc f multi morcovi. sunt cumva pe lista alimwntelor care trebuie date in mici cantitati? nu stiu ce legume sa le mai dau.... ms de raspunsuri! stiam ca aici sigur o sa primesc macar un raspuns cand vine vb de porcusori . dar oricum, una din ele e prima la cersit mereu si ii aduce aminte si celeilalte care initial n-are nici o treaba, dar deh daca una da startul la cersit.... si da, cand aveam m mult timp liber, erau mai rasfatate, in exces...

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde khaos » 10 Ian 2013, 16:25

Morcovii nu le fac rau, insa stii ca orice in exces nu e bun. :) Incearca sa le variezi regimul, sa le dai mancare diferita la fiecare masa. Sunt destule din care poti alege. Telina, mar, sfecla rosie, patrunjel, marar, ardei rosu/verde/galben, gulie, pastarnac, castraveti - iar astea mi-au venit doar acum in minte. Uite lista cu ce le poti da si ce valoare nutritiva are.
Si incearca sa le rasfeti mai putin :P Altfel nu ai scapi de ele rofl
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde chinchi2 » 10 Ian 2013, 16:27

Uite aici niste legume care le gasesti la orice piata:
Pastarnac,morcov,telina,frunze telina,sfecla rosie,patrunjel,marar,castraveti,dovlecel,spanac,ardei.
Morcovul se poate da ,dar ar fi bine sa nu repeti mereu .
Trebuie sa le faci un program:dimineata,dupamiaza si seara.
Ex:
DImineata:Morcov
Dupamiaza:telina
Seara:Castravete

Dimineata:Dovlecel
Dupamiaza:Ardei
Seara:Sfecla

Se pot da foarte multe chiar daca e iarna.
SI atentie!De ex cand le dai morcov,da-le cate unul pentru fiecare porcut sau unu mare la doi.
Nu le da cantitati prea mari :smile:

Avatar utilizator
Alex.
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 09 Ian 2012, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Alex. » 10 Ian 2013, 20:32

Mofturi, domne! :) telina, sfecla, mar, dovlecel abia daca gusta. la noi trezirea si deci masa este la ora 7, iar de la 7 pana pe la pranz si apoi seara? si doar atat :)) nu or sa fie de acord ... in fine multumesc pt rasp

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde chinchi2 » 10 Ian 2013, 20:45

Alex. da-le 3 mese.
Nu le da la 7 dimineata
Prima masa sa fie pe la 9.
Dupamiaza pe la 3.
Si seara tot pe la 9

Dovlecel incearca sa le dai de dimineata.Uite ce am facut eu,ai mei mancau doar jumatate din cat le dadeam.
Tai 2-3 feliute mai groase de dovlecel,apoi faci o feliuta in 4.
Apoi iei cu un cutit semintele acelea si apoi iei fiecare feliuta si o mai tai o data.
Deci intr-un final,dintr-o felie sa iti iasa 8 bucatele mai mici.
Astepti sa ajunga la temperatura camerei,sa nu fie ud.Le lasi cam 15 minute si apoi le dai.
Ai mei mananca pe nerasuflate :winking: .Incearca si sa-mi spui daca mananca.
Nici alor mei nu le place sfecla,telina,marul.

Avatar utilizator
Alex.
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 09 Ian 2012, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Alex. » 10 Ian 2013, 22:39

O sa tin cont de sfaturile voastresi vedem cum decurg lucrurile. dar mi-e imposibil sa nu le dau sa manance cv de la 7. mananc in aceeasi incapere cu ele, deci e imposibil. fac urat de tot daca mananc fara ele :))

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde chinchi2 » 10 Ian 2013, 22:45

Asa fac toti :giggle: Nu ar trebui sa te lasi chiar daca iti cere..
Adu-ti aminte ca tu esti stapanul lor si tu le dai de mancare,nu invers :giggle:

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Stef » 11 Ian 2013, 00:01

Alex nu cred ca e o problema chiar asa de mare daca le dai masa de dimineata la 7. Important e sa fie 3 mese pe zi, aproximativ la aceleasi ore. Cum zice chinchi este ideal, daca timpul iti permite atunci fa asa, dar daca nu, se poate ajusta putin si in functie de programul tau. Ideea e sa aiba 3 mese pe zi si sa nu primeasca altceva inafara de fan si apa intre ele. Daca fetele cersesc si tu le dai ceva bun, ele o interpreteaza ca pe o rasplata si o sa faca in continuare, e greu sa nu cedezi, dar de tine depinde sa le dezveti.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde khaos » 11 Ian 2013, 11:29

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Irutss » 17 Ian 2013, 17:51

Le-am luat la fete azi conopida..si le-am dat cateva buchetele..nici nu s-au uitat la ea..dar nu-i nimic,insistam
intrebarea mea este..le pot da si frunzele cu tot cu pardea din mijloc a frunzelor?

adica asta :

Imagine

sunt ude pentru ca acum le-am spalat,si le-am pus acolo sa se usuce pana la masa de seara (in cazul in care e ok sa le dau)

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde chinchi2 » 17 Ian 2013, 18:46

Da,le plac foarte mult frunzele.Insa fi atenta ca sa se usuce de tot :up:


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori