Hranirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

matcat
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 08 Apr 2011, 23:17
Localitate: iasi

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde matcat » 11 Apr 2011, 19:56

Porcusorul, maninca acum foarte bine, are un tract intestinal bun si se bucura de tot confortul din lume. Cu toate acestea maraie/ baraie tot timpul si orice i-am face, oricat de frumos ne-am purta cu el, tot nu este multumit. Este foarte irascibil.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Gemon » 11 Apr 2011, 20:20

"Tot nu este multumit" e o expresie ce doar tu poti interpreta, avand tendinta de a umaniza ceea ce vezi/observi.

Ce poate face un porcusor ajuns intr-un mediu nou, singur? El ar dori sa interactioneze cu unul din specia lui, este extrem de comunicativ, social. Pentru inceput concentreaza-te pe mediul sau, imbogateste cusca cu accesorii, scrie ce cusca ai, o poza ar fi binevenita pentru a te ajuta, ai putea sa ii asiguri - beneficiand si de ajutorul nostru - un habitat in care poate interactiona macar cu mediul, si cat mai curand si cu un congener de acelas sex, daca esti dispus sa ti cont si de necesitatile sale comportamentale pe langa o ingrijire si hranire corecta.

Asteptam deci informatii detaliate despre cusca, este relativ simplu si ieftin sa o (re)amenajezi, multe accesorii putand confectiona chiar tu.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde irena » 12 Apr 2011, 01:22

matcat, sa nu ma intelegi gresit, insa ceea ce tu interpretezi ca si confort, porcusorul s-ar putea sa vada altfel lucrurile. ca sa se simta confortabil, are nevoie de un partener de acelasi sex, o cusca spatioasa si accesorizata, doza zilnica de mangaieri si pupaceli. comportamentul lui s-ar schimba enorm in bine cu un partener. el este singur intr-un mediu nou si reactioneaza ca atare.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde biancadumy » 12 Apr 2011, 13:11

Am o mica nedumerire ...

La porcusorii adulti nu se mai da hrana speciala?? :shock: pana la ce varsta se mai da hrana speciala? eu credeam ca pe tot parcursul vietii se da hrana speciala ... ma insel?

Imi cer scuze daca a mai fost pusa aceasta intrebare,dat n-am gasito nicaieri.

Eu din ce stiu,se da o lingura/porcut dimineata nu?
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Lili » 12 Apr 2011, 13:19

Bia la porcutii adulti se poate da si mai rar (la 2 zile de ex.). Depinde de fiecare porcut in parte, de greutatea lui.
Hrana speciala (tu stii) nu e baza in mancarea lor. Baza e fanul si apoi legumele. Hrana speciala o dam mai mult la flamanzii in crestere. In rest, pe cat posibil, punem accent pe fan/legume/fructe/verdeata.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde biancadumy » 12 Apr 2011, 13:21

Am inteles :) mersi Lili :loving: eu intelesesem altfel,asa ca bine ca am intrebat :smile:


PS: azi vin pozele promise cu grasu' :lol: scuze de off
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde ramona_inka » 12 Apr 2011, 13:22

Cand deja au ajuns la o greutate de matur sau in jurul varstei de 4-6 luni se poate reduce treptat (nu dintr-o data) cantitatea de hrana speciala, mai ales daca nu ii tinem pentru reproductie. Se poate da zilnic jumatate din cantitate sau o zi da una nu. De aceea este recomandat sa oferim hrana speciala de calitate, special conceputa pentru porcusori.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde biancadumy » 12 Apr 2011, 13:25

inteles :)

multumesc mult de raspuns :)

si cam pe la ce greutate? :smile:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde ramona_inka » 12 Apr 2011, 13:47

La 6 luni un porcusor ar trebui sa aiba in jur de minim 700-800 g (vorbesc de cei de rasa) deci cam pe la aceasta greutate.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde biancadumy » 12 Apr 2011, 13:49

Oki are 700 si ceva de grame,dar cum fac sa raresc la unul? ca acuma vin astia mici .... cand ai de varste diferite e un pic mai dificil ...
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde irena » 12 Apr 2011, 14:11

bia, nu cred ca e obligatoriu sa raresti :) poti rari cand puiutii cresc. m-am exprimat gresit la topicul Filmulete hazlii cand am zis ca nu porcusor matur nu are nevoie de hrana speciala (in capul meu facea sens ce am scris, se pare insa ca s-a interpretat altfel :) ). ceea ce vroiam sa spun e ca trebuie sa se puna mai mult acces pe legume si verdeturi, sunt mai importante decat hrana speciala. dar asta nu inseamna ca le dauneaza :)

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde biancadumy » 12 Apr 2011, 14:13

ok,mersi de lamurire :love:

atunci cand toti vor avea 6-7 luni vom rari treptat,dar mai e destul pana atunci :)
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde ch32 » 13 Apr 2011, 22:15

pot sa ii incoltesc si sa i dau gazon?

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde adelinatache » 13 Apr 2011, 22:18

Cel mai bine ii plantezi grau, este foarte sanatoasa iarba de grau si se poate da la discretie. Plus ca este si o solutie avantajoasa: creste repede si nu te costa foarte mult! Iarba nu i-o dai direct din ghiveci, caci pamantul poate contine fel si fel de lucruri ce ii pot face rau, de ex. mucegai. Tai ierbuta si apoi pui porcutul la pascut!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde ch32 » 13 Apr 2011, 23:37

multumesc, grau primeste oricum din belsug :D insa primisem o punguta cu gazon si eram curioasa..vroiam sa ii diversific meniul si iarba din parc nu am curaj sa ii dau..


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 33 vizitatori