Hranirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 12 Sep 2010, 20:12


Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde MaraC » 12 Sep 2010, 20:17


Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 12 Sep 2010, 20:22


Avatar utilizator
Gurita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 124
Membru din: 24 Feb 2010, 16:37
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Gurita » 28 Oct 2010, 10:04

Cum le dati voi de mancare porcusorilor? Majoritatea avand doi (sau mai multi), le dat in locuri separate ale custii sau in acelasi loc? Eu acum le dau in acelasi loc, dar tai legumele in bucatele mai mici, ca sa fie mai multe si sa apuce fiecare sa manance.
Bucuria vine din lucrurile marunte.

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde true_fan_66 » 28 Oct 2010, 10:28

Ai mei mananca din acelasi castronel, la capitolul asta nu se cearta pe mancare. Si le-o tai in bucatele ca si tine, sa manance fiecare mai usor.

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde ch32 » 03 Noi 2010, 12:25

este neaparat necesar sa reduc de la 3 mese la 2 mese pe zi pentru o porcuta de 7 luni (implinite azi :D)? este foarte mancacioasa si cere non stop mancare...nici nu stiu cum sa ii reduc papica ca tipa din 6 in 6 ore nici nu am nevoie de ceas sa o hranesc..

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde AndreeaC » 03 Noi 2010, 14:55

Dar unde ai citit ca trebuie sa reduci de la 3 la 2 mese ? :speachless:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde ch32 » 03 Noi 2010, 15:29

asa citisem ca la porcusori adulti 2 mese pe zi si mai ales pe timp de iarna...

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde true_fan_66 » 03 Noi 2010, 15:32

Eu de cand ii am tot 3 mese le dau pe zi.

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde ch32 » 03 Noi 2010, 15:41

multumesc :) sunt fericita ca nu trebuie sa o tai de la portie...e o mancacioasa....

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde lupuelena2009 » 22 Ian 2011, 22:12

eu le-am facut o salata din urmatoarele legume,sfecla rosie,morcov,albitura,varza,dar nu prea multa,ca baloneaza,verdeata multa ,cam 5 legaturi,ardei gras ,am amestecat totul intr-un castron de plastic,le-am pus un capac si aceasta salata o pastrez la frigider.iar inainte sa le dau,scot cat trebuie intr-o cana si o las unpic la temperatura camerei ptr a se incalzi,apoi porcuti mei sunt serviti la nas cu aceasta delicatesa,eu cred ca este o bomba de vitamine.aceasta salata este buna si ptr noi!!!chestia este ca trebuie facuta cate putin ,cel mult in 3 zile trebuie consumata ,caci altfel se festejeste verdeata.eu le tai marunt,marunt si nu pun nimic peste ele .la porcutii mei nony,cleo si myley le place foarte mult aceasta combinatie de legume cu verdeata.incercati si voi sa vedeti daca le plac la ai vostrii!!!! :love: din dragoste ptr animale! :heart:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde maria » 22 Ian 2011, 22:23

elena, hai sa iti zic o chestie
daca tu le dai acelasi lucru si anume salata ta combinata, cu timpul vor ajunge sa manance numai ce le place din ea
tu ai manca mereu aceiasi salata?
gandeste-te cum e in cura de slabire
la inceput iti place salata verde amestecata cu alte legume, apoi ajungi sa nu mai suporti nici sa o vezi
bine ar fi daca le-ai da cate o leguma, doua la masa
de pilda sfecla cu patrunjel apoi seara morcov cu castravete, etc
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

matcat
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 08 Apr 2011, 23:17
Localitate: iasi

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde matcat » 08 Apr 2011, 23:25

:( am achizitionat un porcusor de guineea de curand insa este apatic si nu mananca deloc e deja a doua zi .. cum ar trebui sa procedez sa il determin sa manance si sa devenim totusi prieteni nu doresc sa il pierd si nici sa il fortez sa manance pls help

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde irena » 08 Apr 2011, 23:34

buna si bine ai venit.

s-ar putea ca porcusorul sa fie bolnav si de aceea nu mananca. incearca sa ii dai pelete macinate cu seringa, e important sa primeasca hrana. de asemenea pune-i in cusca fan si apa. si cu prima ocazie, du-l la veterinar.

multa sanatate

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Hranirea porcusorilor

Mesajde Gemon » 09 Apr 2011, 06:48

matcat, porcusorii sunt animale sociale si au nevoie de compania unui congener, daca ai fi adus din start doi porcusori (de acelas sex fiind alegerea buna pentru un iubitor de porcusor), si ai fi fost informat despre meniul de care a avut parte (click aici http://www.gemon.ro/mit2.htm#neofob), ar fi trecut mult mai usor de aceasta perioada de adaptare la mediul nou.

Unul adus recent are nevoie de timp pentru acomodare, toate stimulurile venite din mediu sunt necunoscute pentru el, fiind animal prada se activeaza intens instinctul de supravietuire, aceea de a fi mereu in alerta intr-un mediu necunoscut unde nu stie ce il asteapta. S-ar putea sa fie bolnav, asa cum s-ar putea sa fie doar extrem de speriat. In primele zile un porcusor speriat si stresat se hraneste cat mai discret, incearca sa se ascunda si mananca doar cand se simte mai putin amenintat, de obicei dupa o lunga asteptare, pe ascuns. Un stapan informat (care constientizeaza ca aceste animale sunt de grup, si nu solitari, oferindu-i posibilitatea de a interactiona cu unul din specia lui) ii creaza un mediu in care poate avea accesorii care ii asigura o cat mai buna adaptare la mediul nou, ascunzatori, bariere vizuale, loc de odihna placut si confortabil, fan in suport si o mana de fan chiar si in cusca pe asternut, acces permanent la adapatoare. Citeste si asta viewtopic.php?p=69483#p69483

Pentru a depista cauza acestui comportament, monitorizeaza-l de aproape, cantarindu-l chiar si de 2x/zi. Urmareste-i tranzitul intestinal (face bobite? ce aspect au?), daca nu consuma nimic, si a ramas aceeasi cantitate de fan, hrana speciala si/sau legume/verdeturi in cusca, fara sa fie gustate, incearca sa il hranesti, pentru inceput ii dai 1-2 bucati mici de morcov, si daca nu e interesat, ii prepari tu hrana si il hranesti http://www.gemon.ro/inapetenta.htm
In acest caz din urma are nevoie de o examinare de catre un medic veterinar, vezi aici recomandarea viewtopic.php?p=49164#p49164


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori