Hranirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 16 Mai 2008, 13:50

am citit mai devreme ca poate balona dar ce ma ingrjoreaza pe mine e lasatul in curte
ai mare grija sa nu stea prea mult timp in caldura...sau sub razele soarelui caci porcusorii nu au glande sudoripare si se supraincalzesc si....(nu are rost sa continui)
deci nu ii lasa in soare...stai cu ele cateva minute cat sa faca o baita de lumina.
ai mare grija ca sunt teribil de sensibili
eu stiu ca tu esti f responsabila insa m-am gandit ca e bine sa te atentionez...totusi :kiss:

Anna
Membru
Membru

Mesajde Anna » 16 Mai 2008, 13:54

multumesc
i asa si fac...le tin 2-3 min la soare si dupa aia le pun o mini umbrela pe iarba....asa sunt fff bine
si intra pe mess daca ai timp..pls

Moniq
Membru Junior
Membru Junior

flori de salcam, capsuni

Mesajde Moniq » 28 Mai 2008, 19:23

Acum ca incep sa apara mai toate bunataturile, am si eu o intrebare:
porcusorii manaca flori de salcam sau capsuni? Ca de cerut, cer sigur, cel putin Motz la cat e el de pofticios , dar eu nu ma iau dupa el si am zis sa intreb mai inai pe forum.

Va multumesc anticipat!

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Re: flori de salcam, capsuni

Mesajde ramona_inka » 28 Mai 2008, 22:49

Sigur ca da, se poate da si salcam (floare/frunze/crengute) dar, conform regulei binestiute: nu mult, nu des :wink: Iata un mesaj mai vechi al Gedei, a fost dat pe lista:
http://pets.groups.yahoo.com/group/guin ... ssage/4501
La fel si capsuna, cate putin si introdus treptat in meniu, nu mult de prima data. Dai putin, vezi cum reactioneaza, apoi pauza 2-4 zile, apoi iar mai poti sa ii dai un pic. Mai mult de o capsuna la o masa nu are rost sa dai.
Pofta mare mancaciosului!

Croco
Nou venit
Nou venit

Hranirea porcusorilor

Mesajde Croco » 01 Iun 2008, 09:29

De cate ori pe zi trebuie sa-mi hranesc porcutii? :)

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde ramona_inka » 01 Iun 2008, 11:18

Trebuie sa aiba 3 mese principale alcatuite si verdeturi: morcov (radacina, frunza), mar, patrunjel (frunza, radacina), castravete, sfecla rosie, telina (frunze fragede, radacina), pepene, frunze si matase de porumb, iarba de grau... si multe altele pe care le gasesti aici:
http://gemon.ro/hranire3.htm#verdeturi

Regula este ca alimentatia sa fie variata, la fiecare masa sa primeasca alt aliment, in acest fel asigurandu-se necesarul de vitamine si elemente nutritive dar si evitandu-se o eventuala toxiinfectie cauzata de o hranire prea indelungata sau cu o bucata prea mare dintr-un anumit eliment.

In afara de acestea sa aiba apa si fan la discretie in cusca. Principalul aliment sa fie fanul! Si in functie de varsta lui, mancare uscata speciala pt porcusori sau amestec de seminte:
http://gemon.ro/hranire4.htm#seminte
http://gemon.ro/hranire4.htm#hranaspec
Acestea poate primi zilnic daca este inca pui, pana in 4-5 luni, sau la fiecare a doua zi daca este deja matur.

Anna
Membru
Membru

Mesajde Anna » 01 Iun 2008, 22:00

De exemplu, eu le pun cutiuta plina cu mancare, fan langa si toata ziua au fructe si legume.
Acum le-am dat coaja de pepene galben si de pepene rosu, salata si patrunjel.De uimire, stateau in mijlocul custii si se invarteau...nu stiau cu ce sa inceapa mai intai!:)) :lol: :lol:

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 02 Iun 2008, 00:05

Anna scrie:De exemplu, eu le pun cutiuta plina cu mancare, fan langa si toata ziua au fructe si legume....
TOATA ZIUA adica 24 ore din 24 aceste alimente stau in casuta lor? In acest caz risti mult, alimentele se degradeaza, se palesc, isi pierd calitatile nutritive si, mai rau, devin nocive pt stomacul porcusorului, putand cauza indigestii, toxiinfectii...

Anna scrie:...Acum le-am dat coaja de pepene galben si de pepene rosu, salata si patrunjel.De uimire, stateau in mijlocul custii si se invarteau...nu stiau cui ce sa inceapa mai intai!:)) :lol: :lol:
La o masa se da un singur aliment pt ca altfel, asa cum scri, nu vor manca tot, doar vor alege ce le place, restul ramanand acolo iar tu vei fi nevoita sa arunci. Daca ii lasam pe ei sa aleaga ce sa manance vor avea o alimentatie necorespunzatoare, stiut fiind ca ei vor alege doar alimentele ce le plac cel mai mult si astfel nu vor asimila o mai mare varietate de vitamine si nutrienti din alimentele refuzate.
Deci, ca regula: mese la ore fixe si la fiecare masa se da un singur aliment. In acest mod nici nu vor mai face mofturi.
Singurul aliment care sta in permanenta este fanul (si apa :wink: ).

tramona38
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde tramona38 » 02 Iun 2008, 11:22

multumim, ramona, pentru sfaturi.

si eu, ca noua detinatoare de porcusor, aveam tendinta sa il indop pe micutul meu, sa ii dau de toate, alimente amestecate si sa ii las peste zi mancare.

voi invata si eu (cu inima stransa :D) sa imi hranesc rational puiutul.

Anna
Membru
Membru

Mesajde Anna » 02 Iun 2008, 14:58

nuuuu
le-am dat pe rand...si mancarea nu sta toata ziua la ele...o ora max

lulitza
Nou venit
Nou venit

Mesajde lulitza » 11 Iun 2008, 15:26

Am aplicat si eu sfaturile voastre. Si de unde Peticuta mea facea mofturi, acusica, de cind ii dau cite un singur fel la o masa, papa tot cu o pofta nebuna. Gusta toate noutatile, adora patrunjelul (il ura) decind nu mai are si iarba, si dovlecel si sfecla si castravete, toate deodata.
Multumesc de sfaturi. Chiar functioneaza.
Si mie- mai usor si mie si ei.

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 11 Sep 2008, 14:15

Voi cat de mult/des le dati patrunjel?
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Anna
Membru
Membru

Mesajde Anna » 11 Sep 2008, 14:28

camo data pe zi pentru ca le mai dau si alte chestii

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 11 Sep 2008, 14:40

de ce nu cititi ce spune geda pe forum la sect ingrijire?

Frunza de patrunjel, dar si radacina are efect diuretic, antiinflamator, antianemic, este sanatos in cantitati mici si atunci cand nu se da prea des la porcusori.

In cantitati mari si repetate poate fi daunator (nu toxic), excita sistemul central nervos (provocand ameteala) si intensifica circulatia sangelui la nivelul abdomenului, a zonei pelviene. Este riscant sa se dea o cantitate mai/prea mare sau prea des mai ales femelelor gestante in ultimele saptamani/zile , ptr. ca poate provoca nastere prematura, sangerare. Nici la celelalte categorii nu le face bine in cantitati mari sau prea des repetate. Ai multe optiuni, poti diversifica in asa fel meniul, ca ea sa nu consume prea multa frunza/radacina de patrunjel, chiar daca ii place.

Recomand sa ii dai 4-5 fire si apoi iar doar dupa trecerea a 3-4 zile. Frunza de patrunjel si eu le dau impreuna cu codita.

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 11 Sep 2008, 16:17

:shock: Doamne! Asta chiar n-am vazut. O sa incerc sa le dau mai putin.
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Înapoi la “Ingrijire, hranire”