Hranirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Lili » 08 Ian 2012, 18:47

Dadui azi la bestii (la sfatul Mariei) Rapid Care.
Moooaama ce balotau si ce ma ciondaneau ca nu ma misc mai repede :lol:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Ionella
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 30 Iun 2011, 19:46
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Ionella » 12 Ian 2012, 17:12

Buna ziua!Revin din nou cu aceeasi problema,am mai scris odata despre ea insa nu a dat roade.Porcusorul meu de guineea nu mananca mai nimic :(( .I-am dat morcov,il miroase si sta acolo,i-am dat mar,la fel,sta acolo,i-am dat banana,tot in acelasi loc sta si banana.In schimb,daca ii ofer castravete,in 2 secunde nu ramane nimic.Nu ma confrunt cu un purcel bolnav ci cu unul mofturos.In curand ii voi lua o partenera(Fufu fiind fetita) si sper ca atunci sa se mai dea pe brazda.
Am facut cum mi s-a spus si aici,sa nu-i ii mai dau castravete si sa-i las acolo o alta legume,daca nu o mananca sa ii iau leguma si sa ii pun aceeasi leguma dar proaspata.Nimic,am crezut ca raguseste de cata guitala facea :(( .Varza nu ma indur sa ii dau si nici salata in cantitati mari sau des(astea ii plac),patrunjelul ii place si mararul dar nu ii pot da zilnic.Nu mai stiu ce sa fac.Mananca numai fanul si bea apa si daca ii dau castravete e cea mai fericita,dar nu ma indur sa ii dau zilnic :(( .Cum sa fac,acum iarba nu am de unde,eu stau la parter si am gradinita si vara am iarba dar acum?Am incercat si gogosar,o perioada a mancat,acum nici pe ala.Cum sa mai fac :(( ?
Atunci cand mie greu doar te privesc si ma simt mai bine.Te iubesc Fufu a mea

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde adelinatache » 12 Ian 2012, 17:17

Sfecla rosie, telina, pastarnac, dovlecel, dovleac de placinta, iarba de grau, panuse de porumb uscate.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Ionella
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 30 Iun 2011, 19:46
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Ionella » 12 Ian 2012, 17:18

Aaa,nici sfecla nu mananca,in schimb nu le-am incercat pe celelalte,le voi incerca,sper ca macar una sa le mananca :cry:
Atunci cand mie greu doar te privesc si ma simt mai bine.Te iubesc Fufu a mea

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde crisa24 » 12 Ian 2012, 17:56

partenera o va schimba mult!!!! :heart:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Ionella
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 30 Iun 2011, 19:46
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde Ionella » 12 Ian 2012, 18:04

Sper din tot sufletul.Sunt disperata,nu mai stiu ce sa ii dau de mancare :cry:
Atunci cand mie greu doar te privesc si ma simt mai bine.Te iubesc Fufu a mea

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde anisoara » 12 Ian 2012, 18:08

Nici maya nu manca de ex sfecla rosie si cand am adus-o pe bella si a vazut ca ea mananca ...mama- mama ce mai dadea la falcute!
Deci, o solutie este si o partenera. O va vedea si va merge pe principiul "daca ea mananca, eu de ce nu?"
Succes!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde ramona_inka » 13 Ian 2012, 19:10


Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde irena » 13 Ian 2012, 19:16

ionella, pe site s-a discutat foarte mult despre alimentatie. exista o sumedenie de legume care se pot
da porcutilor. evident ca nu le vor papa pe toate, dar ai de unde alege.
citeste , de exemplu.

valentin147
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Dec 2011, 17:01
Localitate: torino

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde valentin147 » 27 Ian 2012, 20:29

atatea probleme cu alimentatia...eu am 3 porcusori..2 sunt cumparati dintr-un petshop din italia iar celalalt de la o crescatorie..de mancare le dau un pellet special pentru porcusori,comandat din germania se numeste Tima Mega C si are 3000 de mg pe kg de vitamina c si contine >>faina de iarba medicala,tarate de grau,extract de soia incalzite cu abur,orz,felii de melasa,ovaz,seminte de turta,exstras de seminte de rapita,carbonat de calciu,fosfat monocalcic.in rest legume si fructe de 3 ori pe zi.iar cantitatea de pellet este de o mana buna pe zi...vreau sa precizez ca pelletul sta in fata lor toata ziua pana seara cand este terminat,in rest fan si apa..am fost cu ei la un veterinar si mia zis ca sunt f sanatosi... :up:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde irena » 27 Ian 2012, 22:08

deci tu nu le dai deloc legume??

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde maria » 27 Ian 2012, 22:14

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

valentin147
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Dec 2011, 17:01
Localitate: torino

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde valentin147 » 27 Ian 2012, 22:53

le dau legume in schimb nu le dau deloc salata pentru ca nu am o sursa sigura...le dau patrunjel,finochio si din cand in cand andiva asta ca sa inlocuiesc salata...iar pelletul sta toata ziua in fata lor..si odata la 2 zile le mai dau si rondele de lucerna de la vitacraft.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde irena » 27 Ian 2012, 23:28

nu stiu ce fel de pelete ai. eu sunt in germania, insa eu le dau alor mei hrana speciala doar de la versele laga
si trebuie sa recunosc ca nici nu m-am uitat dupa altceva. ai putea pune o poza cu acele pelete? sunt foarte
curioasa ce e cu ele. mersi in avans.
sa trecem la legume. faci bine ca nu dai salata daca nu e din sursa sigura. oricum se da rar. eu le dau alor
mei foarte rar, o data la cateva luni si atunci cumparata de la sateni. patrunjelul le place, insa nu se da in
cantitate mare (ma gandesc ca la frunzele de patrunjel te referi). finochio nu stiu daca e bun pentru ei. eu
nu le-am dat, pentru ca desi am vazut in magazin, nu am gasit nimic pe site despre el si sincera sa fiu, habar
n-am ce e de fapt. andiva e buna, alor mei le place mult ;)
INSA... cat le dai tu nu le ajunge. si cred ca nici un medic priceput nu iti va spune ca asa se hranesc porcutii.
ei au nevoie de un meniu cat mai variat. se hranesc de 3 ori pe zi (sau macar de 2 ori), iar la fiecare masa
se da o alta leguma. bine ar fi sa ii faci un meniu saptamanal si sa incerci sa ii dai cat mai multe alimente.
aici ai o lista cu ce are voie sa pape: http://www.gemon.ro/tabel.pdf
iar aici ai modele despre cum hranesc membrii forumului porcutii: viewtopic.php?f=3&t=2847

valentin147
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Dec 2011, 17:01
Localitate: torino

Re: Hranirea porcusorilor

Mesajde valentin147 » 27 Ian 2012, 23:52



Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori