Porcusorii in preajma unui bebe

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Dana123
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 21 Oct 2017, 20:27

Porcusorii in preajma unui bebe

Mesajde Dana123 » 21 Oct 2017, 21:04

Buna. Sunt mamica unui bebe de 2 zile si a unui baietel de 5 ani care iubeste animalutele la nebunie. Ne-am hotarat cu greu sa-i facem aceasta bucurie, constienti fiind ca orice animal este o responsabilitate si pt parinti, copilul avand totusi nevoie de indrumare si ajutor. Avem de ales intre catel, pisica, porcusori si pasarele/papagali. Catelul ar necesita mult efort din partea noastra pt a fi fericit, pisica nu pare indicata langa un bebe de cateva zile decat daca e matura, cu pasarile in colivie nu suntem de acord iar libere prin casa riscam sa le scapam sa iasa afara si sa fie vanate de alte pasari sau de pisici. Porcusorii par cea mai buna alegere... dar chiar sunt? Adica baietelul nostru a intrat in contact cu aceste animalute si pare ca s-ar descurca cu ele iar noi nu ar trebui sa intervenim f mult. Dar ce fac cu cel.mic? E ok sa fie porcusorii in preajma unui bebe chiar daca nu intra in contact direct? Ce-i trebuie unui porcusor sa fie fericit in afara de atentie pe care sigur o sa o aiba? Vrem ca animalutul sa fie fericit si copilul la fel si noi la fel :). Recunosc ca nu suntem.mari cunoscatori si avem nevoie de indrumare pentru a ne da seama daca porcusorii ar fi prieteni adecvati pt copilasul nostru, iar daca necesitatile acestor animale pot fi preluate in mare de un copil de 5 ani. Orice indrumare e binevenita. In final daca raspunsurile la intrebarile noastre sunt ok, cel mai probabil o sa adoptam 2 porcusori. Multumim!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vreau si eu prieteni porcusori!!!

Mesajde Gemon » 22 Oct 2017, 23:15

Bine ai venit!

Multa sanatate copiilor tai! :smile:

Porcusorul este animal social, recomandam mereu sa se tina doi de acelasi sex, si nu unul singur, vezi viewtopic.php?p=113004#p113004

Citeste http://www.gemon.ro/faq2.htm#copil
Iti pot fi de ajutor si urmatoarele mesaje:
viewtopic.php?p=30410#p30410
viewtopic.php?p=98873#p98873
viewtopic.php?p=129426#p129426

Dana123
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 21 Oct 2017, 20:27

Re: Vreau si eu prieteni porcusori!!!

Mesajde Dana123 » 03 Dec 2017, 20:57

Scz pt raspunsul intarziat. Am fost in perioada de acomodare cu noul bebelus. Multumesc pt urari si pt linkuri... au foat foarte utile chiar daca le-am citit abia acum. Intre timp ne-am luat 2 porcuti femele... cel putin asa am crezut pana dimineata cand ne-am trezit cu puiuti. Am deschis post nou pt ca avem iara nevoie de indrumare.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori