Unul sau mai multi ?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Silviu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 21 Oct 2008, 14:04
Localitate: Bucuresti

Unul sau mai multi ?

Mesajde Silviu » 21 Oct 2008, 14:13

- Am achizitionat de curand un porcusor de guinea femela(Peruvian).
- Am luato din piata de la Obor, vanzatoarea mi-a spus ca are varsta sub un an, insa nu stie exact.
Am doua intrebari :
1)-Daca mai cumpar o femela o sa mai fie la fel de apropiata de noi ?
2)-Daca iau un mascul, ar fi o problema daca ar face pui acum, avand in vedere ca nu ii stiu varsta exacta si vanzatoarea mi-a spus ca nu a facut niciodata pui.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 21 Oct 2008, 14:39

dragul meu silviu
daca vanzatoarea e o tipa mica, mai in varsta si are taraba afara langa intrarea in hala de tabla, daca tine porcutii in custi puse pe ciment, te anunt ca s-ar putea ca porcuta sa aiba micoza sau paraziti.
pe femeia asta o stiu de mult si m-am certat de cateva ori cu ea. si ea ma stie pe mine.
tramona a luat de curand o porcuta de acolo si a avut paraziti. eu am vazut porcuti cu micoza, cu parti de blanitza lipsa si un copilas care ii mangaia. intr-o seara le dadea sa manance bucatele de paine si porcutii se bateau pe ele. altceva nu aveau in cutie.
o data am vrut sa le dau patrunjel si nu m-a lasat.
la ea nu conteaza ce temperatura e afara. am vazut porci care stateau afara de dimineata pana seara, in plina iarna. ea era verde de frig si porcii-pui stateau cu cutiile pe ciment. sus, pe taraba erau pungile cu seminte, pe care nu cred ca le vazusera vreodata saracele animalute.
probabil ca de asta a si vandut-o, ca nu a facut pui pana acum, deci nu a produs nimic. de ce sa ii mai dea sa manance?
sfatul meu este sa mai astepti un pic, sa vezi daca porcuta e sanatoasa, si apoi sa pui anunt pe forum ca vrei sa adopti o fetita.
eu am 3 fete si nu e nici o probl ca nu au fost mamici.
e adevarat ca dupa 11 luni o porcuta nu mai poata sa nasca daca pana atunci nu a avut nici o sarcina
eu nu am stiut asta si prima mea porcuta a murit
te mai sfatuiesc sa ii dai vit c si picaturi beres pt copii. picaturile sunt un amestec de vitamine
eu fac tratamentul asta la ale mele de 2 ori pe an, cate 2 saptamani
da, daca sunt 2 sunt si mai apropiate de stapani.
am mai povestit asta: seara iau una cu mine in pat . sta cuminte pe pieptul meu, invelita in patura. daca iau 2 se baga una in alta si intr-un minut au adormit. daca dorm cu ochii inchisi se pare ca au incredere deplina in stapan, stiu ca nu li se poate intampla nimic rau
de abia dupa ce ai a doua porcuta incepi sa o intelegi pe prima
uite-te la pozele din concursul de luna asta si vei intelege mai multe
of, iar am scris un roman
cand povestesc de porci nu am limite, scuze

Avatar utilizator
Silviu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 21 Oct 2008, 14:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde Silviu » 21 Oct 2008, 18:46

- Iti multumesc pentru raspuns, chiar m-ai ingrijorat, intr-adevar de la acea femeie am cumparato, o am de 2 saptamani, se comporta normal, cand ajungem acasa incepe sa chitatie sa se ridice in 2 picioare, abia asteapta sa o scoatem afara si sa-i dam salata.
- Nu suporta sa o atingem decat pe cap, daca pun mana mai jos incepe sa sara de fund in sus.
- Am tot citit despre vitamina C, am inteles ca trebuie sa-i pun in apa, de unde iau ? ca nu am gasit in petshop.

Uite si o poza cu ea :D
Imagine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 21 Oct 2008, 20:00

oho, ce frumusete de porcuta!
are ochisori rosii?
si lady a mea, cea mica, la fel. vecina mea ii spune margica
vit c o cumperi de la farm. umana
iei pastile fara nici un fel de aroma sau alte sclifoseli si incerci sa ii dai asa, din mana. daca nu vrea, presari pe ceva ce ii place ei, castravete de exemplu.
daca nici asa nu o pacalesti, o pisezi (pe vitamina, nu pe porcuta :lol: ) si o pui intr-o seringa fara ac impreuna cu un pic de apa si ii dai in guritza. eu am vit c natural, asa se cheama, e lichida si se gaseste la farm helpnet
nu se pune in apa de baut pt ca se degradeaza in timp si in plus nu stii cat a baut.
daca tot ii dai vit c da-i si beres.
gasesti schema de tratament aici http://www.gemon.ro/trusa.pdf
si daca tot intri in farmacie, ia si cateva pliculete de smecta pt copii, probiotcs, tot pt copii, espumisan (contra balonarilor), tot pt copii, si betadine.
ideea e ca daca porcuta face diaree la 11 noaptea sau se baloneaza de la salata sau de la varza, sa ai medicamente in casa si sa ii dai imediat. la ei boala avanseaza repede si nu poti sa stii daca rezista pana dimineata , sa mergi la medic.
te mai sfatuiesc sa ii dai mai putina salata.
gaseste o zona dintr-un parc mai putin vizitata de caini si ia iarba de acolo. poti sa iei si papadie. in piata am vazut ca se mai gaseste porumb. da-i panuse si matase. eu imi iau o figura placuta si ii rog pe cei care vand sa imi dea mie panusele pe care oricum le arunca. si imi reuseste!
daca ai prea multe pune la uscat, pt la iarna.
poti sa iei si frunze si crengute de dud, sa le pui la uscat, sa aiba ce rontzai la iarna.
iar am scris mult!
sper sa iti fie de folos
sa pupi printesa si din partea mea

Avatar utilizator
ciciutza
Membru
Membru
Mesaje: 244
Membru din: 02 Sep 2008, 13:22
Localitate: Oradea

Mesajde ciciutza » 21 Oct 2008, 20:24

ce printesa minunata ai, Silviu!!! :D :love:
STOP animal cruelty!!!

Avatar utilizator
Silviu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 21 Oct 2008, 14:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde Silviu » 21 Oct 2008, 20:26

- Multumesc inca o data pentru raspunsuri, aprecieri si pentru informatiile pretioase, si eu ii culeg iarba, din cate am observat salata ii place cel mai mult, o sa ii dau mai putin totusi.
- O sa ma duc la farmacie si sa cumpar ce trebuie.
- Acum ca m-ai linistit o sa caut sa cumpar inca o femela pentru ea, oricum o sa-mi indrept atentia spre o crescatorie, am vazut ca sunt vreo 3.
- Intr-adevar are ochii rosii.

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 23 Oct 2008, 20:25

chiar pe forum avem niste crescatori.
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

Avatar utilizator
Silviu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 21 Oct 2008, 14:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde Silviu » 27 Oct 2008, 20:14

- Pana la urma am fost la cinea care avea mai multi porcusori, cand am ajuns acolo nu am mai rezistat si am luat mai multi, am luat o femela de 6 saptamani foarte frumoasa, o femela de 7 luni care a nascut odata si un mascul de 3 luni.
- Masculul il tin intr-o cusca separata si femelele in alta cusca.
- Se inteleg foarte bine, dintre toti Barbie, prima porcuta se comporta cel mai bine, este singura care nu se sperie de noi, ba chiar vine si se aseaza singura pe noi, in schimb nu suporta sa fie atinsa pe fund, nici chiar de ceilalti porcusori; Se comporta ciudat, pare mai atrasa de noi decat de ceilalti porcusori, zici ca nu e aceeasi specie, cealalta femela mai mica Bela se tine tot timpul dupa ea, iar cea mai mare sta mai mult ascunsa; Prima oara cand a vazut celelalte femele s-a dus la cea mai mare si a inceput sa o miroasa si sa o caute pe sub burta, ma gandesc ca pana la urma s-ar putea sa aibe doar cateva luni.
- Nu vreau sa le las sa se imperecheze, dar ma gandesc ca poate ar fi bine sa faca pui macar odata, aici ma refer la Barbie pentru ca Bela e prea mica; Problema care se ridica e ca nu-i stiu varsta, femeia aia din obor a zis ca are sub un an. Ce ma sfatuiti ?

- Aici sunt niste poze cu ei:

Bela-cea mai micuta :love:
Imagine

Moca- 7 luni
Imagine

Jimmy - masculul, care e un cuminte :blinking:
Imagine

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 27 Oct 2008, 23:16

Of, Silviu...Silviu...Tu vrei sa iti faci "crescatorie"? :?:

Avatar utilizator
Silviu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 21 Oct 2008, 14:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde Silviu » 27 Oct 2008, 23:27

In nici un caz, deja mi se pare ca sunt destui, imi ia mai mult timp sa le fac curat...mananca mai mult, fac mai multa mizerie, nu imi trebuiesc mai multi, ma gandeam doar daca e mai bine pentru femele sa faca pui macar o data.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 28 Oct 2008, 01:03

Nu are nevoie sa faca pui ca sa fie sanatoasa. Citeste te rog pagina de mituri si intrebari frecvente de pe gemon
http://gemon.ro/mit2.htm#victima
http://gemon.ro/faq2.htm#monta

Femelele pot sta impreuna fara probleme si fara sa nasca. In acest caz masculul este chinuit, fortat sa traiasca singur, contrar necesitatii lui de viata, apoi pus cu alt porcusor (in cazul tau femela) doar pt a procrea. Apoi iar va sta singur pt ca femela va naste... astfel el va fi chinuit, porcusorii fiind animale de grup iar singuratatea pt un porcusor, mai ales pt un mascul, e chinuitoare:

In grup domneste o ierarhie puternica. Un singur porcusor mascul (matur din punct de vedere sexual) domina un grup de femele, el conduce haremul. ( http://gemon.ro/comportament.htm#natura )
In natura masculul tanar isi alege femelele si formeaza un nou grup. ( http://gemon.ro/comportament2.htm#captivitate )

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 28 Oct 2008, 09:38

Silviu, Bella este intr-adevar micuta. E pui. Masculul pare a fi mai marisor. Cred ca au varsta pe care acea femeie a afirmat-o.

Cum a spus si Ramona, in toata "nebunia" aceasta de femele, masculul va suferi cel mai mult. El va fi condamnat sa traiasca singur, stiind ca in jurul lui sunt 3 femele la care nu poate ajunge. La un moment dat o sa fie atat de innebunit incat o sa iti tot sara prin cusca....
Parerea mea ar fi urmatoarea: sa dai masculul unei persoane ce mai are un mascul. Trebuie sa ne gandim la nevoile acestor animalute. Daca nu noi, cei care suntem pe forum si stim aceste lucruri, atunci....cine?
Pe forum noi am mai scris ca nu e bine sa tinem un animalut izolat....asta e natura....Silviu tie nu cred ca ti-ar placea sa stai izolat intr-o camera, stiind ca in cea vecina este prietena/ sotia ta si stiind ca nu ai voie sa ajungi la ea. Acum....tu decizi.

Daca dai masculul vei economisi si din timpul tau pentru ca nu vei mai fi nevoit sa ii faci curat. In plus ca masculul, provenind de la aceeasi sursa poate fi inrudit cu femelele....Nu stiu daca este indicat....

Te rog ia in considerare tot ce ti-a scris si Ramona. Ea are crescatorie si stie cele mai multe dintre noi toti...

Si acum si de bine: Ma bucur ca te-ai hotarat sa ii cumperi lui Barbie inca 2 prietene si ca le-a acceptat din start. :clapping:

Avatar utilizator
Silviu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 21 Oct 2008, 14:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde Silviu » 28 Oct 2008, 10:25

Din ce am citit am doua posibilitati :
- ori dau masculul si pastrez femelele;
- ori mai iau un mascul mai mic pe care sa il tin impreuna cu acesta sa nu se simta singur.

- O sa ma gandesc daca pot sa am grija de atat de multi, o sa ii mai tin cam o saptamana sa vad cu ma descurc cu 4 si apoi voi lua decizia daca sa dau masculul sau sa ii mai iau un prieten.

- Intr-adevar masculul este cam trist, sta tot timpul intr-un colt :cry:

Va multumesc pentru sfaturi.

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 28 Oct 2008, 10:34

Scuze ca insist si revin cu o noua postare. Eu am trecut prin toate fazele cu porcutii: Nutzi a nascut, am crescut 4 pui, apoi fetele au stat cu fetele si baietii cu baietii. Si o sa vezi mai departe de ce iti spun toate astea.
Vorbesc din experienta proprie: masculii se pot certa chiar de la inceput deoarece in casa exista femele iar ei simt mirosul acestora. Se vor bate in casuta lor in ideea ca invingatorul va lua "trofeul". Exista si varianta ca acestia sa se inteleaga la inceput, iar peste o zi, doua sa se bata. Bataia e destul de apriga si isi pot provoca rani destul de grave. Va trebui sa ii desparti si sa ii pui pe fiecare intr-o cusca.

Eu incerc sa iti spun care este varianta cea mai simpla: sa ai fie femele, fie masculi. Nu are rost sa iti complici existenta singur.

Oricare ar fi decizia ta sa ne-o spui ca sa te putem ajuta cu sfaturi mai departe.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 28 Oct 2008, 10:35

silviu
stiu o doamna care are un porcut si vrea inca unul
a avut 2, dar din pacate unul a trebuit sa il dea pentru ca s-a dovedit a fi fetita.
a dus fetita la dr sa fie sigura ca nu e gestanta si abia apoi a oferit-o
deci daca te decizi sa dai baietelul te asigur ca va ajunge pe maini bune.
emil spunea ca masculii simt miros de fetite si devin nervosi, se iau la bataie si se pot si omora.
ramona ar putea sa spuna mai multe
acum am citit mesajul alinei
stiu 2 baieti care s-au batut rau de tot. nu pentru o fetita , ca erau singuri.
unul l-a muscat pe celalalt asa de rau incat a trebuit operat, i s-a scos un testicol si nici celalalt nu a dus-o mai bine, adica si el a fost muscat rau. acum stau separat.
nu vreau sa te sperii, dar asta e situatia.
e vorba de pedala si yuki


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori