Mananca doar fan!

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Dan Larisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Iun 2016, 00:19

Mananca doar fan!

Mesajde Dan Larisa » 17 Aug 2016, 18:48

Buna ziua! Am o porcuta de 7 luni o cheama Mia si de vreo 4 zile nu mananca decat fan si atat. Cand ii dau vegetale le miroase si gata. Am fost cu ea azi la veterinar doarece am observat niste puncte negre pe firele ei de par (are chirodiscoides caviae) pentru care am inceput sa ii aplucam un tratament si am vorbit cu doctorul si despre problema cu mancare.
A spus ca este normal daca nu vrea sa pape vegetale probabil ca simte un discomfort provocat de acesti paraziti. A verificat dintisorii care arata bine si burtica la fel nu are gaze...se pare ca starea ei generala este buna.
Dar totusi as dori niste sfaturi in plus din experienta voastra. Este normal daca nu papa nimic altceva decat fan?

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Mananca doar fan!

Mesajde Miki_C » 18 Aug 2016, 00:24

E foarte bine ca mananca fan. E baza alimentatiei lor. Vegetalele le accepta mai greu la inceput pentru ca nu au mancat la petshop sau cat au fost langa mama lor.
Mancare speciala pentru porcuti, din gama versele laga nu mananca? Cavia complete, de exemplu...

Dan Larisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Iun 2016, 00:19

Re: Mananca doar fan!

Mesajde Dan Larisa » 18 Aug 2016, 10:26

Chestia este ca eu o am de 5 luni si in toata aceasta perioada papa vegetale. De fiecare data cand aduceam bolul cu vegetale isi baga jumatate de corp acolo nu doar gurita :giggle: si papa cu pofta.
De asta ma ingrijorez... Nu papa nici mancare speciala decat un fel de biscuiti pentru porcusori de guinea, dar din biscuitei ii cate unul pe zi pentru ca asa scrie pe ambalaj...
Azi ma duc sa cumpar un cantar ca sa ii monitorizez greutatea...ieri cand am fost la veterinar avea 840 de gr si vreau sa vad daca scade in greutate sa imi pot da seama daca are vreo problema sau nu :loving:
Imi este foarte draga si nu as vreo sa o pierd deoarece pe surioara ei am pierdut-o acum vreo luna jum si nu as vrea sa mai trec prin aceaisi experienta...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mananca doar fan!

Mesajde Gemon » 22 Aug 2016, 13:02

Dupa cateva zile de monitorizare cum evolueaza greutatea, stagneaza, creste sau scade?

Dan Larisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Iun 2016, 00:19

Re: Mananca doar fan!

Mesajde Dan Larisa » 22 Aug 2016, 15:13

A avut 840 de grame acum 5 zile avea.
Greutatea ei acum este de 780, ieri avea 797 iat acum doua zile 760.
Am fost azi cu ea la veterinar pentru ca prietenul meu a descoperit aseara ca avea ceva in una dintre urechi. Era ceva tare cam de consistenta unui cacuta. Veterinarul a consultato si a vazut ca este o infectie care o are si in nasuc. A eliminat stratul intarit din ureche iar dedesubt era o infectie abundenta alba. Ia dat antibiotic pentru administrare orala 2.3 mg odata la 12 ore si antibiotic pe care trebuie sa il punem in ureche de doua ori pe zi. Din cauza ca nu prea papa decat fan si a inceput sa pape din ce in ce mai putin, ii dam, la recomandarea medicului, o solutie special pentru porcusorii care nu papa, CRITICAL CARE se numeste, pe care il mixez cu apa si il dau cu seringa in gurita. Nu prea vrea sa pape dar o fortez un pic.
Am sa ii adminstrez probiotic cam intr-o ora deoarece am citit pe forum ca trebuie dupa administrarea cu antibiotic.
Sper sa isi revina ca mititica papa fan. Ma gandesc ca nu prea vrea sa pape deoarece o doare nu atunci cand mesteca.
Daca starea ei nu se imbunatateste mai avem o programare pentru sambata. Sper sa se vindece, dar daca aveti vreun sfat va rog sa ma ajutati. Incerc sa invat multe lucruri legate de ingrijirea procusorilor asa ca mi-ar prinde bine orice sfat.

Dan Larisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Iun 2016, 00:19

Re: Mananca doar fan!

Mesajde Dan Larisa » 22 Aug 2016, 19:27

Si inca ceva care vroiam sa intreb dar am uitat. Am inceput sa ii fac lui Mia fructe si legume blendate. Ii dau cu seringa si ii plac foarte mult, cam asta este singura chestie care o mananca in afara de fan. Dar as vrea sa stiu daca nu este periculos. Ar putea sa faca diaree sau nu stiu sa o afecteze in vreun fel?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mananca doar fan!

Mesajde Gemon » 24 Aug 2016, 10:01

Este bine ca ii dai Critical Care si legume cu fructe din blender cu seringa, legumele sa fie in proportie mai mare fata de fructe in acest amestec, si incearca sa ii dai cat mai multe radacinoase, daca nu vrea sa manance in forma rasa, e bun si sucul proaspat stors amestecat cu putina tarata de grau. Faptul ca mananca fan, este foarte bine pentru ea, bine e sa fie prezent in dieta in proportie de 70-80 %, deci cea mai mare parte a dietei sa fie compus din fan.

Dan Larisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Iun 2016, 00:19

Re: Mananca doar fan!

Mesajde Dan Larisa » 25 Aug 2016, 13:11

Va multumesc frumos pentru sfaturi. Chiar nu stiam daca procedez corect. Micuta si-a revenit, greutatea ei a crescut constant si a ajuns la 843 de grame, ultima oara fiind cantarita aseara. Inca nu a terminat medicamentele dar a inceput sa pape singura, in sfarsit vegetale, dupa aproape doua saptamani. Este din nou jucausa si curioasa, si ma bucur tare mult pentru ca prietena ei Bibi se plictisea in cusca, neavand cu cine sa se joace. A inceput sa faca si sarituri popcorn de aseara :up2:
Se pare ca medicamentale si-au facut efectul. Oricum nu incetez sa ii administrez antibioticul, deoarece veterinarul ne-a dat o doza exacta.
Mia va saluta si ureaza sanatate tuturor porcusorilor :love:

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Mananca doar fan!

Mesajde Miki_C » 25 Aug 2016, 23:17

Vesti bune, ma bucur ca acum e bine!
Multa sanatate Miei!


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori