Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Stef » 02 Dec 2013, 23:25

Doua porcute adulte (2 si 3 ani), sanatoase, ar trebui sa primeasca pelete de lucerna? Ele papa Cavia Complete si Cavia Nature, uneori ambele combinate, uneori doar cate un tip o data.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 03 Dec 2013, 14:58

Le dorim in continuare multa sanatate! :cavies:
Nu au nevoie de pelete de lucerna, creste-le grau verde in ladita, le vor savura cu mare placere. :iarba:

DianaBuse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 21 Sep 2014, 21:35
Localitate: Tg-Jiu

hranire

Mesajde DianaBuse » 06 Noi 2014, 01:13

Astazi le-am schimbat asternutul la porcusorii mei si am observat ca au inceput sa manance din el .Le poate face ceva rau?Nu stiu ce sa le fac ca sa nu mai manance.Nu e prima data cand folosesc acest gen de talas,dar pana acum nu i-am vazut niciodata manacnd,asta sera ,in schimb,au preferta sa manance mai mult talas decat mancare :?: :(

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am si eu o nelamurire

Mesajde ramona_inka » 06 Noi 2014, 08:30

Am observat acest comportament la porcusori plictisiti sau care nu au destul fan ori un tip de fan propice folosirii lui.
Acestea sunt cateva tipuri de fan recomandate: https://picasaweb.google.com/1040842857 ... Szenafelek

Asigura-te ca este unul din ele si mai ales ca fanul este bine uscat, frumos mirositor, nu este mucegait sau prea prafos. Sa fie la dispozitia lor tot timpul, sa ia ori de cate ori simt nevoia.
De asemenea cusca sa fie accesorizata ca ei sa aiba o ocupatie, si schimba des/muta accesoriile prin cusca pentru a nu se plictisi.

DianaBuse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 21 Sep 2014, 21:35
Localitate: Tg-Jiu

Re: Am si eu o nelamurire

Mesajde DianaBuse » 06 Noi 2014, 11:29

Fanul este din acela de la Padovan si au la dispozitite tot timpul.Ca accesorii au niste chestii de ros,dar nu par prea interesati de ele.Chiar nu le inteleg comportamentul avand in vedere ca folosesc acest tip de talas de cand ii am si pana acum nu au facut asa.
Si mai am o problema cu ei cu mancarea:cand i-am adus prima data acasa am incercat sa le dau tot ce e mai bun de mancare ,incepand cu patrunjel si salata.In timp am inceput sa le dau si alte fructe sau legume,dar nu vor sa manance.le-am dat morcov,dar nu prea mananca ,sfecla rosie nici de asta,rosie,ardei ,la care nici macar nu s-au uitat.Dupa le-am dat mar,para,gutuie,banana,am incercat sa le dau pana si conopida ,insa ei nu vor sa mamance nimic.
Am obseervat ca prefera doar legumele de culoare verde:patrunjel,marar,telina,castravete si salata,in afar nu mananca nimic.Ce as putea sa le fac sa ii obisnuiesc sa manance si altceva pentru ca acum vine iarna si nu mai pot sa fac rost asa usor de verdeata si nu pot sa ii tin numai cu castravete si salata?
Si in legatura cu talasul,daca o sa continue sa manance e daunator?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Am si eu o nelamurire

Mesajde Gemon » 06 Noi 2014, 17:22

Fotografiaza cusca si insereaza aici una sau mai multe imagini, pentru a vedea spatiul si amenajarea, vezi cum poti insera poza, la viewtopic.php?p=129092#p129092

Este foarte important sa aiba un mediu bogat in stimuluri, le poti asigura prin reamenajarea periodica a custii, pentru a stimula comportamentul de cercetare-cautare. In natura majoritatea timpului isi petrec prin cautarea hranei, punand , adaugand in cusca si un etaj din scandura sau pal melaminat (vezi exemple la viewtopic.php?p=129249#p129249 ) le canalizezi atentia spre activitati ce sprijina comportamentul natural.

Hrana proaspata se da de 2-3x/zi (de preferat de 3x, daca e posibil), si de preferat MEREU LA ACELEASI ore, lasand in fata lor doar o jumatate de ora. Ce nu consuma, se scoate din cusca dupa 30 minute, si pana la urmatoarea masa au la dispozitie doar fanul si apa. Hrana speciala sa fie de buna calitate, la Amiax gasesti hrana speciala premium Versele-Laga Cavia Complete care acopera nevoile lor nutritonale in modul cel mai favorabil, merita sa investesti in sanatatea lor cumparand o hrana de buna calitate sub forma de pelete. Amestecul de seminte este nepotrivit pentru dintii si sistemul digestiv.
Ei nu sunt mofturosi, sunt NEOFOBI, daca intelegi diferenta, le vei putea largi paleta privind meniul. Citeste si cele mentionate de mine la http://www.gemon.ro/mit2.htm#neofob

Daca aplici aceste recomandari, cu siguranta le vei creste bunastarea.

Avatar utilizator
sabz
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 19 Ian 2014, 23:07
Localitate: Bucuresti

Re: Am si eu o nelamurire

Mesajde sabz » 06 Noi 2014, 18:30

Eh, mai sunt si mofturosi cateodata :lol: Daca se prind ca daca nu mananca morcov primesc patrunjel, evident nu manaca morcov si cersesc in continuare.

DianaBuse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 21 Sep 2014, 21:35
Localitate: Tg-Jiu

Re: Am si eu o nelamurire

Mesajde DianaBuse » 06 Noi 2014, 23:07

Hrana proaspata primesc la fiecare masa si mananca de 4 ori pe zi.In permanenta au in cusca si hrana speciala.Hrana speciala au avut de la verselle-laga,padovan,vitakraft,care presupun ca sunt de buna calitate,nu m-am zagarcit niciodata cand a venit vorba de ei.Din punctul acesta de vdere nu cred ca ar fi o problema pentru ca nu stau nemancati niciodata,tocmai de asta nu le inteleg comportamentul :confused:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am si eu o nelamurire

Mesajde ramona_inka » 07 Noi 2014, 00:11


DianaBuse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 21 Sep 2014, 21:35
Localitate: Tg-Jiu

Re: Am si eu o nelamurire

Mesajde DianaBuse » 07 Noi 2014, 12:30

Fan,de ficare data cand am cumparat le-am luat cu arome diferite.nu am luat nicodata de acelasi fel.Pana acum am cumparat de la versele-laga,acum am de la padovan ,din acela cu musetel,iar hrana speciala de la vitakraft a fost din aceea de care zici tu ,am vazut ca le-a placut porcusorilor.Chiar daca au hrana speciala in permanenta in cusca mananca foarte putin ,am observat ca prefera mai bine hrana proaspata,dar nu reusesc sa ii fac sa manance in niciun fel altceva in afara de ce am spus.Am incercat sa le scot mancarea si sa le-o pun dupa mai mult timp,dar nici asa nu vor,uneori stau legumele acolo pana se usuca ,in schimb daca le dau verdeata,salata sau castravete mananca imediat.
Imi e groaza de faptul ca vine iarna si nu mai am unde sa gasesc verdeata si nu stiu ce o sa manance atunci daca ei nu vor nimic :(

DianaBuse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 21 Sep 2014, 21:35
Localitate: Tg-Jiu

Re: Am si eu o nelamurire

Mesajde DianaBuse » 07 Noi 2014, 23:10

Mai am inca o intrebare:produsele de la Cunipic sunt de buna calitate??Intreb deoarece am observat ca in magazinul Animax din orasul meu sunt foarte multe produse de la aceasta firma :smile:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Am si eu o nelamurire

Mesajde Gemon » 08 Noi 2014, 20:55

Hrana Cunipic contine cereale, derivate de origine vegetala, minerale, ulei de masline, uleiuri vegetale și grasimi, fulgi de porumb, fulgi de cereale si lucerna deshidratata in peleți. Are un nivel ridicat de cenusa de 12,5%, contine prea mult calciu si fosfor, ceea ce poate fi daunator pentru rinichii porcusorului pe termen lung, nu merita sa risti. Cavia Complete de ex. are un contint de cenusa de 8%, Vitakraft Emotion Sensitive are un continut de cenusa de 5.5%

Conform standardelor AAFCO () o cantitate de cenusa de 6 - 8% este considerata o valoare moderata (pentru porcusori fiind potrivita aceasta valoare, si nu limita maxima admisa, deoarece un continut mare de calciu duce la cresterea nivelului de calciu excretat in urina, ceea ce poate favoriza formarea pietrelor la rinichi). In comparatie cu omul sau multe mamifere porcusorii si iepurii absorb calciul din alimente in proportie de 45-60 %, excesul fiind filtrat de catre rinichi, din aceasta cauza urina porcusorului avand un aspect caracteristic, putin laptos.

Iti recomand sa iei Cavia Complete de la Versele-Laga, aceasta hrana este produsa forma de pelete ce contribuie la tocirea dintilor in mod uniform, asigura nutrientii necesari in cantitatea optima si la calitatea dorita (raport pret-beneficiu optim din mai multe puncte de vedere).

Daca nu le dai ceea ce le place, vor accepta si sfecla rosie, telina, dovleacul galben, pastarnacul, morcovii, pentru asta insa trebuie sa fi consecventa, sa introduci treptat alimentele noi, de ex. odata la doua zile ceva nou, daca nu mananca, nu primesc altceva pana la masa urmatoare, vor avea in fata fanul si apa, deci nu vor flamanzi si nici nu se vor imbolnavi. Porcusorii trebuie sa constientizezi acest lucru, vei obtine succes daca aplici tactica recomandata de mine fara sa te poata santaja emotional (sunt mari maestri in acesta, noi toti stim :winking: si uite asa cedeaza stapanul, din dragoste gresit interpretata).

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

O mică nelamurire

Mesajde alexandra72 » 17 Ian 2016, 19:37

Bună tuturor,m-am documentat despre îngrijirea,alimentația,bolile porcușorilor cam cu două luni înainte să îi cumpar pe micuții mei. Deși i-am luat din pet sunt foarte sănătoși,mananca și beau apă cum trebuie și sunt extrem de activi și prietenoși. O singură întrebare am în legătură cu mâncarea specială. Ce cantitate trebuie să primească pe zi? Eu le-am luat din aceea cu seminte de cereale și cu pelete de vitamina C, pe care am amestecat-o cu fulgi de ovăz. Am și pelete de la Vitakraft-Rollis party din care le dau 2-3/zi. Primesc și legume și fructe (adaug câte ceva nou zilnic). Apă și fân au la discreție (fân tot de la Vitakraft pe care îl ronțăie cu plăcere).
Menționez ca sunt pui destul de micuți. Vânzătoarea a zis ca au în jur de o lună dar nici ea nu era sigură. Unde aș putea să pun poze ca să mă ajutați în determinarea vârstei lor?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 20 Ian 2016, 11:35

La aceasta varsta poti lasa hrana speciala in cusca, fiind inca mici.

Poate te ajuta in determinarea sexului.
Poti vizita si albumul cu imagini foto de pe google la https://photos.google.com/album/AF1QipO ... 7nyG1ehPCv unde am scris dedesubt la fiecare poza sexul porcusorilor, pentru a vedea diferenta.
Daca ai nevoie de ajutor, poze cu aparatul genital al porcusorilor tai poti pune in topicul .
Vezi cum se adauga poze pe forum.

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde alexandra72 » 20 Ian 2016, 15:06

Multumesc mult pentru răspuns, nu eram sigură dacă să las mâncarea în permanentă în cușcă.
Din ceea ce am văzut în poze se pare ca sunt mascul și femela (aparatul genital este identic cu pozele specifice fiecărui sex). I-am separat imediat printr-un perete despărțitor (luat de la o cușcă mai veche). Nu vreau să mă despart de nici unul din ei așa ca în aproximativ o lună fiecare va primi câte un partener de același sex.
Și încă ceva, mâncarea Vitakraft Emotion Only for baby este bună pentru ei?
Multumesc anticipat!

P.S o să le fac poze oricum și le postez diseară pe topicul sugerat de tine ca să fiu sigură.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori