Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Stef » 08 Ian 2013, 01:23

Grau si porumb am semanat de mult, prima recolta de grau e aproape gata, si am cateva fire de porumb de vreo 15 cm (am pus intr-un ghiveci doar cateva fire pe care le-am lasat sa cresca mai mari, si intr-o jardiniera am pus mai mult din care am inceput deja sa le dau sa pape). Plus ca eu am pus si o sfecla rosie micuta sa dea frunze, am citit undeva pe forum, dar sunt destul de dezamagita de rezultat, pentru ca frunzele nu cresc deloc in latime, cate sunt pana acuma deabia daca ii ajung unui porc la o masa.
Cu floarea soarelui problema e ca nu stiu de unde sa fac rost, am intrebat deja pe la toate rudele si nimeni nu are :(

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde ramona_inka » 08 Ian 2013, 10:01


Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Stef » 09 Ian 2013, 01:00

O sa merg la piata, sper sa gasesc :D
Flori uscate de soc pot sa le dau fetelor? Noi avem o punga plina, le-am pus la uscat pentru ceai, dar nu stiu daca sunt bune si pentru porcute si n-am reusit sa gasesc nimic pe forum.

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde ali » 13 Feb 2013, 16:10

Meniul pe saptamana trecuta pentu cele 2 poarce ale mele:
Luni
Dimineata: 2 morcovi
Pranz: Grau verde (suficient din punctul meu de vedere, niciodata destul din punctul lor de vedere!)
Seara: 1/2 dovlecel feliat

Marti
Dimineata: 1/2 sfecla rosie mare feliata
Pranz: o legatura de marar
Seara: un ardei gras taiat in 4

Miercuri
Dimineata: telina - cateva feliute (fetele mele nu manaca prea multa telina, nu prea le place :( )
Pranz: o rosie taiata in 4
Seara: morcov

Joi
Dimineata: 1/2 sfecla rosie mare feliata
Pranz: grau verde
Seara: 1/2 fenicul (yami :clapping: - l-am descoperit de curand si suntem foarte incantate!)

Vineri
Dimineata: 2 morcovi
Pranz: 4 frunze de salata romaneasca proaspat aduse din piata (yami :clapping: )
Seara: o legatura de patrunjel

Sambata
Dimineata: 1/2 gulie feliata
Pranz: telina :(
Seara: o legatura de marar

Duminica
Dimineata: 1/2 dovlecel feliat
Pranz: 4 frunze de salata
Seara: 1/2 fenicul feliat
De obicei mai primesc si dovleac, castravete (cam o data- de doua ori pe saptamana maxim), frunze de morcov, frunze de gulie, pastarnac si cam atat cred in perioada asta.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde khaos » 13 Feb 2013, 16:44

Suna foarte bine! ;)
Insa mai usor spre deloc cu salata :) Nu aduce nici un plus nutritiv, este doar plina de apa. Si pe termen lung nu le face atat de bine.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde chinchi2 » 13 Feb 2013, 19:15

Eu iarna nu le dau atat de diversificat din cauza ca nu le fce bine.
Unele legue pot fi de import si nu sunt chiar asa bune.
Chiar daca este salata romaneasca,tot nefolositoare e.Ai mei nu au mancat pana acum salata pentru ca pur si simplu mi-e frica sa le dau.
Ai mei mananca :dovlecel,morcov,sfecla,frunze de gulie,telina,pastarnac,mere,marar si patrunjel.
Cam astea le dau pentru ca mi-e frica sa le dau salata,ardei,castravete,rosie,varza iarna.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde ramona_inka » 13 Feb 2013, 21:16

@ali - nu ai pomenit de mere, varza, se mai poate da kiwi cu tot cu coaja (se curata cu un burete aspru perisorul), pastarnac, gulie...
Este pacat sa nu dam varza, mai ales ca se mai gaseste inca varza romaneasca, si este si anticancerigena si foarte hranitoare!

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde ali » 14 Feb 2013, 09:42

Pastarnac si gulie le-am dat chiar saptamana trecuta, iar de mere si varza am uitat sa mentionez, dar le dau. Am mere din liva da mea, doar ca acum s-au terminat si trebuie sa merg in weekend sa mai aduc. Kiwi, le-am dat o singura data fara coaja si nu le-a placut. Mie mi s-a parut destul de moale si mi-a fost frica sa nu le dea stomacul peste cap, dar daca spui ca e bun am sa le mai dau.
Le mai dau si portocala si mandarina uneori intre mese.
Salata nu le dau decat foarte rar, acum insa prima data anul asta, in piata sezoniera de langa mine au venit taranii producatori si am luat salata, patrunjel si marar de la o taranca pe care o cunosc de mai multi ani. Stiu ca nu le stropeste (nu ar avea de ce, astea se fac oricum) si aratau foarte bine - mititele si proaspete, asa ca am indraznit sa le dau mai mult decat de obicei :(

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde laura_st » 26 Mar 2013, 12:28

mesaj din partea unui coleg care a crescut fara reguli stricte zeci de porcusori de guninea, unii dintre ei traind si 10 ani : '' porcusorii din salbaticie mananca ce gasesc, predominant frunze, nu sta nimeni dupa ei sa le numere cu cate zile in urma au mancat (si cat) planta x , nu au acces la telina, morcovi ori pastarnac (si alte radacinoase), cu siguranta sunt zile cand mananca mereu aceeasi planta, nu li se administreaza vitamina c sintetica, nu le spune nimeni daca planta Y este otravitoare sau nu (stiu singuri daca inghit sau nu conform mirosului) si nici nu au fanul mereu alaturi ori apa la temperatura constanta. A creste un porcusor de guinea trebuie sa fie o placere nu o grija stresanta cu administrare super-calculata a cruditatilor ( cantitate in gramaj!). un porcusor fericit este unul iubit, hranit variat, predominant cu frunze (caci asta gaseste in viata libera) iarba si alte ocazionale mici gustari. ''

ce parere aveti ? :?:

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde chinchi2 » 26 Mar 2013, 17:15

Trebuie sa se gandeasca ca porcusorii nu traiesc la noi,ci in alte tari,in munti.
Porcusorii de acolo au mereu iarba uscata(Fan) si plante specifice lor.
Frunzele nu sunt bune pentru ei,doar de la cativa pomi :!:
Spune-i ca in libertate nu sunt porcusori dastia colorati cum avem noi toti,este o rasa care seamana cu sobolanul si cu iepurele de camp.
Daca lasi un porcusor de guineea liber,acesta nu va trai mult pentru ca nu e mediul lui :winking:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde khaos » 27 Mar 2013, 18:06

Lucrul asta e valabil pentru orice animal - cainii de exemplu - ma intreb, colegul tau ce i-ar da de mancare unui caine? Poate niste carne cruda, cum ar avea si in salbaticie? Si nu la ore regulate, ca doar in salbaticie nu are tot timpul la nas.
Sunt niste motive pentru care exista o dieta specifica fiecarui animal, exista anumite tipuri de mancare pentru caini si de asemenea, pentru porcusori. Evident, fiecare isi creste animalutul asa cum crede ca este mai bine. :) Insa ca si unui copil, trebuie sa ii oferim in meniu cat mai echilibrat, zic eu :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde laura_st » 27 Mar 2013, 22:16

cand a zis frunze s-a referit la frunzele de legume, spanac, ridichie nicidecum la frunzele pomilor etc. oricum eu am prins o idee si anume sa nu ma stresez, personal mi se pare destul de obositor sa urmez o lista/ program alimentar.le dau 3 mese variate pe zi, se mai intampla sa se repete si masa 1 cu 3, nu cred ca e nici o tragedie,pana nici noi oamenii nu mancam super variat si sa ne tot gandim ce am avut in meniu ieri sau alaltaieri sa nu repetam nici un ingredient. si daca tot a-ti amintit de caini, e muuult mai lejer sa hranesti un caine/pisica/hamster decat Mr.Cavia. :lol:

Avatar utilizator
Exquisite
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 02 Mai 2013, 16:51
Localitate: Nemtia

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Exquisite » 08 Mai 2013, 16:51

Am fost la cumparaturi. Le-am luat la grohaiti brocolli, le-am dat 4 buchetele mititele dar 2 le-am luat inapoi pt ca am citit ca baloneaza, si la cat de mari sunt ei (3 saptamani) nu am io incredere ca nu le face rau, oricum pana poimaine nu mai vad asa ceva. le-am luat si ardei gras, rosu. si mere pt copii, patrunjel (dar le dau tot asa rar patrunjel), rosii...


Am marele noroc ca eu unde locuiesc controlul alimentelor nu se joaca cu sanatatea oamenilor. Ca e fruct, leguma, semipreparat etc. Pana a intra pe piata si din cand in cand, la intervale scurte dar neregulate, se controleaza. Plus ca ei, ca patroni, fac la fel. Multe magazine gen Aldi, Lidl etc au oameni care sunt specializati in astfel de controale. Teama mi-e sa iau de la turci, sincer. Daca m-am imbolnavit dupa ce am mancat ceva dintr-un local sau supermarket au pus-o, ii va costa scump, pecuniar sau chiar cu afacerea.

O mica paranteza: Ion e atat de nemancat :D ca apuca tija de la papadie din mijloc si o rupe in doua si mananca linistit pe amandoua odata.

Iar noroc am ca am mancare speciala pt ei cu vitamina C si te-miri-ce mai au nevoie, la preturi accesibile - pana in 3 euro. Iarba am, slava domnului, in spatele gradinii, e o pajiste inchisa unde vara sunt oi si cai, nu peste tot. Iau si eu din mijloc, nu din margini, ca pe o parte e B 42-u (nemtii si autostrazile lor) si pe de alta asta unde stau eu. Lejer circulata, numai vecinii, e la capat inchisa. Nu intra caine sau om acolo pe pajiste. Nici eu nu as avea voie, da' ce nu fac io pt ei doi...oricum cunosc proprietarul si nu cred ca o sa se supere. Daca da...ii plantez la loc iarba rofl

Fanul cu Hibiscus vad ca nu-l refuza, dar cand se termina le iau cu urzica. Apoi cu menta...la 1 euro si ceva pe pungoi nu ma plang.

Acum is fericiti, se alearga, se cearta, ii despart...au asternutul schimbat, ce mai, viata de bastani, ii doare-n pusca :eating:
Porcii Ion si Gheorghe (aka Johann si Georg) va saluta respectuos: Gutuva-n Tag :D !
:dance: :dance:

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Irutss » 10 Iul 2013, 22:24

am fost azi la curte la niste prieteni si am nimerit fix cand tundeau iarba in curte. stiind ca eu am porcuti, s-au oferit sa-mi dea iarba taiata..n-am putut sa refuz, insa ma gandesc serios daca sa le si dau. mentionez ca in curtea respectiva nu exista animale, nici macar caine. este curat, nu se stropeste cu nimic toxic, dar nu stiu ce ierburi sunt in "mixul" ala de iarba taiata..este iarba dar si trifoi (floare) si probabil alte plante care cresc din semintele aduse de vant. ar putea fi ceva toxic? oare sa le dau..?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 11 Iul 2013, 19:31

Ai putea fotografia si pune aici cateva imagini?

In general contin plante ce se pot da lor. Se poate intampla sa ajunga acolo si alte seminte aduse de vant.
Iti inserez doar pentru informare o specie ce trebuie evitata, se poate recunoaste/identifica relativ usor,
Imagine
vezi si https://picasaweb.google.com/1040842857 ... 7756397106
De obicei creste pe malurile apelor si/sau in zone umede (pajisti sau locuri umede, mlastinoase). Toate speciile acestui gen Ranunculus sunt otravitoare.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori