Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

onlydenissa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde onlydenissa » 10 Mar 2008, 18:41

hmmm.a mea e o nebunik :giggle: nu sta delok.zici ca are viermusi in fundulet :shysmile:

simo
Membru
Membru

Mesajde simo » 10 Mar 2008, 18:55

depinde de personalitatea fiecaruia, unii sunt mai cumintei, iar altii sunt foarte nazdravani
ai mei au pesonalitati diferite, sobi este foarte cumitel, iar speedy isi merita pe deplin numele :laugh:, dar se mai supara pe speedy, care are mereu chef de joaca si il mai ciupeste din cand in cand. de obicei ramane la stadiul de tentativa :giggle:

interzis
Initiat
Initiat

Mesajde interzis » 10 Mar 2008, 21:44

Mie numai cea neagra este linistita.Cel maro este f rau toata ziua fuge si roade tot. Vorbeste cu el mult si o sa se linisteasca .Eu asa am facut cu ai mei.De cate ori ii vorbesc sta linistit.
Sa va traiasca pocusorii. :D

bella4me
Nou venit
Nou venit

Mesajde bella4me » 11 Mar 2008, 18:06

Baietii mei papa menu de la vitakraft (ca emotions nu gasesc nicaieri in iasi ), fan cat cuprinde, cam o data pe luna banana(putin), salata verde, patrunjel , marar , patrunjel castravete si foarte multa apa. :|

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 11 Mar 2008, 21:34

onlydenissa scrie:si nu s a atins de nimik....ce sa i fac???vreau sa o conving sa le pape ca au vitamine

Citeste aici:
http://www.gemon.ro/mit2.htm#neofob
si nu-i pune in gura :!: , ci adu/adopta un alt porcusor de acelasi sex langa el (daca este femela, o alta femela), este cea mai buna metoda de a-l determina sa accepte/sa guste ceva ce inca nu a consumat sau nu ii place. Cu un partener langa el va fi stimulat sa manance, si in general se va simti mult mai bine, avand acel instinct social ce il face sa se simta bine traind cu macar unul din specia lui.

Il constrangi sa traiasca singur, si trist este si faptul ca Tu crezi ca daca te ocupi cu el, este deajuns, ii sunt satisfacute astfel nevoile comportamentale. Este total gresit!

Pare ca se simte bine, pentru ca nu are ce face, interactioneaza cu tine dar asta nici pe departe nu este acelasi cu interactionarea cu unul din specia lui, nu poate inlocui aceasta. Toate astea poti schimba, trebuie doar sa vrei, oferindu-i un partener de acelasi sex.

Bine ar fi ca inainte de a lua un animalut, sa se informeze stapanul despre nevoile acelui animalut, un animal pe langa nevoile fizice are si nevoi comportamentale. Este trist sa se credea ca daca noi ne ocupam putin sau mai mult cu cele sociale, ele se vor simti bine si singuri/fara parteneri.

onlydenissa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde onlydenissa » 12 Mar 2008, 01:04

hmmm.nu am loc pt 2 porcusori:(mi ar placea sa am doi sa i vad jucandu se si papand impreuna :loving: nici nu am vazut cusca mai mare decat cea pe care am cumparat o deja si oricum cred ca ar fi fff scumpa :( inteleg ca ar fi fericita dac ar avea partener dar asta nu inseamna ca nu ar trebui sa pape orice si singurik

Gemon
Site Admin
Site Admin

Re: hmmm

Mesajde Gemon » 12 Mar 2008, 01:11

onlydenissa scrie:inteleg ca ar fi fericita dac ar avea partener dar asta nu inseamna ca nu ar trebui sa pape orice si singurik

Exista stapani care iubesc atat de mult animalutele, incat incearca sa le ofere ceea ce au nevoie, si exista si stapani care cumpara animalut doar de dragul de a avea un ghemotoc care se poate scoate oricand pentru a fi mangaiat.....

onlydenissa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde onlydenissa » 12 Mar 2008, 11:37

exista animale care traiesc fericite si singure multumindu se cu iubirea stapanului lor.cred ca in primul rand i am facut un bine ca am luat o dintr un loc in care nu o iubea nimeni si nu o mangaia nimeni.deci ..amandoua suntem mai castigate si mai fericite impreuna decat ianinte.o am doar de o luna.daca voi avea posibilitatea sa i ofer si mai mult decat acum adik un partener o voi face cu siguranta pt ea si pt mine

simo
Membru
Membru

Mesajde simo » 12 Mar 2008, 12:05

asta am crezut si eu la inceput, pana am vazut reactia purcelasului meu la sosirea celuilalt. :clapping: de atunci este mult mai fericit, nu mai este obligat sa-si petreaca timp singur, are cu cine se juca, cu cine vorbi (pentru ca sunt fooooarte vorbareti :loving: ).
sa stii ca eu deocamdata ii tin pe amandoi intr-o cusca de 80/40, iar saptamana viitoare urmeaza sa primesc o cusca de 100/80. deci nu au nevoie de un spatiu foarte mare (desi ar fi frumos sa aiba), atata timp cat sunt scosi afara din cusca in mod regulat si lasati sa zburde liber.

onlydenissa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde onlydenissa » 12 Mar 2008, 12:55

cred.si mi ar placea sa am doi purcelushi sa i urmaresc cum se joaca si cum se poarta...dar deocamdata e sigurik la parinti

Jo
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Jo » 13 Mar 2008, 18:10

(pentru user-ul interzis si nu numai)
http://www.gemon.ro/tabel.htm
Ai aici lista cu legume/fructe/plante ce se pot da purcelusilor; cand ramai in pana de idei, o rasfoiesti si decizi cu ce le mai poti imbogati masa. Fructele e bine sa se dea in cantitati mai mici, pentru ca zaharul din ele ingreuneaza digestia si provoaca gaze.
Long live THE pig(s)!

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 03 Mai 2008, 16:31

ai mei papa f multe: castravetzi, morcovi, ardei, salata, spanac, marar, patrunjel, frunze de ridichi, struguri, roshie shi bineintzeles fan shi semintze

Jo
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Jo » 03 Mai 2008, 17:30

Banuiesc ca ai scris din greseala "seminte". Daca nu e greseala, atunci scoate-le semitele din dieta ca nu sunt bune pentru purcei (nu fac decat sa ii ingrase, sa le intre in dinti, etc.), si cumpara-le pelete.
Long live THE pig(s)!

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 03 Mai 2008, 18:03

shtiu ca nu sunt bune, mi-a spus shi vetu`, adik mi-a spus ca pot sa le dau, dar putzin, shi asha shi fac...le dau putzin in fiecare seara
peletele sunt acele cercuri de lucerna? :?

onlydenissa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde onlydenissa » 03 Mai 2008, 18:34

cum nu seminte??toate cutiile cu mancare au si seminte :roll:

Înapoi la “Ingrijire, hranire”