Primul porcusor..

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Honciu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 17 Mai 2016, 23:08
Localitate: Bucuresti

Primul porcusor..

Mesajde Honciu » 17 Mai 2016, 23:09

Am avut 2 porcusori o fata si un baiat am cumparat 2 ca sa nu se plictiseasca dupa o saptamana baietelul a murit :cry: :cry: e drept ca era mai mare... si a ramas fetita... Mananca morcovi destui si verdeata... dar i-am facut o cusca (casuta) in interiorul custii din carton si acum sta numai acolo... mie frica sa nu moara si ea... ce sa fac? Si mai am o intrebare e bine ca ii dau morcovi? Are nevoie de apa? Adica vreau niste sfaturi sa nu raman si fara fata... O cheama Stefy. Si e foarte speriecioasa..

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Primul porcusor..

Mesajde Blacky » 18 Mai 2016, 11:31

Doamne Honciu. Te rog mult - citeste cu atentie forumul. Fugi imediat la magazin si procura Adapatoare (AU NEVOIE DE APA MEREU PROASPATA ! MEREU LA DISPOZITIE!) + FAN (CARE ESTE LA FEL DE IMPORTANT). Fanul si apa sa fie la dispozitie mereu. Mancare speciala - Cavia Complete (este cea mai buna pentru ei) + 3 mese pe zi din de chestii verzi care au voie!

Imagine
Imagine

Vorbeste cu fetita pe un ton bland. Tine-o in brate vorbeste-i usor si frumos si o mangai in timpul asta.
Fa-i un loc de joaca (nu trebuie tinuti doar in cusca) unde sa-i faci diferite jucarele - sa-i pui casuta care o are in cusca, podisor si asa mai departe.
Fetitei pune-i pe ceva ce-i place si neaparat sa manance in fata ta VIT C (cea din poza de mai jos) + picatur Beres - pentru imunitate. Ei nu sintetizeaza vitamina C si au mare nevoie.

Imagine

Imagine

Cura cu vitamina C + Beres se face asa : 4-5 picaturi Vit C si 1-2 picaturi Beres timp de 10 zile - o data pe zi !

Ai grija la ce verdeturi ii dai sa manance. Lisa cu legumele/fructe permise o gasesti aici :

Pentru sfaturi legate de hranire intretinere citeste atent pagina gemon.ro mai exact :
si

Alta chestie utila !
Porcusorii au nevoie de companion DE ACELASI SEX! Nu e bine sa tii o fetita si un baietel din cauza imperecherii. Daca nu esti sigur ce ai (fetita/baietel) - pune o poza aici cu zona "rusinoasa" si te vom ajuta noi !

Doamna Geda - daca am omis sau am gresit ceva va rog sa ma corectati!
Sanatate micutei - iar ce ai facut tu pana acum - si iarta-ma ca-ti spun NU ESTE CRESTERE ! (nu ti-ai luat bibelouri - au nevoie de ajutor, au nevoie de dragoste, APA, FAN, verdeata si companion de acelasi sex !

Ce varsta are fetita ? de cand o ai si ce greutate are ?
Nu ai completat la profil locul de unde esti - ne poti spune ?

Honciu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 17 Mai 2016, 23:08
Localitate: Bucuresti

Re: Primul porcusor..

Mesajde Honciu » 18 Mai 2016, 22:16

Bucuresti , i-am luat o cusca i-am pus apa din aceeasi seara si in fiecare zii cand ajung acasa o iau langa mine in pat si ma joc cu ea o mangai vb cu ea si mananca de la mine din mana cateodata se baga asa in mine sub mana mea.. dar tremura... fetita are maxim 2 luni

Cusca insemnand o casuta unde se baga...
Imagine

Aici ne jucam a descoperit buzunarul meu mare de la pantaloni si s-a bagat acolo. Ne jucam de-a "cucu-bau" :))

Honciu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 17 Mai 2016, 23:08
Localitate: Bucuresti

Re: Primul porcusor..

Mesajde Honciu » 18 Mai 2016, 22:18

Imagine\

Petrec timp cu ea , ii dau de mancare i-am pus apa cu toate ca nu prea bea... nu stiu daca fac ce trebuie mie frica sa nu raman fara ea... m-am atasat de ea.. o cheama Stefy

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Primul porcusor..

Mesajde Blacky » 19 Mai 2016, 09:29

E o scumpete de fetita :heart: . Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa.
Din cauza tremuratului nu trebuie sa te sperii - trebuie sa petreci mai mult timp cu ea sa ii vorbesti s-o mangai - sa nu o bruschezi atunci cand "o prinzi" s-o pui pe tine sau asa mai departe. Cand o iei intinde mana cu ceva verdeata sau ceva ce-i place ca sa o obisnuiesti sa vina ea si sa vada ca nu-i faci rau.
Asa tremura toti - pana se obisnuiesc. Trebuie sa ai rabdare cu ea.
Ai spus ca i-ai pus apa dar nu ai specificat daca i-ai cumparat adapatoare. Daca are adapatoare - exista posibilitatea sa nu stie sa bea apa (se intampla chestia asta - am patit-o chiar eu cu una din fetitele mele) si trebuie sa o inveti.
Citeste .
Cumpara-i fan ! Fanul pentru ei este esential ii ajuta in tocirea dintilor (care daca cresc peste masura pot sa apara probleme) si este si stimulent mental.

Honciu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 17 Mai 2016, 23:08
Localitate: Bucuresti

Re: Primul porcusor..

Mesajde Honciu » 19 Mai 2016, 10:51

nu din pacate nu am avut bani dar azi ma duc sa-i cumpar adapator i-am pus intrun recipient mic pe talas si nu era greu sa bea trebuia doar sa puna boticul nu era sa spui prea sus sau prea jos era potrivit..

Edit:
am fost am cumparat adapator si fan fanul il iubeste ba chiar sa asezat pe el si mananca dar adapatorul ala nu stiu cum sa fac ..

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Primul porcusor..

Mesajde Blacky » 19 Mai 2016, 17:57

Cum adica nu stii cum sa fac ? Nu stii cum sa-l prinzi pe cusca ? Sau ce anume ?

Honciu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 17 Mai 2016, 23:08
Localitate: Bucuresti

Re: Primul porcusor..

Mesajde Honciu » 19 Mai 2016, 21:48

Nu mai e nevoie am vazut ca a baut toata apa din el... Deci are fan are apa are casuta imi petrec in jur de 4 ore pe zii adunate cu ea.. Fac ce trebuie?

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Primul porcusor..

Mesajde Blacky » 19 Mai 2016, 22:27

te rog nu uita de mesele verzi pe zi. Ti-am dat intr-un post mai sus lista cu fructele/legumele pe care ele au voie sa le manance. Te rog sa te uiti acolo si zilnic sa ii pui cele 3 mese pe zi de verdeata. E bine sa ca la o masa sa ii pui un singur fel de verdeata si el sa difere de la masa la masa. De ex dimineata castravecior, la pranz frunze de macris, seara lucerna (daca ai de unde sa ei - lucerna le place foarte mult). La fel de bine daca poti sa le cultivi in casa - grau/orz/ovaz. Il mananca cu placere (eu de le-am pus la crescut iar graul si ovazul tocmai au scos capul din pamant. Cand firul de grau/orz/ovaz ajuge cam de 7-10 cm poti sa-l tai si sa le dai sa manance) Pe langa asta nu uita si de apa - ea se schimba zilnic (vara chiar de 2 3 ori pe zi), si trebuie sa fie in permanenta! In rest - sa fie sanatoasa si te rog sa ai grija de ea. Cand ai nevoie de sfaturi /ajutor te rog sa postezi aici - sunt convins ca te va ajuta lumea !

Honciu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 17 Mai 2016, 23:08
Localitate: Bucuresti

Re: Primul porcusor..

Mesajde Honciu » 20 Mai 2016, 00:37

A deci au voie castraveti a vrut mama sa-i dea si mi-a fost frica am zis mai bine sa intreb... Ok maine dimineata e primul lucru care il papa :) Multumesc :) Dar mai am o intrebare.. de ce sta numai in casuta... nu vrea sa iasa... e ceva normal? ar terbuii sa imi fac griji?

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Primul porcusor..

Mesajde Blacky » 20 Mai 2016, 08:03

Nu. Este putin speriata poate in acelasi timp trista ca surioara ei nu mai e cu ea. Poarta-te frumos cu ea. Vorbeste-i si o mangai. Se va obisnui cu ideea si se va atasa de tine

Honciu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 17 Mai 2016, 23:08
Localitate: Bucuresti

Re: Primul porcusor..

Mesajde Honciu » 23 Iun 2016, 22:13

Stefi a nascut 2 pui dar din pacate morti... nu aveau nici par pe ei si am inteles ca ar trebuii sa aibe din prima zii intrebarea mea este de ce? E normal ? Posibil sa fii fost gestata din PetShop-ul de unde am luat-o? Si sa fii fost prea devreme pentru ea? Ce pot face sunt sanse sa o pierd si pe Stefii? Sau pot sta linistit? Mentionez ca ea tot mai tipa a scos 2 pui ca de pasare goi si 2 saculete rosii..

Si daca face caca sau pipi face doar in colturile cutiei e normal?


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori