comportament timid

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Berceansergiu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 06 Iul 2015, 00:18
Localitate: Cluj-Napoca

comportament timid

Mesajde Berceansergiu » 06 Iul 2015, 00:23

Am adoptat un purcelus de guineea, un mascul, avea si o prietena dar nu a dat.o, si in prima noapte cand l.am pus in cusca nu stiam ca ii trebuie un fel de casa sa se ascunda, iar acum e putin mai sociabil dar ii este frica cand vreau sa il iau din cusca si nu prea iasa din casuta lui. Cum sa il fac sa fie mai prietenos? Sa vina la mine?, cu timpul la veni singur? Si se scarpina ziua cand sta afara, dar nu are nici paraziti nici bube, are momente si momente.. si care ar fi cel mai bun talas pentru ei?

Berceansergiu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 06 Iul 2015, 00:18
Localitate: Cluj-Napoca

Re: comportament timid

Mesajde Berceansergiu » 06 Iul 2015, 01:12

Am uitat sa specific ca poate de la talasul cu aroma de mar se trage scarpinarea :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: comportament timid

Mesajde Gemon » 06 Iul 2015, 23:23

Sa ai partre de multe bucurii alaturi de el!

Talas cu granulatie mare e bine sa folosesti, ca cel sau .

Imbogateste-i mediul, pune si un etaj in cusca, vezi viewtopic.php?p=129249#p129249 si ca sursa de inspiratie galeria noastra la http://www.gemon.ro/galerie/

O prietena nu, recomandam sa se tina doi de acelas sex. Urmareste si sectiunea adoptii, poate apare un anunt potrivit care face posibila aducerea unui mascul langa el. Bine e sa fie o diferenta de cel putin 6 l;uni intre ei, cea mai potrivita combinatie fiind un pui cu un adult unde ierarhia este cea naturala, cel mic se subordoneaza celui mare.

Este normal sa fie timid, are parte de multe stimuluri necunoscute, se va adapta, are nevoie de timp. Citeste acest mesaj viewtopic.php?p=69483#p69483 pentru a intelege ce se petrece in sufletul lui.

Vezi si cum se face intalnirea la inceput, este general valabila acest procedeu: viewtopic.php?p=131204#p131204

Miki92
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 07 Apr 2017, 13:21

Re: comportament timid

Mesajde Miki92 » 07 Apr 2017, 13:38

In aceeași situație sunt și eu , aveam o fetița de 8 luni și zilele trecute am adoptat tot o fetița pui . De când i-am adus celălalt porcușor refuza sa mai iasă din cușca , iar dacă încerc sa bag mâna sa o mângâi ma musca . Înainte sa aibă "colega" vreau sa spun ca dormea cu mine in pat . Acum se comporta tare ciudat și nu stiu de ce

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: comportament timid

Mesajde MJProtector » 09 Apr 2017, 00:07

Am trecut prin aceeasi problema.Trebuie doar sa ii oferi atentie si isi va reveni. Le iei pe rand in brate, le dai papica preferata, le mangai... Asta ca si cea noua sa se obisnuiasca cu tine. Le iei si impreuna insa aici eu am avut si inca mai am problema cu gelozia. Cea mare plange daca o iau si pe cealalta in brate, in schimb in cusca se inteleg binisor.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori