Tipuri de fân

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Wagram
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2014, 09:19
Localitate: Neverland

Tipuri de fân

Mesajde Wagram » 10 Dec 2014, 10:04

Aş dori o recomandare cu privire la fân, vă rog.

În ultima vreme, nu prea mai mănâncă soiurile care se găsesc pe la noi, anume Vitakraft şi Versele Laga, cel mai mult îi place Western Timothy Hay de la Oxbow, singurul din toată gama Oxbow care nu e îngrozitor de plin de praf. Problema cu WTH e că are doar vreo 25% frunze de fân propriu-zis, iar restul sunt doar paie tari, de care nu se atinge. Dintr-un sac de 1 kg, arunc mai bine de jumătate, ceea ce nu e neapărat convenabil, având în vedere că nici fânul şi nici transportul nu sunt tocmai ieftine. Dar cea mai mare problemă sunt paiele, pentru că nu vreau să îi dau fânul aşa cum îl iau din sac, de teamă să nu se zgârie sau să îi intre în ochi, aşa că îi aleg frunzele şi i le dau.

În concluzie, întreb: există vreun tip de fân bun, pe care să îl pot comanda online ? Eventual un produs consecvent, nu ca Versele Laga şi Vitakraft, din care am aruncat saci întregi, pentru că e o adevărată loterie să nimereşti o pungă bună.

Mulţumesc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Tipuri de fân

Mesajde Gemon » 10 Dec 2014, 23:51

Am inserat imagini la https://picasaweb.google.com/1040842857 ... Szenafelek unde poti vedea diferite tipuri.
Am scris despre fan si unde poti vedea fan adus de la tara, din gradina noastra (eu fanul procur de la sat, nu din magazine).

Daca poti procura si tu de la cineva de la sat, ar fi mult apreciat acel fan (de la cei care tin cai sau vaci).

Wagram
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2014, 09:19
Localitate: Neverland

Re: Tipuri de fân

Mesajde Wagram » 12 Dec 2014, 16:01

Mulţumesc pentru răspuns.

Nu am cunoştinţe la sat, din păcate, aşa că nu e opţiune. Cred că deocamdată o să rămân la Oxbow Timothy şi firele uscate de ovăz, orz, porumb şi grâu din jardiniere.
Cel mai bun fân pare a fi bluegrass, de la Hayloft, numai că nu se poate cumpăra decât de pe site-ul lor, iar din ce am vorbit cu ei, fân trimit doar în SUA şi Canada. Dacă e cineva interesat, pelete, care sunt considerate printre cele mai bune, trimit şi în România.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Tipuri de fân

Mesajde Gemon » 12 Dec 2014, 16:29

Important e sa consume o cantitate suficienta de fan, cu asa stapan sigur ii va fi asigurat.

Creste iarba de grau sau de orz/ovaz in ladita, aduce noutate in meniu si are un continut inalt de fibre, ii va placea mult. Vezi cum sa procedezi, apasand pe acest link viewtopic.php?p=43927#p43927

Wagram
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2014, 09:19
Localitate: Neverland

Re: Tipuri de fân

Mesajde Wagram » 13 Dec 2014, 08:33

Mulţumesc pentru link, îl studiasem bine. :) Nu am postat aici până acum, dar frecventez forumul de ani buni.

Are maimuţa şi bunătăţi de-astea, că altfel nu s-ar mai chema răsfăţ, nu ? :) Asta e o recoltă mai veche.
Fişiere ataşate
a.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Tipuri de fân

Mesajde Gemon » 15 Dec 2014, 00:02

Ce bine arata, asa da! :D
Este o rasfatata, cu asa stapana ... :lol:

Wagram
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2014, 09:19
Localitate: Neverland

Re: Tipuri de fân

Mesajde Wagram » 23 Feb 2015, 16:36

Revin cu o întrebare. Cum o stimulez să mănânce fân ? Azi e a doua zi în care nu prea se atinge de el, ronţăie doar nişte bucăţele de Oxbow Timothy Hay, rămase pe fundul unui sac de 1 kg. Am un balot de 4 kg din acelaşi fân din care a mâncat ca apucata până săptămâna trecută, acum nici nu se uită la el. E aşa de verde, de parfumat şi de crocant, că-mi vine mie să-l mănânc, dar ea ronţăie resturile alea pe care nici nu ştiu cum de nu le-am aruncat.

Mai are toate tipurile de fân de la Vitakraft, cu trandafir, păpădie, mentă şi urzică, Oxbow Orchard Grass Hay care arată şi miroase demenţial, plus alte trei sau patru tipuri de fân cu care încerc să o îmbii, dar degeaba. Nu mai vorbesc de Timothy Hay Cakes de la Oxbow şi Rosewood. Nu are nicio rană la guriţă sau ceva care să o împiedice să mănânce, fiindcă bunătăţile (iarbă de grâu, de orz, de ovăz, măr, banană, sfeclă etc) le hăpăie imediat. Dar ea preferă rebuturile alea şi să ronţie cartonul de la căsuţe. Am surprins-o şi trăgând de firele unor prosopele pe care i le pun în căsuţe pe post de perne, că aşa îi place să doarmă, cu capul pe ele.

I-am băgat mentă în fân, i-am tocat fân şi amestecat cu morcov sau cu iarbă de grâu, tot degeaba. Îi schimb fânul zilnic, ca să o atragă mirosul, deci nu se pune problema că e fân vechi sau murdar. Nu vreau s-o las să-şi facă mendrele, fiindcă toată săptămâna trecută ne-am luptat cu scaunul moale şi, după tratamente cu Refflor Forte 10 Mil, cărbune medicinal, ceai de mentă şi Smecta, plus Vitamina C şi Beres, tărâţe de grâu şi ovăz amestecate cu sfeclă şi morcov, abia ce s-a mai reglat la burtă şi face bobiţe. Deci e cu atât mai important să mănânce acum şi mai mult fân.

Vă rog să-mi oferiţi un sfat, mulţumesc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Tipuri de fân

Mesajde Gemon » 24 Feb 2015, 10:58

Amenajarea unui loc in afara custii unde se poate plimba aprox. jumatate ora in afara custii, poate stimula consumarea de fan in cazul in care este pus cate o mana in mai multe locuri.

Cea mai buna metoda de stimulare a apetitutului in general ramane aducerea / asiguraraea unui partener de acelas sex cu care poate si explora mai cu pofta terenul, fiind astfel activat comportamentul de cercetare-cautare datorita acelor stimuli ce provin in urma socializarii. Tranzitul intestinal este si el imbunatatit in conditiile in care se misca mai mult. Mediul imbogatit cu accesorii si reamenajarea perioadica a mediului in care traiesc (fie si o mica schimbare, mutare a unui acesoiu, etc.), are la fel un impact pozitiv asupra sanatatii si apetitului.

Wagram
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2014, 09:19
Localitate: Neverland

Re: Tipuri de fân

Mesajde Wagram » 24 Feb 2015, 11:32

Mulţumesc pentru răspuns.

Are loc de mişcare în cuşca ei şi de fiecare dată îi ascund bunătăţile prin căsuţe şi sub fân, ca să îşi folosească nasul, să facă mişcare şi să-şi exerseze instinctul de căutare. Seara o iau în sufragerie şi îi pun la dispoziţie jumătate de pat, cu căsuţe, fân şi toate cele.

A avut şi o "prietenă", dar nu s-au înţeles absolut deloc şi după câteva luni a trebuit să le despart. Ea are şase ani şi jumătate şi, din ce am citit, la vârsta asta nu mai au răbdare cu un partener. Am observat şi că prezenţa celeilalte fetiţe o sâcâia foarte mult, deşi nu era aşa în vârstă ca acum.

În fine, am colindat ieri pet shopurile din oraş şi i-am luat nişte fân diferit de ce are, Padovan, Lolo şi încă un tip, văd că acum ronţăie la ele.

Wagram
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2014, 09:19
Localitate: Neverland

Re: Tipuri de fân

Mesajde Wagram » 24 Feb 2015, 11:37

Am ataşat şi o poză cu cuşca ei.
Fişiere ataşate
2015-02-24.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Tipuri de fân

Mesajde Gemon » 24 Feb 2015, 13:37

Este foarte frumoasa, multe pupicuri pe acel nasuc dulce! :loving: :kiss:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tipuri de fân

Mesajde ramona_inka » 24 Feb 2015, 14:19

In afara de plictiseala (de singuratate si/sau de acelasi tip de fan) am observat ca sunt porcusori care efectiv devoreza cu placere fanul mai grosier. Sunt porcusori care aleg numai fanul lung, subtire, usor de mestecat, dar de obicei lor chiar le place sa roada acele fire mai scurte sau mai groase. Eu aduc ori de cate ori pot si fan de la tara, in afara ca miroase excelent are si "bete" asa le zicem noi, fan mai grosier pe care porcusorii maturi chiar se bat :-)
De asemenea In urma cu ceva ani cand am avut un import de porcusori am observat ca aveau in cusca de transport un fan foarte fin, si taiat marunt si foarte subtire. Il mancau cu placere dar... nu mica mi-a fost mirarea cand tocmai ei, care nu avusesera niciodata asa ceva, cand au dat de fanul grosier pe care il aveam ii vedeai mereu cu cate un bat in gura chinuindu-se se manance si nu se lasau pana nu terminau tot "batul".

Wagram
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2014, 09:19
Localitate: Neverland

Re: Tipuri de fân

Mesajde Wagram » 25 Feb 2015, 10:35

Mulţumesc pentru urări şi sfaturi. :)


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori